Ciekawe odkrycia w Rudawach Janowickich

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Gryf
obieżyświat
Posty: 759
Rejestracja: 03-06-2006 10:45
Lokalizacja: Wrocław lub Ziemia Kłodzka

Re: Ciekawe odkrycia w Rudawach Janowickich

Postautor: Gryf » 01-04-2019 16:18

Hazmburk pisze:Ku uwadze miłośników Rudaw i nie tylko...

[i]Napisy wyryte w skałach w latach 1824 oraz 1830 nieopodal Zamku Bolczów mówią o obecności w tym miejscu m.in. Alexandry – cesarzowej Rosji , czy też Wilhelma – księcia Prus. Świadczą one o rozwoju turystyki na tych terenach w XIX wieku.

Zostały one ponownie wydobyte spod warstw mchu dzięki informacjom, które uzyskał mieszkaniec Janowic Wielkich w korespondencji z Dorą Puschmann, dawną mieszkanką tej miejscowości. Szerszy rozgłos uzyskały dzięki działaniom Grupy Odnowy Wsi Janowice Wielkie.



Źródło (tam też kilka zdjęć): http://www.jelonka.com/news,single,init,article,49585



W końcu po latach udało mi się dzisiaj dotrzeć do tych napisów. Fotek nie robiłem bo napisy są słabo widoczne a przy silnym światło cieniu i tak nic by z tego nie wyszło.

Podkręciłem się również po Janowickich Garbach. Rewelacyjny grzbiet usiany głazami, kamieniołomami i grupami skalnymi. Spodobał mi się zalany kamieniołom pod Rozpadłą i masywna skała Rozpadła że szczeliną przecinającą Rozpadłą na dwie części. Można tam też znaleźć współczesne klamry niezupełnie pomagające w wejściu na wierzchołek bo kilku uchwytów w istniejących otworach brakuje i ciekaw jestem czy dawniej skała faktycznie stanowiła punkt widokowy bo wiele na to wskazuje skoro w kilku miejscach są wykute schody.
Kotlina Kłodzka ≠ Ziemia Kłodzka! :)

www.bushcraft.pl


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”