nieczynne zalane kamieniołomy/wyrobiska okolice Wałbrzycha

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4802
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

nieczynne zalane kamieniołomy/wyrobiska okolice Wałbrzycha

Postautor: buba1 » 23-07-2015 11:55

Poszukuje nieczynnych zalanych wyrobisk/kamieniolomow/zwirowni itp w rejonie Wałbrzycha, Strzegomia, Świdnicy, Kamiennej Góry. Udalo mi sie namierzyc kilka:
-Zimnik kolo Strzegomia
- zwirownia Sędzisław
- kopalnia Krzeszówek
- kamieniolom w Głuszycy
- jeziorko Daisy
- kamieniolom w Libecu kolo Trutnova

Czy ktos moze kojarzy jeszcze jakies tego typu miejsca?
wymagania- teren poprzemyslowy, obecnosc wody, brak straznika...
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec
Posty: 480
Rejestracja: 10-08-2013 11:18
Lokalizacja: Świdnica

Postautor: Krzysztof63 » 23-07-2015 16:16

Trutnov to duże "koło Wałbrzycha". Bliżej są żwirownie w Jaworzynie śl., zalane wyrobisko kopalni węgla brunatnego w Żarowie, wyrobisko kaolinu w Kalnie, niewielki kamieniołom przy drodze między Siedlimowicami i Mrowinami oraz wyrobisko w Imbramowicach. I glinianka w Mościsku Dzierżoniowskim.

Ps. Przypomniały mi się jeszcze kamieniołom w Gogołowie oraz drugi w pobliżu, na północnym stoku Wzgórz Kiełczyńskich, oraz glinianka w Zagórzu Śląskim, przy stacji.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga
Posty: 1927
Rejestracja: 12-09-2004 21:43
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: wirek » 24-07-2015 06:20

W Jaroszowie koło Strzegomia jest wyrobisko po glinach ogniotrwałych, to po zachodniej stronie DK 5. A bliżej Wałbrzycha - jeziorko Daisy.

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec
Posty: 480
Rejestracja: 10-08-2013 11:18
Lokalizacja: Świdnica

Postautor: Krzysztof63 » 24-07-2015 20:49

W Jaroszowie nie ma wody, za to jest składowisko odpadów komunalnych.

Przeoczyłem oczywiste - w Świdnicy jeziorko po gliniance zwane Hyclem - dawniej Ziegelei Texas.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga
Posty: 1927
Rejestracja: 12-09-2004 21:43
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: wirek » 24-07-2015 21:13

Zakład sortowania znajduje się na południowym brzegu nieczynnego wyrobiska, i powiadasz, że nie ma w nim wody :shock: Dawno nie byłem.

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec
Posty: 480
Rejestracja: 10-08-2013 11:18
Lokalizacja: Świdnica

Postautor: Krzysztof63 » 25-07-2015 08:19

Zaćmiło mnie. Pomyślałem o Stanisławie. Na północ od drogi woda oczywiście jest. Jedno większe bajoro i trzy małe. Naokoło Ruska kilka następnych.

W Żarowie są dwa zbiorniki. Mniejszy, w mieście, po węglu brunatnym i większy, przy drodze na Mrowiny, po glinach ogniotrwałych. Kilkanaście lat temu projektowano urządzić tam wypasiony ośrodek wodny.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
moozg
tramp
Posty: 23
Rejestracja: 22-01-2013 21:42
Lokalizacja: Bielawa

Postautor: moozg » 24-08-2015 02:42

Kostrza - obok Borowa jest zalany stary kłm. 2 lata temu przejeżdzalem to jacyś tubylcy imprezowali nad nim

Borówno - eksploatacja wstrzymana, ale nie wiem jak z dostępnością na lewo

Chwałków k. Sobótki - dostępny, w upalne dni sporo samochodów przy drodze parkuje... zaraz obok jest czynny kamieniolom

W Jaroszowie stare wyrobisko granitu, zalane - z dostępnościa nie wiem, ale wydaje się, że jest spoko

nieco dalej:
Koźmice k. Szklar (wzg. Strach) - bez problemu z wejsciem, stary lom
Piława / Brodziszów - jest tam łom, choć nie wiem czy pilnowany, ale z tego co wiem eksploatacja jakiś czas temu już była wstrzymana (firma która tam eksploatowała nigdy na maile mie nie odp.), w każdym razie woda jest
Tłumaczów - ładny kamieniołom, ale bajoro raczej jak kałuża...

i poza tym co podałaś to chyba juz wszystko - reszta albo czynne dziury albo jakieś małe zapyziale, bez bajorek


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”