Góry/Pogórze Kaczawskie - gdzie z wózkiem dziec.

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
zadora
tramp

Góry/Pogórze Kaczawskie - gdzie z wózkiem dziec.

Postautor: zadora » 28-08-2013 06:30

Witam,

Proszę o pomoc w znalezieniu szlaku w Górach Kaczawskich/Pogórzu Kaczawskim, który jest do przejścia z wózkiem dziecięcym. Myślałem o wejściu na Skopiec, ale obawiam się reakcji żony gdy nagle przyjdzie zawrócić jakby się okazało , że trasa nie jest wózkowa.
Udało się nam do tej pory z wózkiem wejść na Ostrzycę i przejść Wąwóz Myśliborski - to trasy dobre na wózek za wyjątkiem ostatniego fragmentu podejścia na szczyt Ostrzycy - tu dziecko trzeba już wnieść na rękach - schody:do przejścia, ale łatwizna to oczywiście nie jest z dzieckiem na rękach ( wózek zostawiamy pod schodami ) .

Pozdrawiam,
Zadora

MsSewik
łazik

Postautor: MsSewik » 28-08-2013 08:18

Witaj, na Sopiec akurat nie powinno być problemu i z wózkiem. Mam na myśli wejście od strony Przeł. Komarnickiej:).

cezaryol
bardzo stary wyga

Postautor: cezaryol » 28-08-2013 09:53

MsSewik pisze:Witaj, na Sopiec akurat nie powinno być problemu i z wózkiem. Mam na myśli wejście od strony Przeł. Komarnickiej:).

Ale do znaku geodezyjnego te kilka metrów wózka nie da się przepchnąć.

MsSewik
łazik

Postautor: MsSewik » 28-08-2013 12:47

cezaryol pisze:
MsSewik pisze:Witaj, na Sopiec akurat nie powinno być problemu i z wózkiem. Mam na myśli wejście od strony Przeł. Komarnickiej:).

Ale do znaku geodezyjnego te kilka metrów wózka nie da się przepchnąć.

:D to fakt, zostawią wózek w krzaczkach albo faktyczny szczyt zdobędą na zmianę :) i wtedy się da :)

ZbyszekW
tramp

Postautor: ZbyszekW » 29-08-2013 05:57

Jeśli niebieskim szlakiem, odradzam z wózkiem. Fragmentami mocno pozarastany, choć dobrze oznakowany. Sam Skopiec nie wiem, droga wydaje się prowadzić w krzaki, ale obok Baraniec do zaliczenia spokojnie. Generalnie sama Przełęcz Komarnicka może być celem, w pobliżu przyjemna budka ze stołami, można zrobić pauzę, posiłek w plenerze i podjąć decyzję co dalej.

zadora
tramp

Postautor: zadora » 29-08-2013 06:30

Dzięki za odpowiedzi,

Zatem spróbujemy dojść do Przełęczy Komarnickiej, a jak jeszcze dalej się uda - to już będzie super.

Na następny raz myślałem o szczycie Okole - wie ktoś czy ten z wózkiem jest dostępny?

Pozdrowienia,
Zadora

MsSewik
łazik

Postautor: MsSewik » 29-08-2013 08:29

Okole akurat z wózkiem bym odradzała :) I to nie jest ważne z której strony mielibyście wchodzić. Najkrócej z drogi koło Rozdroża Chrośnickego, ale jest trochę kamieniście i stromo a u góry chaszcze ;). Poza tym sam szczyt- to skałki. Z nosidłem wycieczka OK, ale z wózkiem się nie da.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 29-08-2013 14:46

Bardziej bym polecał sąsiednią Łysą Górę albo Górę Szybowcową. Łatwiejsze do zdobycia, a widoki też piękne i dość podobne (mam na myśli szczególnie Łysą Górę) jak z Okola.

Wydaje mi się, że odpowiedni byłby też niebieski szlak z Przełęczy Komarnickiej na Widok. Nie ma znaczących przewyższeń, szlak wiedzie na całej długości gruntowymi drogami (choć na niektórych fragmentach mogą być trochę pozarastane) i jest bardzo widokowy.

zadora
tramp

Postautor: zadora » 29-08-2013 19:44

Przełęcz Komarnicka - Przełęcz Widok, to dobry plan. Zastanawiam się tylko skąd uderzyć: Komarno czy Wojcieszów? Bliżej mi podjechać do Wojcieszowa , więc może to dobry start?

