RÓŻNE WIEŚCI ZWIĄZANE Z SUDETAMI

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 05-11-2014 21:06

Raubritter pisze:A mnie obraża, że Ciebie obraża. Gadaj tu jeden z drugim. A tak na poważnie. Jeżeli ktoś napiszę, że nie w smak mu idąc szlakiem spotkać na swojej drodze kapliczki, krzyża, szlaku papieskiego, to okej - każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie w sposób cywilizowany, kulturalny. Mi też wiele rzeczy się nie podoba. Czym innym natomiast jest pocisk, odnoszenie się lekceważąco w związku z kogoś religią, poglądami. Ja nie pisałem, w żadnym z swoich postów, że ateiści, rodzimowiercy, rastafarianie to jest sekta, która bezcześci każdą górę. Czaisz panie kolego do czego zmierzam?

Jako poganin wyraziłem tylko swój pogląd, do którego, jak sądziłem, w demokratycznym kraju mam prawo, i który jest zgodny z faktami historycznymi. Skoro dla innych jest to obrazą ich uczuć religijnych (bowiem dla nich stawianie oznak swego kultu w świętych dla innych miejscach nie jest bezczeszczeniem), to ich przepraszam. Prosiłbym jednak o głębszą analizę faktów, czy w swoim uzurpatorskim podejściu do ponad przeciętności swego wyznania mają rację. Dla mnie wszystkie gałęzie mitów wyrastających z religii żydowskiej to sekty tejże religii. I nie ma w tym żadnych powodów do obrażania się, ponieważ jest to fakt historyczny.

Słownik Języka Polskiego PWN:

sekta
"odłam wyznaniowy jakiejś religii; też: grupa ludzi skupiona wokół jakiegoś przywódcy, mająca własną religię"

Myślę, że ten off topic należy zakończyć.

krzych
podróżnik

Kamieniołom na koniec kadencji - Mieroszow/Rybnica Lesna

Postautor: krzych » 25-11-2014 13:43

"Na dwie godziny przed końcem kadencji burmistrz ogłasza w decyzji środowiskowej, że zgodził się na przedłużenie działalności kamieniołomu o 30 lat i… przegrywa wybory."

http://www.prw.pl/articles/view/38951/Kamienny-skandal-w-Mieroszowie

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 25-11-2014 14:05

Fadel pisze:Dla mnie wszystkie gałęzie mitów wyrastających z religii żydowskiej to sekty tejże religii (...)
sekta
"odłam wyznaniowy jakiejś religii; też: grupa ludzi skupiona wokół jakiegoś przywódcy, mająca własną religię"
Tego co tu zacytowałeś nie można w żadnym razie uznać za definicję sekty, bowiem definicja jest znacznie obszerniejsza i pełniejsza. Sektą wg definicji opracowanej przez religioznawców nie jest bowiem kościół, którego hierarchia kościelna jest wynikiem długotrwałego procesu instytucjonalizacji. Twoich insynuacji pod adresem kościoła ugruntowanego przez ponad 1000 lat w polskiej tradycji nie można więc traktować poważnie.
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 25-11-2014 18:26

Lech pisze:
Fadel pisze:Dla mnie wszystkie gałęzie mitów wyrastających z religii żydowskiej to sekty tejże religii (...)
sekta
Tego co tu zacytowałeś nie można w żadnym razie uznać za definicję sekty, bowiem definicja jest znacznie obszerniejsza i pełniejsza. Sektą wg definicji opracowanej przez religioznawców nie jest bowiem kościół, którego hierarchia kościelna jest wynikiem długotrwałego procesu instytucjonalizacji. Twoich insynuacji pod adresem kościoła ugruntowanego przez ponad 1000 lat w polskiej tradycji nie można więc traktować poważnie.

Wojny religijne mogą trwać i 30 lat, a może dłużej. Mój cytat pochodzi ze Słownika Języka Polskiego PWN, który został opracowany nie przez religioznawców z KUL'u czy Torunia, a przez bezstronnych językoznawców.

Jezus najpierw był żydem, dopiero później skupił wokół siebie grupę wywrotowców i utworzył sektę tej religii, pierwotnej dla chrześcijan i muzułmanów (Abraham / Ibrahim). Chrześcijanie nadal się modlą do Boga Izraela. Wystarczy poczytać ich Święte Księgi by się o tym przekonać.

