Szlakiem Zamków Piastowskich czerwiec 2015r.

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Radek
obieżyświat

Postautor: Radek » 13-03-2015 20:26

Planując trasę warto zerknąć co się dzieje w zamkach.
W zeszłym roku w Bolkowie przypadkiem trafiłem na "Czaty zamkowe"
czyli "Wakacyjne spotkanie miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego i piosenki z tekstem"
https://pl-pl.facebook.com/CzatyWolbromskie
Z tego co widzę tegoroczna data to 3-4 lipca.
Obrazek

To się trzeba będzie w lipcu wybrać, bo mi się Radka zdjęcia skojarzyły z lazaretem z "Przygód dzielnego wojaka Szwejka" Razz

Nie zapomnij o skórzanym stroju jak byś był w terminie Castleparty ;)
Przypomniałeś mi tym lazaretem o fajnej pocztówce z Paczkowa,
jak ją zobaczyłem to przysiadłem :D
Jakaś odjechana sytuacja.
Dwu kolesi grzebiących w ziemi, siostra chowająca coś za kibicią, gość zalewający świat i z tyłu żołdak z fuzją.
Ciekawe co się działo przed i po zrobieniu zdjęcia :D
Obrazek
Obrazek

Leuthen
bardzo stary wyga

Re: WYMIANA INFORMACJI

Postautor: Leuthen » 13-03-2015 21:25

wallon pisze:Zamek Grodno - dojazd/odjazd
> są busy; kierunek Świdnica - potrzebny rozkład

Ze Świdnicy do Walimia i na odwrót przez Zagórze Śl. jeżdżą przelotowo busy firmy Kal-Pol. Rozkład jazdy dostępny w internecie pod poniższym linkiem
http://www.kal-pol.eu/rozklad_jazdy.html
Czas jazdy Świdnica-Zagórze to ok. 30 min (przy chęci powrotu - z Zagórza do Świdnicy trzeba dodać ok. 10 min do odjazdu z Walimia). W Świdnicy busy do Walimia odjeżdżają z tymczasowego dworca ze stanowiska nr 7.

Co do miejsca biwaku, to ja nie spałem pod namiotem przy samym jeziorku (tudzież nad nim), ale w odległości co najmniej 1-2 km od niego. Poszliśmy po prostu dalej zielonym szlakiem w stronę zamku Grodno i po pewnym czasie zeszliśmy kilkanaście metrów na prawo od leśnej drogi i rozbiliśmy się przy jakimś młodniku/ młodym lesie (w otoczeniu były stare drzewa).

Dolnoślązak
bardzo stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 13-03-2015 21:46

Radek pisze:Przypomniałeś mi tym lazaretem o fajnej pocztówce z Paczkowa,
jak ją zobaczyłem to przysiadłem :D
Jakaś odjechana sytuacja.
Dwu kolesi grzebiących w ziemi, siostra chowająca coś za kibicią, gość zalewający świat i z tyłu żołdak z fuzją.
Ciekawe co się działo przed i po zrobieniu zdjęcia :D

Albo ja nie mam wyobraźni ale widzę jakichś ogrodników przy pracy i siostrzyczkę z założonymi z tyłu rękami czemu zaś przypatruje jakiś wojak :wink:

Radek
obieżyświat

Postautor: Radek » 13-03-2015 22:02

Albo ja nie mam wyobraźni ale widzę jakichś ogrodników przy pracy i siostrzyczkę z założonymi z tyłu rękami czemu zaś przypatruje jakiś wojak Wink

A co to jest?
Obrazek

Awatar użytkownika
Raubritter
stary wyga

Postautor: Raubritter » 14-03-2015 09:42

:lol:
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Awatar użytkownika
voi-vod
obieżyświat

Postautor: voi-vod » 16-03-2015 09:23

Radek pisze:A co to jest?
Obrazek

To wie tylko oberleutnant Von Nogaj.
:lol:
"Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

"Lepiej jest milczeć, narażając się na podejrzenie o głupotę, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości."

