RÓŻNE WIEŚCI ZWIĄZANE Z SUDETAMI

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Re: RÓŻNE WIEŚCI ZWIĄZANE Z SUDETAMI

Postautor: Pudelek » 15-04-2020 11:12

Przekształcenie wszystkich schronisk w prywatne może skutkować, że stanie się to, co na czeskiej stronie: zamiast schronisk będziemy mieli hotele, gdzie bez rezerwacji możesz dostać kopa w dupę. PTTK jest jakie jest, ale nadal mamy mimo wszystko dzięki niemu sieć schronisk, gdzie w większości przypadków prześpimy się za rozsądną cenę, a w razie braku miejsc na glebie. I to jest dla mnie najważniejsze dla turysty, a nie jakieś "luksusy", które zapewne by się pojawiły, obsługa kelnerska czy odpicowane łazienki.

Kopa Biskupia jest PTTK-owska.
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga

Postautor: Raubritter » 15-04-2020 12:10

olo23333 pisze:2. Całkowita zmiana podejścia "leśnych ludków" do działalności PTTK - to już nie są lata 60 czy 70 a rynek i świat bardzo mocno się od tamtego czasu zmienił. Właściwie to eliminacja tych "ludków" ze struktur i zarządu..

W pełni się zgadzam - niejednokrotnie na Kopie musieliśmy walczyć z ich specyficznym podejściem do schroniska.

Pudelek pisze:Kopa Biskupia jest PTTK-owska.

olo23333 pisze: chociaż na Biskupiej już chyba było to prywatne.

Wówczas jeszcze nie, natomiast z tego co mi wiadomo to prywatne jest teraz.
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 15-04-2020 12:18

Na ich stronie widnieje logo PTTK, ale w wykazie obiektów faktycznie Kopy Biskupiej nie ma. To się jakoś cichaczem go pozbyło towarzystwo...
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 15-04-2020 14:09

opawski1 pisze:Czy schronisko "Nad Łomniczką" przetrwa?
Czasy nie tylko dla tego schroniska są wyjątkowo niesprzyjające. Piszę o tym w osobnym wątku > viewtopic.php?f=5&t=6109
Obrazek

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga

Postautor: Raubritter » 15-04-2020 14:47

Pudelek pisze: To się jakoś cichaczem go pozbyło towarzystwo...

Tak, ale wydaje mi się, że schronisku na Kopie też pod tym względem nie zależało na rozgłosie. Nie zdziwiłbym się jakby honorowało jeszcze jakieś zniżki a'la petetekowskie. Może ktoś to sprawdzi, jak tam będzie po narodowej kwarantannie? Opawski? :wink:
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

opawski1
wędrowiec

Postautor: opawski1 » 15-04-2020 16:04

Raubritter pisze:
Pudelek pisze: To się jakoś cichaczem go pozbyło towarzystwo...

Tak, ale wydaje mi się, że schronisku na Kopie też pod tym względem nie zależało na rozgłosie. Nie zdziwiłbym się jakby honorowało jeszcze jakieś zniżki a'la petetekowskie. Może ktoś to sprawdzi, jak tam będzie po narodowej kwarantannie? Opawski? :wink:

Skąd takie informacje że schronisko na Kopie nie jest już PTTK?
Jest w wykazie obiektów PTTK: https://obiekty.pttk.pl/start.php?co=baza&segr=nazwa&stat=wszystkie&woj=Opolskie
Często tam bywam, nie zauważyłem tam jakiś zmian świadczących o tym że nie należy do PTTK, często rozmawiam z Panią gospodarz nic mi nigdy nie mówiła, nadal udzielają też zniżek PTTK. Co się zmieniło to w tamtym roku było trochę remontów, wymiana dachu, ogrzewania (zamontowano solary) i okien.
Wiem że z 10-15 lat temu koło obiektu kręcił się pewnien gość, ten od parku rozrywki w Pokrzywnej... miał wielkie plany na Kopę, stoki narciarskie itd... Chciał kupić też schronisko, ale wszystkie plany upadły (na szczęście!) i został tylko przy kąpielisku i domkach w Pokrzywnej (które też przejął od PTTK).
A i schronisko na Kopie należy do PTTK we Wrocławiu a nie do tej spółki "Sudeckie schroniska i hotele" co reszta schronisk w Sudetach, może dlatego nie znaleźliście gow wykazie.
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga

Postautor: Raubritter » 15-04-2020 16:17

opawski1 pisze:Skąd takie informacje że schronisko na Kopie nie jest już PTTK?

