Świeradów Zdrój i okolice - prośba

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
witios
łazik

Świeradów Zdrój i okolice - prośba

Postautor: witios » 28-01-2015 23:38

Witam

Czytam to forum już dłuższy czas bo uwielbiam Karkonosze i Izery.
Jednak loguje się dopiero teraz , bo mam do Was konkretną sprawę.

A mianowicie, za 2 tygodnie wybieram się do Świeradowa na narty. Jak dla mnie 4-5 dni jazdy wystarczy, resztę czasu chciałbym poświęcić na łażenie po górach, ewentualnie zwiedzić okolice.

Moje pytanie nasuwa się samo: co polecacie?
Na myśli mam bliższe okolice bo przez te kilka dni nie bedę mógł wsiadać do auta :D
Dlugoweekendowo-niedzielny rozdeptywacz gór z WLKP :mrgreen:

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 29-01-2015 21:02

A może np. ścieżka dydaktyczna po pozostałościach dawnego górnictwa koło Gierczyna? Wprawdzie sama Kopalnia Św. Jana jest nieczynna w tym okresie, ale warto przejść całą trasę z Krobicy do Przecznicy, oddaną niedawno do użytku. Bardzo fajna trasa spacerowa (szczególnie na taką mało śnieżną zimę) nie tylko dla miłośników zabytków techniki, naprawdę ciekawa lekcja historii tych terenów. Oznakowana w terenie, dobrze zagospodarowana, z licznymi elementami małej architektury (tablice informacyjne, zagospodarowane miejsca odpoczynku, punkty widokowe, schodki, barierki itd.). Po drodze z wielu miejsc piękne widoki na Pogórze Izerskie.

Tutaj więcej o kopalni i trasie dydaktycznej: http://www.mirsk.pl/pl/article/364

A tu mapka całej trasy (warto ją sobie wydrukować): http://mirsk.pl/images/article/file/Tra ... a%20A4.pdf

witios
łazik

Postautor: witios » 30-01-2015 17:56

Ok dzięki, jeden dzień zaplanowany.

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 31-01-2015 16:31

Hazmburk, ta trasa nadaje się na wyprawę w ramach SIKu! Może warto naszą sekcję zainteresować tym pomysłem, gdy tylko wszystkie atrakcje będą dostępne (czynne)?

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 01-02-2015 01:46

Może? Kopalnia Św. Jana regulaminowo czynna jest dopiero od maja, z kolei pozostałe obiekty górnicze lepiej są widoczne teraz. Coś za coś... Tak czy owak, jak ktoś nie był, to warto się pośpieszyć, dopóki wszystko jest za darmo, a tablice stoją jeszcze w całości na swoich miejscach... ;)

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 01-02-2015 20:36

A ta "podziemna trasa turystyczna" na zachodnim krancu sciezki -to od maja jest po prostu otwarta krata i kazdy sobie wchodzi na wlasna reke?
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 01-02-2015 22:48

Chciałabyś! :lol: Ale nie ma tak dobrze. "Na własną rękę" (a właściwie skrzydło) wlatują tam i wylatują tylko nietoperze. Ludzie muszą iść grzecznie gęsiego za panią przewodnik. Na tyle grzecznie, że ostatni nawet niewiele widzą - pani pokazuje różne ciekawe rzeczy w załomach skalnych przyświecając latarką, a w wąskich korytarzykach nie da się przecisnąć bliżej.

Też byłem nieco "zdegustowany", bo myślałem, że przelecę dziurę ;) w kilkanaście minut i pobiegnę dalej w góry, a tu nie dość że godzina zwiedzania, to jeszcze pół godziny musiałem czekać, aż się zbierze odpowiednio liczna grupa. Ale trasa generalnie fajna, zwłaszcza że darmowa :)

Choć... Będąc tam tylko raz i trochę nudząc się podczas oczekiwania na wejście, poznałem "nieoficjalny" sposób zwiedzenia kopalni. Właściwie to dopiero podczas wyjścia na powierzchnię. Jednak to chyba jest nielegalne i niezgodne z zasadami bezpieczeństwa... ;)

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 02-02-2015 07:24

Jezeli sumienie by ci pozwalalo na podzielenie sie owym niebiezpiecznym i nielegalnym procederem na PW bylabym wdzieczna :D gdyz ogladanie plecow pani przewodnik nie jest tym co szukam w takich miejscach (nawet jesli jest za darmo ;)
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

witios
łazik

Postautor: witios » 02-02-2015 20:20

Hazmburk pisze:Może? Kopalnia Św. Jana regulaminowo czynna jest dopiero od maja, z kolei pozostałe obiekty górnicze lepiej są widoczne teraz. Coś za coś... Tak czy owak, jak ktoś nie był, to warto się pośpieszyć, dopóki wszystko jest za darmo, a tablice stoją jeszcze w całości na swoich miejscach... ;)

Przez tydzień chyba nie ulegną zniszczeniu

witios
łazik

Postautor: witios » 08-02-2015 15:42

Na kamerkach widzę, że na stoku sporawo śniegu.
A jak na dole w mieście, ewentualnie ta polecana przez was ścieżka?
Też tak biało?

skiboy
obieżyświat

Postautor: skiboy » 08-02-2015 16:00

Na biało.

witios
łazik

Postautor: witios » 14-02-2015 01:02

Przeglądam oferty wypożyczalni nart ze Świeradowa i nie widzę nigdzie ofert z biegówkami. Brać swoje czy znajdę coś na miejscu?

wallon
tramp

Wypożyczalnia nart biegowych

Postautor: wallon » 15-02-2015 21:20

Na pewno można biegówki wypożyczyć (wraz z pozostałym sprzętem) na Polanie Jakuszyckiej, czyli w Jakuszycach; to po drugiej stronie Gór Izerskich. Niedawno, za komplet (narty, buty, kijki) dla początkującego (czyli niemarkowy sprzęt), za trzy dni trzeba było zapłacić 60 zł - może to była "za piękne oczy"? No i teraz może być gorzej bo Bieg Piastów tuż, tuż.

witios
łazik

Postautor: witios » 21-02-2015 20:00

No i już po.
Świeradów można spokojnie polecić.
Stok ok ale tylko do godz 13, później to już muldy itp. Może to wina sztucznego śniegu.
Zaliczona Sępia Góra niebieskim (ślisko), Czerniawa zielonym łącznie z Czarcim Młynem i pogawędką z p. Adamem (powrót przez las), ścieżka dydaktyczna na Zajęczniku (również ślisko).
Trzeba będzie powtórzyć to latem.

A co do Świeradowa to przydałaby się akcja w stylu <Sprzątaj Po Swoim Psie> jakieś woreczki, tabliczki w Parku Zdrojowym. Oczywiście również w języku urzędowym obowiązującym w Świeradowie
:evil:

wallon
tramp

Postautor: wallon » 22-02-2015 08:33

A co z wypożyczeniem biegówek w Świeradowie?

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”