Czekam czasu, kiedy wózek nie będzie ograniczeniem - kolana niestety się trochę zużyły i z nosidełkiem nie dam rady,muszę więc walić gdzie jest w miarę przejezdnie.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 29-08-2013 23:31

Z Wojcieszowa prowadzi szeroka leśna droga (żółty szlak; częściowo wyasfaltowana do kamieniołomu na Połomie), tylko cały czas pod górę. Z kolei w Komarnie na samą przełęcz lub tuż pod nią da się dojechać samochodem. Ja bym jednak proponował dwa ciekawsze warianty. Jeden niebieskim szlakiem z Radomierza (też bardzo ładne widoki). Poza dość stromym podejściem pod Dudziarz łąkami nad Radomierzem i następnie krótkim zejściem z tej góry niezbyt wygodną ścieżką resztę trasy szlak prowadzi wygodną gruntową drogą. Z tym że podchodząc pod Baraniec, warto skręcić na Ziemskim Kopczyku w lewo i podejść prosto grzbietem na Baraniec (a nie, tak jak prowadzi niebieski szlak, wschodnim stokiem tej góry na przełączkę oddzielającą Baraniec od Skopca). Skopiec moim zdaniem można sobie darować - nic tam nie ma ciekawego, poza tym, że jest uznawany za najwyższy szczyt Gór Kaczawskich (którym formalnie zresztą nie jest). Druga możliwość to podejść z Podgórek aleją prowadzącą od pałacu pod górę na południowy wschód (prowadzi tędy szlak rowerowy), którą można dojść do żółtego szlaku, albo - ciekawiej - skręcić wcześniej ostro w prawo i dojść obok skałek Piwniczna i dalej grzbietem przez Ogier do niebieskiego szlaku na Przełęczy nad Kobyłą. Oba warianty z Podgórek to spacer szerokimi, łagodnie nachylonymi leśnymi drogami. Mam nadzieję, że posiadasz jakąś mapę Gór Kaczawskich, na której możesz prześledzić powyższe propozycje.

zadora
tramp

Postautor: zadora » 31-08-2013 20:09

Kolego Hazmburk,
Dzięki za propozycje. Mapę mam. Dzisiaj postanowiliśmy pójść z Radomierza do Przełęczy Komarnickiej wg Twej rady. Wejście na Dudziarza z wózkiem jest do przejścia. Za Dudziarzem napotkaliśmy na blokadę szlaku w postaci stada krów, które uciekło z pastwiska (krowy zrobiły na mojej córeczce o wiele większe wrażenie niźli Sokoliki z Karkonoszami w tle :)). Krowy + deszczowo wyglądające + przewidywanie spowodowało, że wróciliśmy i autem podjechaliśmy pod Przełęcz Komarnicką. Stamtąd na Skopiec, Baraniec ze spacerującą córeczką (dość wózka na dziś !) + podejście w kierunku Ziemskiego Kopczyka. Pod kątem jazdy z wózkiem - bardzo dobra trasa. Na następny raz - Podgórki, a ta trasa do zaliczenia w całości na przyszłość.

Pozdrawiam,
Zadora

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 01-09-2013 20:37

Cieszę się, że się podobało :) Choć widoki wczoraj pewnie były niespecjalne. Jak daliście radę pokonać Dudziarza, to reszta trasy powinna pójść jak z płatka.

Zapomniałem wcześniej napisać, że w Radomierzu jest ciekawa (niedawno otwarta) wieża widokowa, przebudowana z dawnej wieży kościelnej. Warto na nią zajrzeć będąc w tej miejscowości. W Podgórkach zresztą też - zaadoptowana w analogiczny sposób. Z tym że tam trzeba podjechać jakieś 1,5 km w górę wsi od sugerowanego przeze mnie punktu wyjścia.

zadora
tramp

Postautor: zadora » 01-09-2013 22:19

Spod tej wieży widokowej akurat startowaliśmy, bo tam zostawiłem samochód. Obok niej drugi kościółek/kaplica. Piękna wioseczka ten Radomierz. W Komarnie też klimatycznie - kościółek na planie koła/wieloboku - może zbór kiedyś?
Wczoraj rzeczywiście było kiepsko z widocznością - niepokojąco deszczowe chmury, stąd decyzja o zawróceniu z Dudziarza.
Na pewno wrócimy na ten szlak, a za tydzień kolejny wypad. Pozdrowienia.

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”