Zakaz chodzenia po Karkonoszach nocą?

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Leuthen
bardzo stary wyga

Zakaz chodzenia po Karkonoszach nocą?

Postautor: Leuthen » 29-06-2015 12:42

We wczorajszych "Faktach" TVP Wrocław w relacji o pierwszym weekendzie wakacji w Karkonoszach i Górach Izerskich padło m.in. takie stwierdzenie: "Poprawie bezpieczeństwa turystów w górach ma służyć zakaz wędrowania nocą po Karkonoszach. Teraz grozi za to mandat do 500 złotych. Ograniczenia wprowadzono też na Śnieżce. Polscy i Czescy leśnicy z parków narodowych mówią jednym głosem – najwyższy szczyt Karkonoszy to nie arena sportowa, lecz miejsce do spacerowania."
[źródło: http://wroclaw.tvp.pl/20649848/karkonos ... nd-wakacji]

Wszedłem na stronę KPN-u i rzeczywiście znalazłem stosowny zapis:
http://www.kpnmab.pl/pl/zasady-udostepniania-kpn,197
" Uprawianie turystyki na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jest dozwolone wyłącznie w ciągu dnia (od wschodu do zachodu słońca), z wyjątkiem następujących szlaków turystycznych umożliwiających dojście lub powrót ze schronisk turystycznych położonych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego do niżej położonych miejscowości:
- szlak czerwony na odcinku: Karpacz (Orlinek) - schronisko Nad Łomniczką,
- szlak niebieski na odcinku: Karpacz Górny (Wang) - Dom Śląski - Śnieżka, z dojściem odcinkami dróg wewnętrznych do schronisk: Samotnia i Strzecha Akademicka,
- szlak niebieski i dalej czerwony na odcinku: granica KPN - Przełęcz Karkonoska -schronisko Odrodzenie,
- szlak żółty na odcinku: granica KPN - Schronisko Pod Łabskim Szczytem,
- szlak czerwony na odcinku: Wodospad Kamieńczyka - schronisko Na Hali Szrenickiej - schronisko Szrenica."

Czyli np. organizatorzy wrześniowego Przejścia dookoła Kotliny Jeleniogórskiej muszą występować o zgodę na wędrowanie uczestników w nocy po grzbiecie...

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 29-06-2015 13:14

A jak kogos zastanie noc w innym miejscu to musi sie polozyc na ziemi i czekac do rana? czy to juz podpada pod nielegalny biwak i pozostaje jedynie teleportacja zeby pozostac w zgodzie z prawem? :lol:
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Dolnoślązak
bardzo stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 30-06-2015 08:49

Kurna, jak teraz przyjade w zimie pierwszym autobusem do Karpacza o 4.30 to bardziej niż spotkania z niedźwiedziem obawiać się będę tego z leśnikiem.

Leuthen
bardzo stary wyga

Postautor: Leuthen » 30-06-2015 10:51

Dolnoślązak pisze:Kurna, jak teraz przyjade w zimie pierwszym autobusem do Karpacza o 4.30 to bardziej niż spotkania z niedźwiedziem obawiać się będę tego z leśnikiem.

Chyba nieuważnie przeczytałeś podaną wiadomość - to dla Twojego dobra, żeby Ci się jakaś krzywda nie stała. Poza tym trzeba dbać o przyrodę. Możesz uczynić olbrzymie spustoszenia w karkonoskiej przyrodzie wędrując tamtędy nocą. Na szczęście latem za dnia 40 tys. turystów, którzy w weekend podążają na Śnieżkę, nie są zagrożeniem dla flory i fauny tych gór, ani dla siebie nawzajem...

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 30-06-2015 14:23

Ten przepis przecież funkcjonuje w KPN od dawna. Z tym że do tej pory raczej traktowany był dość luźno (podobnie jak wiele innych przepisów w KPN) - przynajmniej ja nie przypominam sobie, żebym słyszał o jakimś przypadku ukarania turysty mandatem za nocne szwendanie się po górach. Czy od tych wakacji coś się zmieni w praktyce - zobaczymy.