wallon
tramp

Postautor: wallon » 16-03-2015 11:52

Radek, latasz jak kot z pęcherzem. Raz jesteś na GSS (Główny Szlak Sudecki) w Paczkowie, to znowu jaja sobie robisz na SzZP :).
Radek pisze:Planując trasę warto zerknąć co się dzieje w zamkach. W zeszłym roku w Bolkowie przypadkiem trafiłem na "Czaty zamkowe" czyli "Wakacyjne spotkanie miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego i piosenki z tekstem" https://pl-pl.facebook.com/CzatyWolbromskie Z tego co widzę tegoroczna data to 3-4 lipca.
No jasne, że warto, tylko brak informacji. Z wikipedi o zamku w Bolkowie:
Imprezy cykliczne
Castle Party – festiwal muzyki gotyckiej, impreza coroczna, przełom lipca i sierpnia
Festiwal Podróżników Trzy Żywioły – festiwal podróżników, impreza coroczna na początku września
Inne imprezy
Dni Średniowiecznej Kultury śląsko-łużyckiej
Otwarty Turniej Dziennikarzy w Strzelaniu z Kuszy Historycznej
Turniej Rajców
Wielki Turniej Rycerski–Świętojańskie Spotkania Rycerskie
Na oficjalnej stronie zamku w Bolkowie jeszcze skromniej z informacjami na ten temat...

Mam pytanie odnośnie "Zapraszam na Czaty Wolbromskie! Koncert "piosenki z tekstem", spotkanie miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego, afterparty przy ognisku do białego rana." ze strony, którą wskazałeś. Czy afterparty z ogniskiem odbywa się na dziedzińcu turniejowym? Czy ktoś tam ewentualnie biwakował w trakcie...? Chciałbym sobie po prostu legalnie zabiwakować na zamku.

Leuthen pisze:Ze Świdnicy do Walimia i na odwrót przez Zagórze Śl. jeżdżą przelotowo busy firmy Kal-Pol. Rozkład jazdy dostępny w internecie pod poniższym linkiem http://www.kal-pol.eu/rozklad_jazdy.html
W międzyczasie znalazłem tą stronę, ale dzięki za informacje. Mam kilka innych pytań, jeśli można.
W Świdnicy busy do Walimia odjeżdżają z tymczasowego dworca ze stanowiska nr 7.
1. A jaki adres tymczasowego dworca?
2. Jeśli adres stałego dworca to Kolejowa 1D albo Spacerowa st. 2, to jak dotrzeć na Plac Grunwaldzki? Czy jest tunel lub kładka przez tory do Placu Grunwaldzkiego, czy trzeba iść do wiaduktu na ul. Wałbrzyskiej?
3. Czy są jakieś połączenia z Wałbrzycha przez Jedlinę Zdrój do Zagórza Śląskiego? Myślę o busach lub PKS, bo lokalna linia kolejowa do Zagórza chyba już nie funkcjonuje.

Co do biwaku nad J. Daisy; ani nie zachęcam, ani nie odradzam, a ostrożność zawsze trzeba zachować.

Co do zdjęcia z lazaretu; jak na kiczowatym zdjęciu z USC - Ona podpisuje się w księdze ślubów i jednocześnie prosto patrzy w obiektyw; tu: ten z konewką nie widzi, gdzie leje, ci na ziemi chybia nie plewią, siostra jakby nie wie, co się dzieje i patrzy obojętnie w inną stronę, a strażnik z bronią w pozycji "prawie gotowy do strzału" zamiast "na ramieniu" - kompozycyjnie nie do rozebrania. Ciekawa sprawa z nakryciami głowy - różne.

Leuthen
bardzo stary wyga

Postautor: Leuthen » 16-03-2015 13:59

wallon pisze:1. A jaki adres tymczasowego dworca?

Tymczasowy dworzec to niezmiennie od czasu rozpoczęcia budowy Węzła Przesiadkowego (czyli dworca autobusowego przylegającego bezpośrednio do stacji PKP Świdnica Miasto) ul. Spacerowa.

wallon pisze:2. Jeśli adres stałego dworca to Kolejowa 1D albo Spacerowa st. 2, to jak dotrzeć na Plac Grunwaldzki? Czy jest tunel lub kładka przez tory do Placu Grunwaldzkiego, czy trzeba iść do wiaduktu na ul. Wałbrzyskiej?

Na Wałbrzyskiej nie ma wiaduktu, tylko przejazd kolejowy i tam właśnie trzeba się udać z dworca tymczasowego przy Spacerowej, bo tunelu pod ani kładki nad torami nie ma. Kiedyś można było przełazić przez dziury w płocie dworca od ul. Kolejowej, ale teraz - podczas remontu - zrobili nowe, solidne ogrodzenie. Ze Spacerowej na pl. Grunwaldzki jest dosłownie 5 minut marszu, także daleko nie masz :wink:

wallon pisze:3. Czy są jakieś połączenia z Wałbrzycha przez Jedlinę Zdrój do Zagórza Śląskiego? Myślę o busach lub PKS, bo lokalna linia kolejowa do Zagórza chyba już nie funkcjonuje.

