Renowacja Zamku Księcia Henryka na Grodnej

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Renowacja Zamku Księcia Henryka na Grodnej

Postautor: Hazmburk » 25-08-2015 17:08

Spore zmiany zachodzą aktualnie na Grodnej koło Sosnówki. Dotyczą one przede wszystkim stojącej na szczycie wzgórza ruiny zameczku myśliwskiego, która poddawana jest renowacji.

Najbardziej widoczną i zarazem najbardziej cieszącą zmianą jest nowiutka, metalowa klatka schodowa w wieży:

Obrazek

Obrazek

Niestety, na razie skręcono ją mniej więcej do połowy wysokości wieży. Tak więc na widoki z zameczku trzeba jeszcze poczekać (mam nadzieję, że szybciej ją dokończą niż rozbiorą złomiarze ;)). Z ewentualnymi krzaczorami przerastającymi wieżę nie powinno być problemu - dzielni leśnicy już wykonali swoją część roboty i południowe stoki Grodnej są już dzisiaj w większości wygolone z drzew.

Renowacji poddawane są też ściany zameczku. Wzmacnianie są mury i odtwarzane zawalone fragmenty ścian.

Nowe nadproże i odbudowany fragment muru nad przejściem z wieży w głąb zamku:

Obrazek

Nowiutkie blanki w północnej ścianie:

Obrazek

O tym, że ten fragment muru został zrekonstruowany, świadczą świeże spoiny pomiędzy kamieniami oraz starsze zdjęcia południowej ściany zameczku (na których w tym miejscu straszy wielka dziura):

Obrazek

30 tys. zł dołożył na remont urząd marszałkowski. Dużo to czy mało? Na pewno wystarczyło na ustawienie tablicy informującej o tym fakcie:

Obrazek

Nie wiem, jaki jest planowany zakres prac, ale przydałoby się jeszcze odtworzyć przynajmniej schodki przed wejściem do zamku, zgodnie z tym, co widać na przedwojennych widokówkach. Na przykład tej:

[img]http://sgimg.sky-games.pl/di/Y2ZP/Heinrichsburg,_[przed_1945].jpg[/img]

Ogólny, klasyczny widok zamku na dzień dzisiejszy:

Obrazek

I widok z Grodnej:

1911 rok:

[img]http://sgimg.sky-games.pl/di/HH0S/Sosnówka_z_Grodnej,_[przed_1911].jpg[/img]

2015 rok:

Obrazek

Ilustracje archiwalne ze strony dolny-slask.org.pl.

włodarz
obieżyświat
Posty: 971
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 26-08-2015 18:44

Świetna wiadomość. Będzie trzeba odwiedzić Grodną jak skończą remont.

domurst
turysta niedzielny
Posty: 7
Rejestracja: 14-11-2015 11:29
Lokalizacja: Hirschberg

Postautor: domurst » 14-11-2015 11:37

Jeśli chodzi o zabezpieczenie budowli to tak, ale nadal trudno mówić o turystycznym zagospodarowaniu wieży. Byłem na miejscu w środę i jedyne co się zmieniło w stosunku do zdjęć powyżej to dodanie bramki z kłódką w połowie klatki schodowej.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Postautor: Hazmburk » 14-11-2015 19:00

Może dlatego, że na wieży wciąż trwa remont (aktualnie wykonywana jest platforma widokowa), a schody doprowadzono już na szczyt.

Większym problemem niż krata z kłódką wydają mi się obecnie drzewa pozostawione w pobliżu wierzchołka, których korony niestety przesłaniają bliższe plany (m.in. Sosnówkę i Zbiornik Sosnówka).


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”