Co to za mury?

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Suaveg
turysta niedzielny

Co to za mury?

Postautor: Suaveg » 11-04-2010 16:55

jak w temacie. miejsce to znajduje się na pd-zach zboczu Czarciej Góry 712mnpm w GS. Jadąc drogą z Woliborza w kierunku Jodłownika mijamy dwa ostre zakręty (nawroty) pierwszy w lewo, drugi w prawo, poźniej zakręt ok 90st.w lewo, a następnie (ok 400m przed Przełęczą Woliborską) długi prawy zakręt ok 90st. przy tym zakręcie zostawiamy samochód i dziemy leśną ścieżką w lewo (na zachód). ścieżka biegnie kilkadziesiąt metrów poziomo a później pod górę w kierunku szczytu Czarciej Góry. Na szczycie należy skręcić w lewo i iść wzdłuż grzbietu na pd-zach łagodnym stokiem ok. 500m (aż do momentu gry stok zaczyna się robić zdecydowanie bardziej stromy, ok.650mnpm) 50°36'54.45"N 16°34'40.22"E.
Widoczne ślady jakby muru - w kilku miejscach kamienie układają się w półokręgi (w każdym razie nie wygląda to na naturalne ułożenie). Wokół porozrzucane mnóstwo kamieni. Początkowo pomyliłem to miejsce z zameczkiem Quingenburg, ale ten znajduje się kawałek dalej - na Garncarzu. Znalazłem wzmiankę o tym iż w Przygórzu u podnórza Czarciej Góry była kiedyś kuźnia lub mała huta szkła, ale podnórze Cz. G. to według mnie jest jakieś 60-80m niżej niż to miejsce.

Zdjęcia nie pokazują zbyt wiele, bo jak tam dotarłem to zaczęło sypać gradem i trzeba było uciekać do samochodu. Może następnym razem uda mi się zrobić więcej zdjęć. Na zdjęciach czerwoną linią zaznaczyłem przebieg murów. dołączam też szkic pokazujący o które miejsce mi chodzi.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15-04-2010 10:37 przez Suaveg, łącznie zmieniany 1 raz.

Andrzej
łazik

Postautor: Andrzej » 14-04-2010 12:52

Po pierwsze: kto budowałby kuźnię albo hutę szkła tak wysoko i w oddaleniu od wody?
Po drugie: Twoje zdjęcia nie przekonują mnie, że te kamienie ułożył człowiek, a nie lodowiec.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 14-04-2010 13:22

moim zdaniem też te kamienie mogą być stworzone ręką natury - czasem prostsze formacje kamieni są ułożone przez lodowiec. Na części muru lub innej konstrukcji niespecjalnie mi to wygląda
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

piotrekok
łazik

Postautor: piotrekok » 14-04-2010 17:43

Mi to nie wygląda na lodowiec. Po pierwsze na grzbiecie. Po drugie pozostałości po lodowcu w lesie gdzie tworzy się nowa gleba szybko zniknęły by. Ponadto poza zlodowaceniami co miał by szukać tutaj lodowiec? To zdecydowanie są nowsze formacje. Kuźnię i hutę również bym raczej wyeliminował. Natomiast rodzaj okopów z czasów II wojny czemu nie ?

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”