połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4802
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: buba1 » 17-05-2016 14:44

Czy ktos moze wie czy obecnie jezdza jakies PKSy na tej trasie? A moze z przesiadka? (gdzie?) Jakos niewiele udalo mi sie znalezc.. tzn znalazlam to
http://www.forty.pl/index.php/129-kursy ... ra-wroclaw
Nie wiem czy aktualne i czy jezdzi cos tez w innych godzinach?

Jakby ktos znal jakis rozklad i zapodal to bede bardzo wdzieczna.
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec
Posty: 480
Rejestracja: 10-08-2013 11:18
Lokalizacja: Świdnica

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: Krzysztof63 » 17-05-2016 17:21

Nic nie jeździ z Wrocka do SG. Są busy z Ząbkowic Śl., ale w weekendy to może ze dwa kursy. Ogólnie porażka.
Pod linkiem jest najaktualniejszy rozkład jazdy, jaki znalazłem. Można zadzwonić i dowiedzieć się, czy są zmiany.
http://www.forty.pl/images/ELEMENTY_STR ... a-gora.pdf
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4802
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: buba1 » 17-05-2016 17:46

Krzysztof63 pisze: Są busy z Ząbkowic Śl., ale w weekendy to może ze dwa kursy.


Z tego linka wynika ze w weekendy zero kursow... A potem sie niektorzy dziwia ze kiedys jezdzilam w gory komunikacja lokalna a teraz tylko skodusia i skodusia. Bo kiedys sie dalo a teraz sie nie da :( Kurcze, kolejny raz chcac gdzies pojechac bez auta okazuje sie zostane jednak w domu bo w niedziele wrocic sie nie da... :evil: :evil: :evil:
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "



na wiecznych wagarach od zycia...

Fadel
obieżyświat
Posty: 981
Rejestracja: 27-05-2009 20:17

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: Fadel » 17-05-2016 18:47

Tяжелые часы chciało by się rzec, chociaż powinno być времена. A może by wynająć dorożkę, znaczy się taxi?

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: Dolnoślązak » 17-05-2016 20:41

Tam jest lipa straszna ale dla chcącego... my robiliśmy kółko Bielawa - Srebrna - Nowa Ruda. Najbliżej to zdaje się z Nowej Rudy Słupca będzie busem Beskid. Więc jakieś tam opcje są :wink:

PS A tak swoją drogą może ktoś i mnie pomoże bo również mam problem. Chciałbym odwiedzić Oresnik, Frydlantske Cimburi. Najbliżej to ze Świeradowa tyle, że dostać można się tam najwcześniej z Wrocławia o 9.18 a ostatni bus o 17.00 :x Nijak czasowo nie da rady wyrobić, może ktoś coś podpowie? :wink: Wyjazd oczywiście jednodniowo bez noclegu...

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: Hazmburk » 17-05-2016 21:33

Dolnoślązak pisze:PS A tak swoją drogą może ktoś i mnie pomoże bo również mam problem. Chciałbym odwiedzić Oresnik, Frydlantske Cimburi. Najbliżej to ze Świeradowa tyle, że dostać można się tam najwcześniej z Wrocławia o 9.18 a ostatni bus o 17.00 :x Nijak czasowo nie da rady wyrobić, może ktoś coś podpowie? :wink: Wyjazd oczywiście jednodniowo bez noclegu...

Na jeden dzień to będzie ciężko z Wrocławia, ale nie mówię, że się nie da (choć nie wiem, czy jest sens). Na pewno nie tymi kursami do Świeradowa (z samego Świeradowa dostanie się w tamte rejony nie jest wcale takie proste i zajmuje sporo czasu). Spróbuj poszukać połączeń przez Zgorzelec (dojazd pociągiem), skąd busem do Zawidowa, stamtąd trzeba przejść na piechotę do Habartic, ewentualnie na stację kolejową w Černousach, a tam już się zaczyna cywilizacja (do Hejnic albo Bílego Potoka powinieneś dostać się bez problemu). Możesz też spróbować znaleźć jakieś dogodne połączenia z Lubaniem, skąd w miarę często jeżdżą PKS-y i prywatne busy do Świeradowa (trzeba wysiąść w Ulicku i przejść pieszo do Novego Města pod Smrkem, skąd jeżdżą autobusy do Hejnic; drugi wariant to pociągi lub autobusy z Jindřichovic p. Smrkem - wtedy trzeba wysiąść trochę wcześniej na przystanku "Świecie skrzyż.").