Na pewno byłeś w Krzeszowie: oto fresk przedstawiający żydowski obrzęd obrzezania Jezusa.
Obrazek

Michun
podróżnik

Postautor: Michun » 25-11-2014 19:14

Bardzo panów proszę o przeniesienie dyskusji ideologicznej w inne miejsce.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 25-11-2014 19:42

Fadel pisze: Mój cytat pochodzi ze Słownika Języka Polskiego PWN, który został opracowany nie przez religioznawców z KUL'u czy Torunia, a przez bezstronnych językoznawców.
Językoznawcy nie są ekspertami w dziedzinie religioznawstwa i ich lakoniczne objaśnienie znaczenia wyrazu "sekta" nie jest żadną definicją. Natomiast fragment definicji, który ja przytoczyłem, pochodzi z opracowania naukowego zawartego w Raporcie Cottrella Parlamentu Europejskiego nt. działalności tzw "nowych ruchów religijnych". Poza tym istnieją sekty ekonomiczne, które z religią nie mają nic wspólnego, choć niektóre cechy sekty religijnej - jako niewielkiej grupy skupionej wokół charyzmatycznego przywódcy - również charakteryzują ich działalność. Owszem, istniała na początku dziejów chrześcijaństwa sekta Jezusa, ale to było ponad 2000 lat temu i od tego czasu dawno mamy kościół a nie sektę. Podbudowywanie swoich błędnych wyobrażeń na temat obecnego powszechnego kościoła za pomocą jednego z fresków w Krzeszowie tego faktu nie zmienia.
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

Michun
podróżnik

Postautor: Michun » 25-11-2014 20:07

Lechu , nie umiesz się zachować.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 25-11-2014 20:19

Michun pisze:nie umiesz się zachować.
Prostowanie ewidentnych bzdur i kłamliwych insynuacji jest czymś tak niewłaściwym, że uważasz iż nie wypada tego robić? Ja przeciwnie - uważam, że na sianie zamętu i nachalne wciskanie się ze swoimi wypaczonymi wizjami ideologiczno - światopoglądowymi trzeba reagować i jest to zachowanie jak najbardziej na miejscu.
Obrazek

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 25-11-2014 20:41

Fadel pisze:Myślę, że ten off topic należy zakończyć.

, a moderatora proszę o wykasowanie. Ta dyskusja do niczego dobrego nie prowadzi.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 26-11-2014 12:47

Fadel pisze:Ta dyskusja do niczego dobrego nie prowadzi.
Tak? A kto przyczynił się do jej rozpoczęcia? Zresztą skutek tej dyskusji jest o tyle pozytywny, że czytający powyższe posty mogą się coś więcej dowiedzieć.
Obrazek

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 26-11-2014 15:23

Sekta to sekta. Swego zdania nie zmieniam, ale też nie narzucam go innym. Następnej wojny 30 letniej też nie zamierzam toczyć.

Na zakończenie dedykuję piosenkę:
Zawsze patrz na jasną stronę życia

hm0
wędrowiec

Postautor: hm0 » 26-11-2014 19:25

Na zakończenie proponuję to:https://groups.google.com/forum/#!topic/pl.rec.gory/i8WEdgLbp98, bo dawno nie było.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 26-11-2014 19:44

Na zakończenie mógłbyś nie zanudzać forum wrzucaniem po raz kolejny tego samego linka, w dodatku związanego z przedawnionymi sprawami sprzed ponad 10 lat, których zupełnie nie pojmujesz.
Obrazek

Awatar użytkownika
500mm
łazik

Postautor: 500mm » 26-11-2014 20:09

Jako że jest to temat ogólny na temat turystyki ośmielam się podać linka do mojej strony www na której przeanalizowałem możliwości obserwacyjne kilku wybranych szczytów w Karkonoszach, a wszystko dzięki cyfrowemu modelowi terenu. Na interaktywnych mapach które można powiększyć na całość monitora można oglądać jak daleko widać w idealnych warunkach pogodowych, które zdarzają się jednak nieczęsto.
Ważny jest też początkowy komentarz do map, zapraszam do obejrzenia.

http://500-mm.blogspot.com/2014/11/mozliwosci-obserwacyjne-najwyzszych.html
http://500-mm.blogspot.com/
Dalekie obserwacje Sudetów i inne dalekie widoki z obszaru Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Ziemi Lubuskiej oraz Wielkopolski

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 26-11-2014 21:15

Analiza dobrze ilustruje fakt, że Mały Szyszak - pomimo ostrej sylwetki - jest kiepskim punktem widokowym (przynajmniej jeśli chodzi o widoki terenów górskich). Widok na wschód zasłania wyższa rozległa Smogornia, na zachód - masyw Wielkiego Szyszaka. Nawet widoki na Karkonosze nie są stamtąd, moim zdaniem, zbyt ciekawe, chyba najbardziej interesująco wygląda leżąca u podnóża Przełęcz Karkonoska. Wbrew temu, "Słownik geografii turystycznej Sudetów" zachwala Mały Szyszak jako "doskonały punkt widokowy", z którego widoki miały być "zalecane już w najstarszych przewodnikach".

A czemu Boubína nie widać ze Śnieżki czy innych najwyższych szczytów karkonoskich?

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”