Jedny Krkonoše, dva přístupy. Poláci platí, Češi zadarmo

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 04-08-2015 15:16

Wróblica pisze:Moim zdanie, żydzenie (bo inaczej tego nazwać nie można) tych 5 zł za wejście do KPN jest śmieszne...
Taa? Pomnóż to przez kilka dni i kilka osób w grupie plus kilka stówek za przymusowego przewodnika, za dodatkowe wstępy, płatne WC także dla konsumentów bufetu - np. Śnieżka i Dom Śląski. Nie ma wątpliwości, że oplaca się pobyt w Czechach.
Wróblica pisze:W Czechach w większości rezerwatów przyrody trzeba płacić za wejście, i jakoś Czesi o to problemu nie mają...
W jakiej większości rezerwatów??? Owszem, są wyjątki, np. Adrspasske Skalni Mesto. Jednak w tej opłacie zawarty jest przewóz łodzią po Adrspasskym Jezirku. U nas placisz za wstęp do KPN, a za zwiedzenie zamku Chojnik położonego na terenie KPN dodatkowo pobierają kolejny haracz.
Wróblica pisze:Nie rozumiem takiego podejścia,
Najwidoczniej od nadmiaru gotówki w portfelu coś w rozumowaniu się poprzestawiało. :roll:
Obrazek

Wróblica
tramp
Posty: 19
Rejestracja: 28-08-2014 12:18
Lokalizacja: Góry Wałbrzyskie

Postautor: Wróblica » 04-08-2015 21:25

W Adršpachu za popływanie łódką w jeziorku trzeba dodatkowo płacić...
Uwierz mi, na nadmiar gotówki nie narzekam... Nadal się ucze, i na miesiąc dostaje kieszonkowe w wysokości 120zł... Przy tak skromnym budżecie stać mnie na to żeby wyskoczyć na dwa dni Karkonosze po naszej stronie, i odbyc wycieczki też w innych pasmach-fakt, faktem bez przewodnika, ale już tak mam że wole się włóczyć sama :) Jak się chce to wszystko można... Nawet da się bez marudzenia, że w Polsce wszystko jest złe i beznadziejne... No chyba, że jest się standardowym Polaczkiem i uważa się, że wszystko należy się za darmo...

I do Pudelka: Uwierz mi, z markowych rzeczy to się żadną pochwalić nie mogę... :) Po za tym gdybym była jedną z tych szpanujących, to chyba czepianie się o to było by lekką hipokryzją, nie sądzisz?

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4199
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Postautor: Pudelek » 04-08-2015 23:24

Wróblica pisze:W Adršpachu za popływanie łódką w jeziorku trzeba dodatkowo płacić...

też mi się tak wydaje, ale wracając do tematu: czy możesz podać listę tych rezerwatów przyrody, w których w WIĘKSZOŚCI w Czechach trzeba płacić? Bo może za mało widziałem w Rep. Czeskiej i te płatne zwyczajnie mi umykają?

I do Pudelka: Uwierz mi, z markowych rzeczy to się żadną pochwalić nie mogę... :) Po za tym gdybym była jedną z tych szpanujących, to chyba czepianie się o to było by lekką hipokryzją, nie sądzisz?

wiesz, hipokrytów to wszędzie dostatek, na forum również...
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 05-08-2015 06:09

Wróblica pisze:W Adršpachu za popływanie łódką w jeziorku trzeba dodatkowo płacić...
Za wypożyczenie łodki oczywiście, że trzeba zaplacić. Za przewóz grupy dużą łodzią ani za opowiadanie ciekawostek przez przewoźnika dodatkowo nie placiliśmy.
Obrazek

Wróblica
tramp
Posty: 19
Rejestracja: 28-08-2014 12:18
Lokalizacja: Góry Wałbrzyskie

Postautor: Wróblica » 05-08-2015 08:26

Wiecie co Panowie, myślę że po prostu się nie dogadamy... Po to jest forum żeby wymieniać się opiniami, ale w tym przypadku chyba dalsze drążenie tematu jest bes sensu... W sumie gdyby każdy z nas myślał tak samo t było by po prostu nudno :lol: Zapewne prawda leży po środku.
A chyba zadaniem tego forum jest łączenie ludzi którzy lubią chodzić po Sudetach, a nie ich dzielenie :)
Miłego dnia:)

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4199
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Postautor: Pudelek » 05-08-2015 10:45

Wróblica pisze:Wiecie co Panowie, myślę że po prostu się nie dogadamy...


trudno się dogadać, jeśli ktoś rzuca argument, a potem na prośbę o jego potwierdzenie taktownie go ignoruje... równie dobrze w dyskusji o polskich autostradach można by napisać, że w Niemczech jest jeszcze gorzej, bo wszystkie drogi są płatne, a potem udawać, że nic takiego się nie napisało ;)
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Wróblica
tramp
Posty: 19
Rejestracja: 28-08-2014 12:18
Lokalizacja: Góry Wałbrzyskie

Postautor: Wróblica » 05-08-2015 13:20

No dobra, jesli nie większość to niektóre (zwracam honor )... Oprócz tego co napisał Lech jest tez min. rezerwat Soos, gdzie wejście kosztuje 100 koron...