Ja całe czeskie Góry Izerskie zwiedziłem za pomocą właśnie jednodniowych wycieczek, więc jeśli - jakimś cudem - uda ci się dotrzeć do Jeleniej Góry przed odjazdem pierwszego busa do Świeradowa (godz. 6:45), to już jesteś w domu (niestety, z nocnymi połączeniami do Jeleniej coraz gorzej).

Fadel
obieżyświat
Posty: 981
Rejestracja: 27-05-2009 20:17

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: Fadel » 17-05-2016 23:08

A dlaczego bez noclegu? Można przecież przespać się gdziekolwiek w terenie, albo w jakimś innym paśniku czy ambonie myśliwskiej. Ja już trochę leciwy jestem, i jak idę sam, to biorę ze sobą hamak, rozwieszenie to chwilka, potrzebne tylko dwa drzewa w rozsądnej odległości od siebie. Często służy mi też do odpoczynku na trasie, zawsze to lepiej poleżeć, niż posiedzieć.

buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4802
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: buba1 » 17-05-2016 23:27

Fadel pisze:Tяжелые часы chciało by się rzec, chociaż powinno być времена. A może by wynająć dorożkę, znaczy się taxi?


очень тяжелые... :x


Dolnoślązak pisze:Tam jest lipa straszna ale dla chcącego... my robiliśmy kółko Bielawa - Srebrna - Nowa Ruda. Najbliżej to zdaje się z Nowej Rudy Słupca będzie busem Beskid. Więc jakieś tam opcje są :wink:
.


Jak to by miala byc trasa chodzona, normalna wycieczka piesza to mozna by cos zakombinowac np. pojechac gdzie indziej. Ale akurat na twierdzy w Srebrnej kumpela organizuje festiwal podrozniczy- jakies slajdy, prezentacje, spiewanki i chcialam sie tam wybrac tzn przyjechac i jak najdluzej byc tam na miejscu a nie zapinkalac na autobus za gorami za lasami ;)

Fadel pisze:A dlaczego bez noclegu? Można przecież przespać się gdziekolwiek w terenie, albo w jakimś innym paśniku czy ambonie myśliwskiej. Ja już trochę leciwy jestem, i jak idę sam, to biorę ze sobą hamak, rozwieszenie to chwilka, potrzebne tylko dwa drzewa w rozsądnej odległości od siebie. Często służy mi też do odpoczynku na trasie, zawsze to lepiej poleżeć, niż posiedzieć.


Ostatnio tez mnie zaczely bardzo pociagac hamaki! :mrgreen: Z ciekawosci- podczas noclegow z udzialem hamaka rozwieszasz nad nim jakis daszek?
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "



na wiecznych wagarach od zycia...

Fadel
obieżyświat
Posty: 981
Rejestracja: 27-05-2009 20:17

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: Fadel » 18-05-2016 02:02

buba1 pisze:Ostatnio tez mnie zaczely bardzo pociagac hamaki! :mrgreen: Z ciekawosci- podczas noclegow z udzialem hamaka rozwieszasz nad nim jakis daszek?


Mam tarpa 3mx3m, waży 0 ,5 kg. Rozwieszam, jeżeli pogoda niepewna.
Obrazek
W sumie mógłbym rozwiesić ponczo, ale moje jest deko za małe. Hamak jest dobry w naszych warunkach klimatycznych tylko dla jednej osoby. Jeżeli miały by z niego (nich) korzystać dwie lub więcej osób, to moim zdaniem namiot lepszy, gdyż sumarycznie wagowo będzie mniej, a i termika lepsza. Dlaczego? A bo dochodzi gdy deszczowo tarp czy większe ponczo, gdy zimno karimata, gdy bardzo zimno tzw. underquilt. I wychodzi ciężar. W namiocie ciepło nie ucieka tak bardzo na zewnątrz, gdyż między sypialnią a tropikiem tworzy się izolacja z powietrza. A zimą, jeżeli tropik ma fartuchy śnieżne można je obsypać śniegiem i jest komfort. Hamak jest dobry na podmokłym, zadrzewionym terenie, na zadrzewionych stokach, no i w innej strefie klimatycznej, tam gdzie śmigają węże, skorpiony, czy inne robactwo. Ale komfort spania w hamaku do tego w namiocie jest z ogromną przewagą dla hamaka.