Wg mojej wiedzy bezpośrednio z Wałbrzycha do Zagórza nic nie jeździ (choć kiedyś jeździło, bo np. w Michałkowej są na przystankach stare rozkłady jazdy busów do Wałbrzycha), natomiast z Wałbrzycha do Walimia i Rzeczki jeździ autobus linii 5, który przejeżdża przez Jedlinę Zdrój i Jugowice (a z Jugowic do Zagórza Śl. jest już bardzo niedaleko).
http://rozklad.zdkium.walbrzych.pl/
Z Wałbrzycha jeżdżą też busy do Głuszycy Górnej, które przejeżdżają przez Jedlinę (ich przystanek jest na ul. Sikorskiego w rejonie sklepu Netto, który stoi tam, gdzie kiedyś był wałbrzyski dworzec PKS).

Radek
obieżyświat

Postautor: Radek » 16-03-2015 20:20

Radek, latasz jak kot z pęcherzem. Raz jesteś na GSS (Główny Szlak Sudecki) w Paczkowie, to znowu jaja sobie robisz na SzZP Smile.

Człowiek musi sobie od czasu do czasu polatać. :lol:

Mam pytanie odnośnie "Zapraszam na Czaty Wolbromskie! Koncert "piosenki z tekstem", spotkanie miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego, afterparty przy ognisku do białego rana." ze strony, którą wskazałeś. Czy afterparty z ogniskiem odbywa się na dziedzińcu turniejowym? Czy ktoś tam ewentualnie biwakował w trakcie...? Chciałbym sobie po prostu legalnie zabiwakować na zamku.

Przyznam się że afterparty urządziłem sobie w spelunie w rynku, klimat był nieziemski :D
Skrobnij maila do ekipy ze strony, dowiesz się szczegółów.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 16-03-2015 20:53

wallon pisze:3. Czy są jakieś połączenia z Wałbrzycha przez Jedlinę Zdrój do Zagórza Śląskiego? Myślę o busach lub PKS, bo lokalna linia kolejowa do Zagórza chyba już nie funkcjonuje.

A jednak są!
http://zdkium.walbrzych.pl/prywatni/pow ... 01/WGW.pdf
E-podróżnik.pl potwierdza ten rozkład.

Na tej stronie są zebrane wszystkie rozkłady jazdy na liniach wokół Wałbrzycha (przewoźników samorządowych i prywatnych):
http://zdkium.walbrzych.pl/index.php/rozkad-jazdy-79577

Leuthen
bardzo stary wyga

Postautor: Leuthen » 16-03-2015 21:48

Hazmburk pisze:A jednak są!
http://zdkium.walbrzych.pl/prywatni/pow ... 01/WGW.pdf
E-podróżnik.pl potwierdza ten rozkład.

W teorii to może być wszystko, w praktyce już niekoniecznie. Taki sam papierowy rozkład jazdy jak na linku widziałem na przystankach, gdy maszerowałem sobie niebieskim szlakiem z Zagórza Śl. przez Michałkową do Glinna i dalej (na Wielką Sowę). Wszystko było pięknie rozpisane. Problem polegał na tym, że żaden z anonsowanych w rozkładzie busów nie pojawił się w czasie, gdy wędrowałem (a wędrowałem w dzień powszedni). Jakiś komentarz?

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 16-03-2015 22:17

Leuthen pisze:Problem polegał na tym, że żaden z anonsowanych w rozkładzie busów nie pojawił się w czasie, gdy wędrowałem (a wędrowałem w dzień powszedni).

A ile tych rozkładowych busów miało Cię minąć w trakcie pokonywania odcinka Zagórze Śląskie - Glinno?
Możliwe, że przewoźnik nie jeździ solidnie (nie sprawdzałem), ale formalnie taka linia istnieje. Ja w stosunku do żadnego "busiarza" nie stosuję 100-procentowego zaufania.

Z tego artykułu wynika, że przewoźnik nie jeździ całkowicie komercyjnie - kursy dofinansowuje gmina Walim, a więc ona też powinna sprawować pieczę nad prawidłowym wykonaniem usługi. W przypadku zaobserwowania nieprawidłowości warto poinformować o tym fakcie gminę.