Ale patrząc na to tak obiektywnie, to ja w Polsce nie spotkałam się jeszcze z płatnym rezerwatem przyrody... Na Dolnym Śląsku jest ich aż 66, i w dużej ilości z nich byłam i nigdzie budek z opłatami nie było... (Też chcesz wykaz w których byłam a w których nie?)

W Czechach są 4 parki narodowe, w Polsce są 23... I w jednym z nich (to jest KPN) trzeba zapłacić te 5zł za wejście, i o to macie oburzenie.

Dobrze, z tym że Karkonosze są drogimi górami , jestem w stanie się zgodzić-bo taka jest prawda. Ale ile razy w roku w tych Karkonoszach bywacie, że Wam jest tych 5 zł szkoda?

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Dolnoślązak » 05-08-2015 13:29

Wróblica pisze:
W Czechach są 4 parki narodowe, w Polsce są 23... I w jednym z nich (to jest KPN) trzeba zapłacić te 5zł za wejście, i o to macie oburzenie.
Dobrze, z tym że Karkonosze są drogimi górami , jestem w stanie się zgodzić-bo taka jest prawda. Ale ile razy w roku w tych Karkonoszach bywacie, że Wam jest tych 5 zł szkoda?

Tu wcale nie chodzi o jakieś 5zł. Chodzi o całokształt, zasady i politykę tych opłat w porównaniu do sąsiadów.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4199
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Postautor: Pudelek » 05-08-2015 13:31

Wróblica pisze:
W Czechach są 4 parki narodowe, w Polsce są 23... I w jednym z nich (to jest KPN) trzeba zapłacić te 5zł za wejście, i o to macie oburzenie.



:lol: :lol: :lol:

i znowu muszę być złośliwy - zamiast jeździć palcem po mapie radzę sprawdzić do ilu PN w Polsce wstępy są płatne :D

PS>ułatwiłem Ci zadanie: tutaj jest wykaz PN z płatnym wstępem na cały obszar lub w jego części:
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 765&type=2
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 05-08-2015 13:45

Wróblica pisze:w Polsce nie spotkałam się jeszcze z płatnym rezerwatem przyrody...
Czyżby? A rezerwat przyrody Jaskinia Niedżwiedzia w Kletnie czy rezerwat przyrody Jaskinia Radochowska, Szczeliniec Wielki albo Błędne Skały (masz je pod samym nosem)? Wiesz ile jest w Polsce rezerwatów przyrody, gdzie wstęp jest platny, a zwiedzanie tylko z przewodnikiem? Postaraj się dowiedzieć coś bliżej na ten temat, a od razu zmienisz zdanie.
Obrazek

Wróblica
tramp
Posty: 19
Rejestracja: 28-08-2014 12:18
Lokalizacja: Góry Wałbrzyskie

Postautor: Wróblica » 05-08-2015 16:27

Za co płacisz na Szczelincu Wielkim? Byłam tam dwa razy i nikt za nic mi płacić nie kazał :)
Hmm, Lechu czy napisałam, że byłam we wszystkich? Bo chyba zdaje mi się, że nie. I w tych co byłam płacić nie musiałam...
A rzeczywiście z jaskinią masz racje. Tylko że z jaskiniami i podziemiami jest taki problem, że jeśli jest tam przewodnik i nie wchodzisz na własne ryzyko to zazwyczaj trzeba za to płacić, jak za każdą atrakcje...

Pudlu w takim razie zostań moim mentorem, bo widzę, że tylko przy Tobie przestane jeździć palcem po mapie :)

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 05-08-2015 19:42

Wróblica pisze:Za co płacisz na Szczelincu Wielkim? Byłam tam dwa razy i nikt za nic mi płacić nie kazał
Bo doszłaś tylko do schroniska, a nie zwiedzałaś rezerwatu Szczeliniec Wielki albo też weszłaś tam omijając bramkę.
W sezonie turystycznym 2015 bilety wstępu na teren Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał kosztują:
3,00 zł - bilet ulgowy
7,00 zł - bilet normalny
> http://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst1.html
Obrazek

gar
stary wyga
Posty: 1513
Rejestracja: 29-01-2006 16:14
Lokalizacja: Ruda Śląska

Postautor: gar » 07-08-2015 21:39

Lech pisze:
Wróblica pisze:W Adršpachu za popływanie łódką w jeziorku trzeba dodatkowo płacić...
Za wypożyczenie łodki oczywiście, że trzeba zaplacić. Za przewóz grupy dużą łodzią ani za opowiadanie ciekawostek przez przewoźnika dodatkowo nie placiliśmy.

Oczywiście, że za przewóz grupy dużą łodzią oraz opowiadanie ciekawostek przez przewoźnika się płaci - obecnie (dane z 3.08.2015) jest to kwota 50 koron czeskich
Wszystko co piękne jest przemija, wszystko co piękne jest zostaje ...


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”