? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
wlkp
Moderator
Posty: 919
Rejestracja: 05-12-2006 15:13
Lokalizacja: okolice Poznania

Postautor: wlkp » 17-09-2007 16:32

Kościoły w Bolesławowie i Stroniu Śląskim nawet są podobne do tego na zdjęciu, ale ten nie znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 11-10-2007 12:37

wlkp pisze:Kościoły w Bolesławowie i Stroniu Śląskim nawet są podobne do tego na zdjęciu, ale ten nie znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej.
Czekamy na wyjaśnienie, bo podobno miało być tak, że jak nikt nie odgadnie, to zadający zagadkę sam odpowie i nieco o danym obiekcie napisze. Ja w międzyczasie zadam kolejną zagadkę: Gdzie znajduje się ten kościół?

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wlkp
Moderator
Posty: 919
Rejestracja: 05-12-2006 15:13
Lokalizacja: okolice Poznania

Postautor: wlkp » 12-10-2007 12:47

OK Lechu, już wyjaśniam.
Jest to kościół barokowy Św. Jana Chrzciciela z pierwszej połowy 18. stulecia, który znajduje się na miejscowym cmentarzu w miejscowości Zdislava leżącej pod południowo-zachodnimi zboczami Grzbietu Jeszczedzkiego w dolinie Zdisławskiego potoka.

Gwoli ścisłości to jeszcze jedna zagadka nie doczekała się wyjaśnienia.
Lech pisze:Ale nic. Mam następną zagadkę: Gdzie znajduje się ta płaskorzeżba?

Obrazek

Andrzej
łazik
Posty: 98
Rejestracja: 13-09-2006 15:04
Lokalizacja: Poznań

Postautor: Andrzej » 12-10-2007 21:20

Lech pisze:Ja w międzyczasie zadam kolejną zagadkę: Gdzie znajduje się ten kościół?

To jest kościół św. Jadwigi w Opawie. Ciekawostką architektoniczną jest to, że "gotyckie" okna najprawdopodobniej nie są pozostałością murów gotyckich, a powstały razem z obecną budowlą pod koniec XVIII w.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 13-10-2007 10:13

Andrzej pisze:
Lech pisze:Ja w międzyczasie zadam kolejną zagadkę: Gdzie znajduje się ten kościół?

To jest kościół św. Jadwigi w Opawie.
Pozwolę sobie uzupełnić, że nie jest to kościół w mieście Opawa, od którego pochodzi nazwa Góry Opawskie, a we wsi Opawa położonej nad potokiem Opawa (dopływ Bobru) w gminie Lubawka u podnóża Grzbietu Lasockiego.
Obrazek

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 13-10-2007 10:18

wlkp pisze:OK Lechu, już wyjaśniam.
Jest to kościół barokowy Św. Jana Chrzciciela z pierwszej połowy 18. stulecia, który znajduje się na miejscowym cmentarzu w miejscowości Zdislava leżącej pod południowo-zachodnimi zboczami Grzbietu Jeszczedzkiego w dolinie Zdisławskiego potoka.

Gwoli ścisłości to jeszcze jedna zagadka nie doczekała się wyjaśnienia.
Lech pisze:Ale nic. Mam następną zagadkę: Gdzie znajduje się ta płaskorzeżba?
Jest to pruski orzeł z insygniami królewskimi, umieszczony nad bramą wejściową do Twierdzy Kłodzkiej po zagarnięciu Hrabstwa Kłodzkiego przez Prusy.
Obrazek

Andrzej
łazik
Posty: 98
Rejestracja: 13-09-2006 15:04
Lokalizacja: Poznań

Postautor: Andrzej » 13-10-2007 22:26

Lech pisze:Pozwolę sobie uzupełnić, że nie jest to kościół w mieście Opawa, od którego pochodzi nazwa Góry Opawskie,

Pozwolę sobie uzupełnić, że nazwa "Góry Opawskie" pochodzi raczej od rzeki, a nie miasta Opawy. Samo miasto nie leży w górach, na dodatek w na czeskich mapach taka nazwa dla tego pasma nie występuje.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 14-10-2007 09:41