Leuthen
bardzo stary wyga

Postautor: Leuthen » 17-03-2015 09:13

Hazmburk - musiałbym przekopać swoje archiwum biletowe, żeby sprawdzić, kiedy wędrowałem z Zagórza na Wielką Sowę i w jakich godzinach przemieszczałem się między Zagórzem a Glinnem - a w tej chwili nie mam na to czasu. Pamiętam za to bardzo dobrze, że po analizie rozkładu jazdy na przystankach zdziwiłem się, że nic nie jedzie ani w jedną, ani w drugą stronę, mimo że wg rozkładu powinno. Wyprawa na pewno miała miejsce jesienią zeszłego roku, ale naprawdę nie pamiętam dokładnej daty.

Busiarze w wielu miejscach jeżdżą jak chcą (jeśli w ogóle chcą...). Zdaje się, że na tym forum nie opisywałem, jak na przystanek na ul. Dawida we Wrocławia w ogóle nie przyjechał w sobotę 24.I b.r. bus relacji Wrocław-Głuszyca z godz. 7.20
http://nitecki-kolumb.pl/
http://gluszyca.pl/index.php/2014/04/15 ... wroclawia/
Kolega uczestniczący w tej wyprawie (była nas szóstka) sugerował nawet, żeby zgłosić to w Urzędzie Marszałkowskim, ale dałem spokój. Tyle, że w Głuszycy zamiast o 9, byliśmy o 11 (po 40 minutach bezskutecznego oczekiwania na Dawida pojechaliśmy PWHD do Wałbrzycha i tam przesiedliśmy się w busa do Głuszycy).

wallon
tramp

Gdzie dwóch się bije tam trzeci... ŁATWO OBERWAĆ MOŻE

Postautor: wallon » 17-03-2015 14:50

[usunięte dywagacje]
Leuthen pisze:Jakiś komentarz?
Sam się prosiłeś :wink: :D. No nie, Radek?! Męczy mnie ta siostra z lazaretu - jedyna osoba na pocztówce, która ustawiona jest w innym kierunku i jeszcze zasłania strażnika... A może, to nie jest pocztówka, a zdjęcie na zamówienie więzionych, którzy taką fotkę wysyłają do rodziny i z jakiś powodów chcą uwiecznić również strażnika na zdjęciu. Dlatego siostra stoi bokiem (może kontrolować ruchy strażnika) i pewnym momencie cofa się, i częściowo go odsłania (a ten od konewki zaskoczony nie kontroluje, co podlewa). Tylko co z cenzurą, która ostemplowała fotkę pieczątką lazaretu?

Hazmburk dał namiary na rozkłady - świetnie; ja ich nie znalazłem.
Leuthen podał w wątpliwość, czy busy jeżdżą - świetnie, przypomniał, że zawsze trzeba wszystko sprawdzić.
Co raz lepiej, co raz więcej informacji.

Nie wiadomo, co na to legniczanin82 - trochę w innym celu zainicjował ten temat.
legniczanin82 - jeśli chcesz skrócić trasę to możesz zrobić pierwszy historycznie wariant szlaku - od Wlenia do Bolkowa. Albo drugi - od Wlenia do Świebodzic.

Nowy biwak - baza namiotowa w okolicach Krzywej Turni w Sokolikach -Tabor Pod Krzywą. W cenę noclegu wliczony jest parking, ciepły prysznic i butle gazowe z palnikami do gotowania. Płatny - czyli nie biwak na dziko, za to namioty wypożyczają.
Ostatnio zmieniony 01-05-2015 22:07 przez wallon, łącznie zmieniany 3 razy.

wallon
tramp

UPSSSS

Postautor: wallon » 17-03-2015 16:11

Upsss, Leuthen już sam odpowiedział. Czasem zabraknie odświeżenia strony :o .
Na moim kompie "http://nitecki-kolumb.pl/" fiksuje, daje info "Rozkład jazdy Nieznany błąd Nie znaleziono żądanej strony.". Może mój lisek jest zbyt świeży :shock:.
A drugi link "http://gluszyca.pl/index.php/2014/04/15/z-gluszycy-gornej-do-wroclawia/" - ciekawa stronka (m.in. bo menu po prawej). Znalazłem tam rozkład jazdy Głuszyca-Szczawno Zdrój. Szkoda, że Zagórze nie ma takiej stronki. A może ma...?

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”