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: Dolnoślązak » 18-05-2016 14:24

Hazmburk, dzięki za tę opcję przez Zawidów, wydaje się najrozsądniejsza, będę musiał zgłębić. Dotąd śmigaliśmy ze Świeradowa przez Smrek, czasowo nienajgorzej ale ten dojazd... co innego gdyby o tej 7 być już na szlaku zamiast dopiero w Jeleniej bo najwcześniej na 7 się teraz dopiero da :evil: Ostatnio robiłem Palicnik i wodospady Hajennego Potoka, start ze Świeradowa o 10 (o zgrozo, ale niczym wcześniej nie dało rady) i powrót na ostatniego busa o 17. Nawet styknęło z kapielą w potoku, choć łapaliśmy wszelkie skróty ścieżkami :wink:

Z opcją przez Zawidów powinienem być po 10 w Hejnicach, zawsze to parę godzin szybciej jak ze Świeradowa. A wracać planuję przez Jakuszyce czas niewiele dłuższy jak do Świeradowa a zawsze większe pole manewru - późniejszy powrót ze Szklarskiej.

Fadel, jakbym chciał za wszelką cenę pojechałbym samochodem :wink: Ja mam nieco inne preferencje turystyki, u mnie od wyjścia z autobusu/pociągu/busu jest ostry zap... a nie leżenie na hamaku. Odpoczywam w drodze powrotnej do domu, bo na szlaku nie ma na to czasu a robię przeloty po 30-40km :wink:

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: Hazmburk » 18-05-2016 15:50

Pomyśl jeszcze nad opcją przez Lubań (może bardziej Ci przypasuje):

Wrocław - Lubań Śl.: 4:53 - 7:17 (KD)
Lubań D.A. - Świeradów-Zdrój Graniczna (przystanek w Czerniawie 1 km od granicy): 8:10 - 9:01 (PKS Voyager)
Nové Město p. Smrkem - Hejnice: 9:58 - 10:13 (ČSAD Liberec)
Połączenie funkcjonuje tylko w pn-pt.

Wyjeżdżasz z Wrocławia i przyjeżdżasz do celu o tej samej godzinie, jak jadąc przez Zgorzelec i Zawidów, ale może w ten sposób będzie ciekawiej (i taniej). A propos busów ze Zgorzelca do Zawidowa - sugerowałbym wcześniej zadzwonić do przewoźnika i potwierdzić godziny odjazdu.

Najpóźniejszy powrót z Hejnic do Wrocławia jest o 17:39 wariantem przez Zawidów i Zgorzelec (sam w ten sposób wracałem kilka razy, tyle że do Jeleniej Góry).

Generalnie, z tego co widzę, możliwości jednodniowych wypadów w te rejony są z Wrocławia nie gorsze niż z Jeleniej Góry, trzeba tylko pogłówkować trochę z rozkładami (no, chyba że ktoś nie jest piłkarzem albo ma delikatną głowę - wtedy może czuć się usprawiedliwiony :-D).

Fadel
obieżyświat
Posty: 981
Rejestracja: 27-05-2009 20:17

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: Fadel » 18-05-2016 16:30

Dolnoślązak pisze:Fadel, jakbym chciał za wszelką cenę pojechałbym samochodem :wink: Ja mam nieco inne preferencje turystyki, u mnie od wyjścia z autobusu/pociągu/busu jest ostry zap... a nie leżenie na hamaku. Odpoczywam w drodze powrotnej do domu, bo na szlaku nie ma na to czasu a robię przeloty po 30-40km :wink:


O, 30-40 km to już nie dla mnie. Nie liczę, ile tam przeszedłem, ale wydaje mi się, że jakieś 20 km dziennie to dla mnie max. Chyba, że coś komunikacyjnie nie wypali, i trzeba iść dalej. Po górach chodzę, by coś zobaczyć, nieraz poszukać, odkryć. Lubię obcować w przyrodzie, z elementami bushcraftu czy survivalu. Pędząc wiele rzeczy umyka uwadze. Mam takie, jak by to nazwać, przewodnickie skrzywienie, chociaż od tego towarzystwa dawno, dawno temu się odłączyłem. Patrzę, by pogłębić wiedzę, dla siebie. Tego bakcyla swoim córkom przekazałem, teraz one idą "moją ścieżką", chociaż daleko stąd. Ale napieraczy nie potępiam. Uważam to za połączenie turystyki ze sportem. Kiedyś też tak chodziłem, jak bawiłem się w zaliczanie punktów na GOT. Samochód w góry? Czasem się przydaje, czasem jest przeszkodą. Trzeba po niego, niestety, wrócić.