Z tego co pamiętam, to dowiedziałem się jakiś czas temu w rozmowie z osobą, która tam pracowała po mnie. Ale nie chce snuć tutaj niestworzonych teorii nie popartych żadnymi dowodami :wink:

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 15-04-2020 16:47

Mój błąd - ja dałem opcję "schroniska", a to przecież nie jest już schronisko :P

Awatar użytkownika
olo23333
obieżyświat

Postautor: olo23333 » 16-04-2020 14:44

Miałem na myśli że nie należy do spółki hotele PTTK. Ten wrocławski odłam ma chyba jeszcze coś u nas na Opolszczyźnie nad jeziorem nyskim lub otmuchowskim - nie jestem w stanie z głowy powiedzieć.

Pudelku - przejście w prywatne ręce wcale nie oznacza zrobienia hotelu z kelnerami. Takie obiekty z reguły prowadzą pasjonaci. A ich przynależność stwarza tylko problemy :) problemy dla nich bo ledwo wiążą koniec z końcem...

Zobaczcie na Wetlinę PTTK-wską -Rojek robi i stara się za trzech i jakoś funkcjonuje ale raczej dla tego że ma jakieś swoje zasoby i mega ekpię.
Zobaczcie Andrzejówkę, Zygmuntówkę w niedalekiej odległości.

Wszystko się bardzo szybko zmienia nie koniecznie w kierunku który uważam za dobry.

Jadąc w góry, śpiąc w schronisku nie patrze na luksysy ale aby było w miarę ciepło, można było coś zjeść i spotkać ludzi z którymi można przegadać pół nocy.
Jak chce czegoś innego zabieram rodzinę znajomych do hotelu za np 500 za dobę i też jest ok ale nigdy nie chciałbym aby tak zmieniły się nasze - jestem członkiem PTTK a jak :) - schroniska.

Poznałem troszkę tego smaku i klimatu "zarządów" pttk - owskich i wiem co mówię. Gdzie są ludzi ektórzy nie patrzą na to aby krzewić kulturę, aby przekazywać wiedzę dzieciom o turystyce ale tylko na to ile można wyciągnąć pod różnymi szyldami...

To jest temat rzeka - i jak nie znajdzie się nowe pokolenie, może nawet nie moje :) wg moich dzieci mając 40jest się "leśnym ludkiem" :) to to wszystko nie pójdzie w dobrą stronę...

Ja z mojej strony staram się zachęcać dzieci, młodzież do aktywnego wypoczynku - pod egidą PTTK :) tak mnie nauczył mój ojciec i staram się to przekazać dalej - jaki jest skutek? Sam jestem zaskoczony jego pozytywnymi efektami :)

Się rozpisałem :)
Ale ta cała kwarantanna sprzyja rozmyślaniom :)

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 16-04-2020 16:50

Przecież Zygmuntówka i Andrzejówka należą do PTTK. A przejście w ręce prywatne bynajmniej nie oznacza na pewno pasjonatów za barem - przykładem są zlikwidowane schroniska np. pod Tułem czy Srebrnej Górze. Były - nie ma. Mamy pensjonaty. Jest też wiele obiektów PTTK-owskich, gdzie właściciele przeprowadzili remonty, mają klimat i dochody - więc się da, a nie, że tylko "PTTK wszystko zabiera".

Obstaję przy swoim i wolę schroniska przynależące do PTTK, które, przynajmniej teoretycznie, obowiązują pewne zasady w stosunku do klientów, niż prywatne, gdzie właściciel może robić co chce i mieć człowieka w d.e, bo np. uzna, że mu się to nie opłaca. Tak jak np. właściciele kwater często nie przyjmą turysty na jedną noc - bo mogą.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 16-04-2020 17:39

Pudelek pisze:przy swoim i wolę schroniska przynależące do PTTK,
Wcale by nie musiały być PTTK-owskie, by mały zachowany podstawowe standardy i były przyjazne turystom. Przykładem dla PTTK może być przedwojenne Riesengebirgsverein (RGV), które wybudowało i prowadziło tylko jedno schronisko - Prinz Heinrich Baude nad Wielkim Stawem. Więcej schronisk RGV nie prowadziło, bo na ich budowę nie miało funduszy. Miało ono stanowić konkurencję i wzór dla pozostałych. I tak też było. Inne schroniska pozostawały w rękach prywatnych właścicieli, którzy starali się temu schronisku dorównać..
Obrazek

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 16-04-2020 17:50

A w jaki sposób zmusisz prywatne schronisko do zachowywania niektórych zasad PTTK-owskich czyli np. przyjmowania ludzi na glebę? Prośbą czy groźbą?

RGV miało może tylko dwa schroniska (a nie jedno - jeszcze Stóg Izerski), ale w innych pasmach działały inne organizacje. Poza tym wtedy turystyka też wyglądała trochę inaczej.