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 02-07-2015 10:01

Na szlak można wejść nie wcześniej, niż o godzinie otwarcia kas z biletami wstępu :(

Dolnoślązak
bardzo stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 03-07-2015 08:26

Buahahaha, a co jeśli przy danym szlaku akurat nie ma kasy (takowe akurat też wybieram :wink: ). Ale rozumiem, od tej pory wedle przepisów muszę rozłożyć się pod kasą i koczować tak długo aż ktoś łaskawie przyjdzie mnie skasować :mrgreen:

PS Mam jakieś takie dziwne wrażenie, że ta cała "poprawa bezpieczeństwa" jest podszyta głównie poprawą własnej kondycji finansowej.

MsSewik
łazik

Postautor: MsSewik » 03-07-2015 08:42

To żałosne, właśnie co ze szlakami gdzie nie ma kasy? Poza tym wielokrotnie wybierałam się zanim otworzono kasę, bo lubię wcześnie lubię być 'przed wszystkimi' i co? teraz mi nie wolno????? :shock:

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 03-07-2015 08:42

A co to kasa? Idac zwykle w Karkonosze z Jagniatkowa kas nigdy nie widzialam!
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Leuthen
bardzo stary wyga

Postautor: Leuthen » 03-07-2015 09:52

Nie wiem, od której są czynne kasy KPN przy najpopularniejszych trasach w Karkonoszach (punkt powyżej Wodospadu Kamieńczyka, przy Wodospadzie Szklarki, koło Wangu, w Białym Jarze etc.), ale w Tatrach, bo których się sporo nachodziłem w czasach studenckich, notorycznie wchodziliśmy ze znajomymi na teren parku niedługo po wschodzie słońca, gdy budki biletowe były nieczynne :lol: Najbardziej cwani byli na Palenicy Białczańskiej - potrafili kasować już przed 6 rano! Ale nigdy nikt mnie nie skontrolował na trasie w Tatrach pytając o bilet. No i tam 15% za wpływy z biletów przekazują do TOPR...

MsSewik
łazik

Postautor: MsSewik » 03-07-2015 13:34

buba1 pisze:A co to kasa? Idac zwykle w Karkonosze z Jagniatkowa kas nigdy nie widzialam!

Właśnie :D :D tam gdzie najspokojniej i najpiękniej kas nie ma. I co wtedy?

Dolnoślązak
bardzo stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 03-07-2015 15:26

Z tą "poprawą" tak to już jakoś u nas bywa, że zwykle chodzi o spieprzenie tego co akurat było dobre.

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 10-07-2015 07:33

MsSewik pisze:
buba1 pisze:A co to kasa? Idac zwykle w Karkonosze z Jagniatkowa kas nigdy nie widzialam!

Właśnie :D :D tam gdzie najspokojniej i najpiękniej kas nie ma. I co wtedy?

Wtedy trzeba pojechać do Dyrekcji KPN i tam uiścić stosowną opłatę. Wejście na szlak bez uiszczenia opłaty za wstęp to poważne, kryminalne przestępstwo, które będzie ścigane z całą surowością prawa. Za złamanie przepisu grozi do 12 lat więzienia i dożywotni zakaz wstępu do KPN.

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga

Postautor: wirek » 10-07-2015 11:25

Weźcie może przestańcie krakać, bo jeszcze KPN wpadnie na pomysł płatnych sms-ów na numer 75KPN. I będzie jak w Raju

MsSewik
łazik

Postautor: MsSewik » 10-07-2015 13:37

:D :D :D ale taki dożywotni ban na wstęp dałby do myślenia....i tak zyski ze wstępu są głównie od tych co chodzą w 'komercyjne' miejsca :)

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”