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: Dolnoślązak » 19-05-2016 19:03

Dzięki za opcje dojazdu. Wybieram się w sobotę do Białego Potoku więc opcja przez Zawidów jest korzystniejsza, z tego co widzę jest paru przewoźników więc coś tam chyba pojedzie :wink: Odjazdy sprzed dworca miasto jak się domyślam, choć jeden niby z autobusowego.

PS Opcja przez Jelenią, Świeradów jest mi znacznie lepiej znana i też stąd ją wolę :mrgreen: Ale niestety tam z połączeniami krucho więc trzeba popróbować nowe. Wolę też PKS Tour z ich Bovami zamiast nowoczesny kibel KD, ale to już inna sprawa. Trudno, czasem trzeba się poświęcić :wink:

Z PKS Voyager miałem raz do czynienia i mam dość mieszane uczucia. Ceny mają z kosmosu, z Leśnej do Wrocławia za 2 os. wyszło coś koło 70zł i na dodatek zamiast komfortowego PKSu był bus :evil: Ale to była niestety jedyna opcja stamtąd...

Fadel, ja z chęcią bardziej poobcowałbym w przyrodzie ale niestety ilekroć gdzieś jadę grafik jest dość napięty więc rzadko zdarzają się wypady "spacerowe". Ale ile mogę to korzystam a kąpiele w potokach to już niemal tradycja :wink:

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec
Posty: 480
Rejestracja: 10-08-2013 11:18
Lokalizacja: Świdnica

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: Krzysztof63 » 19-05-2016 21:58

buba1 pisze:Jak to by miala byc trasa chodzona, normalna wycieczka piesza to mozna by cos zakombinowac np. pojechac gdzie indziej. Ale akurat na twierdzy w Srebrnej kumpela organizuje festiwal podrozniczy- jakies slajdy, prezentacje, spiewanki i chcialam sie tam wybrac tzn przyjechac i jak najdluzej byc tam na miejscu a nie zapinkalac na autobus za gorami za lasami

Poproś ją, żeby zorganizowała tobie jakiś odbiór autem z Barda i odwóz wieczorem w to samo miejsce. To 15 minut jazdy autem ze Srebrnej Góry i najlepsza komunikacyjnie opcja, bo połączeń z Wrocławiem jest sporo.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: połączenia Wrocław- Srebrna Góra

Postautor: Hazmburk » 20-05-2016 11:42

Jakbyś jechał w niedzielę, to jest bezpośredni czeski autobus z Frýdlantu do Zgorzelca (odjazd spod stacji kolejowej o 18:11) kursujący tylko w ten jeden dzień tygodnia (w niedzielę też ma być lepsza pogoda niż w sobotę).

W weekendy można zjechać cyklobusem ze Smědavy (odj. 17:05) do Frýdlantu, gdzie od razu jest przesiadka na autobus do Habartic (w niedziele do Zgorzelca) albo pociąg do Černous.

Pomysł z zasuwaniem z buta przez pół Gór Izerskich na pociąg do Jakuszyc (który też odjeżdża wcześnie, bo o 18:08) jest, według mnie, karkołomny. Stracisz na to co najmniej połowę czasu przeznaczonego na chodzenie po górach. Jeśli już, to lepiej z czymś takim zaczekać do wakacji, gdy jest jeszcze późniejszy pociąg z Jakuszyc po 20:00 (niestety, przesiadka na Polonusa do Warszawy w Szklarskiej Porębie jest wówczas "na styk", a innych możliwości dojazdu do Wrocławia o tej porze nie ma). Ewentualnie drogę można skrócić, podjeżdżając cyklobusem z Jizerki (odj. 17:25) do Kořenova skomunikowanym z pociągiem do Szklarskiej Poręby.


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”