Zmiany w przebiegu szlaków w Górach Kaczawskich

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Zmiany w przebiegu szlaków w Górach Kaczawskich

Postautor: Hazmburk » 02-12-2016 14:31

O szlaku im. Tadeusza Stecia już było na tym forum, ograniczę się więc do poinformowania o sporych zmianach na niebieskim szlaku E3 w Górach Kaczawskich w rejonie Wapiennej, góry Widok i Skopca (ta ostatnia niestety najmniej przyjemna ze względu na poprowadzenie szlaku asfaltem, a ważna szczególnie dla zdobywających Koronę Sudetów):

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Więcej: http://www.pttk-jg.pl/pieszo/1360-zmian ... dnich.html

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat

Re: Zmiany w przebiegu szlaków w Górach Kaczawskich

Postautor: Zły Marcin » 02-12-2016 16:36

Szkoda kawałka z Radomierza w kierunku Przełęczy Komarnickiej (przez Dudziarz), bardzo sympatyczny, leśny odcinek.Tym zielonym, rowerowym po którym poprowadzili nowy szlak nie szedłem to się nie wypowiem.

Obrazek
Obrazek

hm0
wędrowiec

Postautor: hm0 » 02-12-2016 19:10

Dzięki za info. W wolnej chwili wprowadzę zmiany do mapy OSM.
Czemu zmieniono tak znacząco przebieg E3?

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 02-12-2016 21:50

Zły Marcin pisze:Szkoda kawałka z Radomierza w kierunku Przełęczy Komarnickiej (przez Dudziarz), bardzo sympatyczny, leśny odcinek.

No i koniec "kultowych" widoków z łąk na stoku Dudziarza na Karkonosze z Górami Sokolimi na pierwszym planie...

Obrazek

hm0 pisze:Czemu zmieniono tak znacząco przebieg E3?

Jak wynika z podanego linka, przyczyną są zmiany w stosunkach własnościowych na terenach, przez które prowadził szlak.

Makuh
łazik

Postautor: Makuh » 02-12-2016 22:59

Pewnie ktoś wykupił ziemię przy samej szosie Bolków - Jelenia Góra, bo nie chce mi się wierzyć, że ktoś kupił pół grzbietu w Górach Kaczawskich.

Taki "kultowy" widok akurat w tych okolicach jest dość powszechny, więc nie ma co płakać.

Asfaltem już kiedyś szedłem i nie mam dobrych wspomnień. Na domiar złego był wtedy upał, miałem mało płynów w zapasie i w efekcie droga dłużyła się niemiłosiernie. Jakimś cudem doczłapałem wtedy do Szwajcarki (chyba słońce tak mi przypiekło, że nie zdecydowałem się szukać jakiegoś sklepu w Radomierzu i Trzcińsku) i pierwsze, co zrobiłem to położyłem się na trawie przed schroniskiem, jak jakieś zwłoki. Potem kupiłem Ciechana Miodowego. Od tego momentu wręcz ubóstwiam to piwo.
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat

Postautor: Zły Marcin » 03-12-2016 09:40

Makuh pisze:Potem kupiłem Ciechana Miodowego. Od tego momentu wręcz ubóstwiam to piwo.

Taa to było kiedyś pyszne piwko i to w okresie przedcraftowym, dawno nie piłem.
A ciekawe jak nowy przebieg szlaku ułatwi przekroczenie krajowej 3ki w Radomierzu. Pamiętam, że kiedyś dobre parę minut czekałem aż tiry,motory szlifierki i inne takie zrobią mi miejsce - żeby z ciężkim plecakiem przeprawić się na drugą stronę drogi (i to w dosłownym tych słów znaczeniu - a nie właśnie w metaforycznym :o ).

Makuh
łazik

Postautor: Makuh » 03-12-2016 10:16

Zły Marcin pisze:
Makuh pisze:Potem kupiłem Ciechana Miodowego. Od tego momentu wręcz ubóstwiam to piwo.

Taa to było kiedyś pyszne piwko i to w okresie przedcraftowym, dawno nie piłem.

Ja pijam dość często i teraz wydaje się dużo słodsze niż kiedyś. Kiedyś piwo to miało wadę fabryczną, że fermentowało w butelce i po otwarciu robił się gejzer. Słyszałem głosy, że przez jej usunięcie Ciechan mocno stracił, ale mimo wszystko polecam. Tylko, że najlepiej pić najwyżej jedno na raz, bo potem robi się niemiłosiernie słodko.

Zły Marcin pisze:A ciekawe jak nowy przebieg szlaku ułatwi przekroczenie krajowej 3ki w Radomierzu. Pamiętam, że kiedyś dobre parę minut czekałem aż tiry,motory szlifierki i inne takie zrobią mi miejsce - żeby z ciężkim plecakiem przeprawić się na drugą stronę drogi (i to w dosłownym tych słów znaczeniu - a nie właśnie w metaforycznym :o ).

Z tego co widzę, to szlak przekracza drogę w terenie bardziej zabudowanym, niż poprzednio, więc teoretycznie w tym miejscu samochody powinny jeździć wolniej. Teoretycznie...
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

doktorkidler
tramp

Postautor: doktorkidler » 01-01-2017 18:55

Zły Marcin pisze:A ciekawe jak nowy przebieg szlaku ułatwi przekroczenie krajowej 3ki w Radomierzu.

Przechodziłem kilka razy przez DK3 starym i nowym przebiegiem szlaku i co do bezpieczeństwa to uważam, że jest dużo gorzej. W nowym miejscu droga jest dużo szersza (zjazd do Janowic), więc jej przejście zajmuje więcej czasu. Ponadto w pobliżu jest zakręt i ciężko jest ocenić w jednej chwili prędkość samochodu wyłaniającego się zza niego. W "starym" miejscu było dużo łatwiej - węższa droga, po jednej i drugiej stronie długie proste, więc łatwo ocenić, czy zdążymy przed samochodem czy nie. Nawet na ostatnim Przejściu Kotliny Jeleniogórskiej (przechodziliśmy już w nowym miejscu) doszło do tego, że asekurowała nas tam straż pożarna, choć moim zdaniem to już była przesada ze strony organizatorów.

Do zmiany przebiegu tego szlaku doszło też jeszcze w jednym miejscu (ok. 1,5 roku temu) i do tej pory nie trafiłem na mapę, która by tę zmianę uwzględniała. Chodzi o odcinek od Wojcieszyc do Zimnej Przełęczy. Patrząc na mapę, to w Wojcieszycach główną drogę przekraczamy prostopadle i górki o nazwach Wilcza tudzież Polna obchodzimy od południa a nie od północy, jak było dotychczas.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 01-01-2017 21:57

doktorkidler pisze:Do zmiany przebiegu tego szlaku doszło też jeszcze w jednym miejscu (ok. 1,5 roku temu) i do tej pory nie trafiłem na mapę, która by tę zmianę uwzględniała. Chodzi o odcinek od Wojcieszyc do Zimnej Przełęczy. Patrząc na mapę, to w Wojcieszycach główną drogę przekraczamy prostopadle i górki o nazwach Wilcza tudzież Polna obchodzimy od południa a nie od północy, jak było dotychczas.

Ta zmiana już jest na najnowszych mapach Planu obejmujących ten teren (wydanych w 2016 r.):

Obrazek

PTTK powinno lepiej oznakować nowy przebieg szlaku, bo łatwo się zgubić na tym odcinku.

skiboy
obieżyświat

Postautor: skiboy » 02-01-2017 22:27

Ten szlak już kiedyś miał taki przebieg.Parę lat temu widziałem tam jeszcze stare oznaczenia.

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”