Andrzej pisze:
Lech pisze:Pozwolę sobie uzupełnić, że nie jest to kościół w mieście Opawa, od którego pochodzi nazwa Góry Opawskie,
Pozwolę sobie uzupełnić, że nazwa "Góry Opawskie" pochodzi raczej od rzeki, a nie miasta Opawy. Samo miasto nie leży w górach, na dodatek w na czeskich mapach taka nazwa dla tego pasma nie występuje.
Nazwa Góry Opawskie nawiązuje do historycznej nazwy części Śląska zwanej Śląskiem Opawskim z jego głównym miastem - Opawą. Nie jest to nazwa związana z obecnym nazewnictwem czeskim, a jest to nazwa polska. Dyskutowanie czy nazwa Góry Opawskie pochodzi od miasta Opawy, choć nie leży ono w samych Górach Opawskich, czy od rzeki nie ma sensu. Wiele nazw pasm górskich pochodzi od nazwy miast jak np. Beskid Sądecki czy Beskid Żywiecki w Karpatach, a w Sudetach Góry Bardzkie. Miasto Opawa leży u podnóża Gór Opawskich, a główne źródliska Opawy jednak nie leżą w tych górach lecz w Jesionikach po stronie czeskiej. Potok Bila Opava wypływa spod Praděda, a Středni Opava spod Malého Děda, Cerná Opava z okolic Rejvizu, a Opavica (dopływ Opavy) wypływa z gór nazwanych przez naszych geografów Górami Opawskimi.
Ostatnio zmieniony 14-10-2007 22:09 przez Lech, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 14-10-2007 09:51

wylom pisze:Bardzo fajny pomysł z tymi zagadkami. Szkoda, że tak późno to znalazłem (lepiej późno niż wcale). Pozwolę sobie jedną, chyba łatwą, na powitanie umieścić. Gdzie znajduje się ta budowla i do jakiego obiektu prowadzi.
W mieście Králíky, a prowadzi do zabytkowego zespołu klasztornego na wzgórzu górującym nad miastem.
Obrazek

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 14-10-2007 11:49

wylom pisze:Wiedziałem, że będzie proste. No to następne zdjęcie. Też chyba łatwe.
Mozaika na ścianie Sanktuarium MB Pomocnej koło Zlatych Hor.

Teraz kolej na mnie: Co to za obiekt i gdzie się znajduje?

Obrazek
Obrazek

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 15-10-2007 18:38

Skoro na forum zrobiło sie tak sakralnie, to kolejna zagadka, w tym, nomen omen, duchu.
Gdzie znajdują się te kościoły?
[img][img]http://images30.fotosik.pl/102/7524d08546114b51m.jpg[/img][/img]

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 16-10-2007 11:11

cezaryol pisze:Skoro na forum zrobiło sie tak sakralnie, to kolejna zagadka, w tym, nomen omen, duchu.
Gdzie znajdują się te kościoły?
Będe strzelał: jest to może widok na Křižový vrch w okolicy Jesenika?
Obrazek

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 16-10-2007 21:35

Lech pisze:
cezaryol pisze:Skoro na forum zrobiło sie tak sakralnie, to kolejna zagadka, w tym, nomen omen, duchu.
Gdzie znajdują się te kościoły?
Będe strzelał: jest to może widok na Křižový vrch w okolicy Jesenika?


Raczej Křižový vrch wygląda inaczej. Ale dla ułatwienia podam, że "wstrzeliłeś" się w okolicę.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 17-10-2007 09:42

cezaryol pisze:Raczej Křižový vrch wygląda inaczej. Ale dla ułatwienia podam, że "wstrzeliłeś" się w okolicę.
Któtko mówiąc w okolicy Jeseniku, bo z tych okolic podobny widok zapamiętałem. Myślę, że teraz to uściślisz i podasz konkretne nazwy. A ja czekam na odgadnięcie mojej ostatniej fotki z krzyżem.
Obrazek

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 17-10-2007 16:05

Lech pisze:
Któtko mówiąc w okolicy Jeseniku, bo z tych okolic podobny widok zapamiętałem. Myślę, że teraz to uściślisz i podasz konkretne nazwy. A ja czekam na odgadnięcie mojej ostatniej fotki z krzyżem.[/quote]


To jednak tylko odgadnięcie "okolicy", wprawdzie osiągalnej z Jesenika w marszu, ale nie stanowi odpowiedzi na pytanie.
Kolejna podpowiedź. Kościoły znajdują sie w odrębnych diecezjach ( żeby utrzymać sie dalej w duchu sakralnym). Jednak ta podpowiedź zarówno ułatwia jak i może wprowadzić w błąd, mimo, że twierdzenie jest prawdziwe.


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”