PTTK ma swoje liczne wady, ale - podobnie jak z demokracją - uważam, że nic lepszego dla Polski nie wymyślono. Polskie góry są jednymi z nielicznych w Europie, gdzie za stosunkowo nieduże pieniądze możemy przespać się w warunkach turystycznych i, w większości przypadków, pójść tam na ślepo, bez wcześniejszego rezerwowania, zaliczki. Osoby chodzące w kilkudniowe wycieczki wiedzą jakie to upierdliwe, kiedy musimy się trzymać sztywnego "rozkładu". Pomijam Tatry, bo one żyją swoim własnym życiem i wybrane obiekty "luksusowe", jak np. Jaworzyna Krynicka. W wielu z nich możemy skonsumować własne posiłki czy je przyrządzić. Ale spójrzmy chociażby na sąsiadów, już nie piszę o Alpach, Pirenejach czy tym podobnych:
- na Słowacji ceny są znacznie wyższe, a warunki niekoniecznie. Do tej pory pamiętam jak za nocleg w schronisku bez prądu, bez wody (bo zamarzła), z wychodkiem (w środku, ale zamarzniętym), w zimny pokoju i w śpiworze zapłaciłem 15 euro i jeszcze dostaliśmy opieprz, że przyszliśmy bez zapowiedzi. Tymczasem pierwsza lepsza chatka studencka w Polsce ma lepsze warunki!
- w Czechach za miedzą zazwyczaj pokoje są w lepszym stanie, ale cenowo to różnica spora: rok temu w styczniu Czesi proponowali mi nocleg w Voseckiej boudzie, my szliśmy na Szrenicę. Bo tam zapłaciłem za spanie 30 złotych, a w Voseckiej musiałbym 70-80. A mi do szczęścia wystarczy łóżko, aby było sucho i w miarę ciepło oraz można było skorzystać z łazienki.
Jedynie z Bułgarią mógłbym porównać, bo tam schroniska jeszcze tańsze były (kilka lat temu), a warunki na tym samym albo niższym poziomie i nikogo nie wywalali.
Masowa prywatyzacja mogłaby być gwoździem do trumny turystyki plecakowej w Polsce.

Leuthen
bardzo stary wyga

Postautor: Leuthen » 16-04-2020 18:21

W temacie schronisk - lokalna TVP Wrocław zamieściła dziś w "Faktach" materiał o zbiórkach na schroniska wśród miłośników gór:
"Pandemia koronawirusa mocno odbiła się na turystyce. Jak twierdzą hotelarze, ten sezon już można spisać na straty. W złej sytuacji są dzierżawcy schronisk górskich. I właśnie dlatego zbierają pieniądze wśród miłośników gór.

Schroniska górskie „Samotnia”, „Szwajcarka”, „Pasterka” i „Na Szczelińcu” potrzebują natychmiastowej pomocy – taki apel znaleźć można na stronach prowadzących publiczne zbiórki. Chętnych, by wesprzeć schroniska nie brakuje. 430 osób wsparło zbiórkę dla „Samotni”, 680 pomogło dwóm schroniskom w Górach Stołowych. „Pasterka” i „Na Szczelińcu” otrzymały 60 tys. zł.

Dzierżawcy schronisk mogą liczyć na pomoc właściciela obiektu, czyli spółki „Sudeckie Hotele”, i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie. Przedstawiciele PTTK podkreślą, że schroniska są w dobrym stanie technicznym. Nawet jeśli turyści w Sudety powrócą w czerwcu, to i tak bardzo trudno będzie przygotować się na nadchodzącą zimę. Warto pamiętać o tym, że schroniska muszą być czynne przez całą dobę, przez okrągły rok.

Obecna sytuacja w turystyce paradoksalnie przynieść może nowe rozwiązania. I choć sezon wydaje się być stracony, to pomysłów, by zebrać potrzebne środki dzierżawcom nie brakuje. Do tego dochodzą ogromna determinacja i serce. I tylko od turystów zależeć będzie czy te wyjątkowe miejsca w Karkonoszach, Rudawach Janowickich i Górach Stołowych będą mogły funkcjonować."

https://wroclaw.tvp.pl/47598422/wsparci ... -do-dziela
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 16-04-2020 19:27

Jest otwarcie od poniedziałku lasów i parków. O uruchomieniu usług turystycznych jednak nie ma jeszcze mowy kiedy i w jakim zakresie.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga

Postautor: Raubritter » 17-04-2020 12:52

Czy w takim razie można wsiąść w samochód i pojechać dajmy na to z Poznania w góry i chodzić po tamtejszych lasach, czy jak jestem z Poznania to mogę chodzić tylko po lesie/parku w swojej najbliższej okolicy?

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”