Mapa Wzgorz Strzegomskich

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4793
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: buba1 » 12-01-2017 11:08

Mam pytanie- czy ktos kojarzy z jakiegos wydawnictwa mape Wzgorz Strzegomskich lub jakas inna ktora by ten teren obejmowala? chcialam zamowic w ksiegarni ale twierdza ze nie ma. Musi byc bo np. w PTSMie w Pogwizdowie wisiala na scianie, widzialam tez u spotkanych kiedys na trasie turystow.
Moze ktos taka posiada, kojarzy, gdzies widzial?
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

hm0
wędrowiec
Posty: 497
Rejestracja: 26-02-2011 10:13

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: hm0 » 12-01-2017 11:52

Była taka mapa z PPWK, wydana w latach 90-tych.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: Hazmburk » 12-01-2017 14:54

hm0 pisze:Była taka mapa z PPWK, wydana w latach 90-tych.

Zgadza się, ostatnie wydanie było w 1992 roku. Była to jedyna mapa turystyczna z nazwą "Wzgórza Strzegomskie" w tytule i obejmująca w całości ten mezoregion.

Obecnie nie ma jednej takiej mapy i najlepiej korzystać - w zależności od tego, w który rejon Wzgórz Strzegomskich się jedzie - z map turystycznych powiatów lub gmin zamieszczonych na odwrocie planów okolicznych miast wydanych przez Plan ("Świdnica", "Strzegom", "Jawor - Bolków" albo "Legnica"). Najatrakcyjniejsza część Wzgórz Strzegomskich jest też na mapie "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" w skali 1:50 000.

hm0
wędrowiec
Posty: 497
Rejestracja: 26-02-2011 10:13

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: hm0 » 13-01-2017 08:47

Gwoli ścisłości, mapa PPWK w żółto-niebieskiej szacie graficznej nie jest jedyną mapą tamtych okolic, choć (niestety) jest mapą najnowszą. Wcześniej PPWK wydało mapę "Wzgórza Strzegomskie" z brązowo-zieloną okładką (chyba w latach 80-tych).

tirpiz
łazik
Posty: 97
Rejestracja: 01-03-2010 21:49
Lokalizacja: Legnica

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: tirpiz » 13-01-2017 10:24

Buba, a może coś na smartfon? Np. Mapy.cz, OsmAnd, Locus itp.
Z tego co kojarzę w tym rejonie jest wytyczony raptem 1 szlak (niebieski). Sprawdzałem - na tej czeskiej aplikacji jest naniesiony. Poza tym szlakiem jest tam wszystko, czego potrzeba (drogi, dróżki, ścieżki, ruiny itp.).
...nie ma szans bez ryzyka, życia bez napięć a drogi bez niebezpieczeństw...

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: Hazmburk » 13-01-2017 13:45

hm0 pisze:Gwoli ścisłości, mapa PPWK w żółto-niebieskiej szacie graficznej nie jest jedyną mapą tamtych okolic, choć (niestety) jest mapą najnowszą. Wcześniej PPWK wydało mapę "Wzgórza Strzegomskie" z brązowo-zieloną okładką (chyba w latach 80-tych).

To jest ta sama mapa (w skali 1:60 000), tylko miała trzy wydania: w 1984, 1988 i 1992 roku.

buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4793
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: buba1 » 13-01-2017 15:32

oooo - to jest to czego szukam- to mial w łapie ten gosc ktorego spotkalismy!
https://merlin.pl/wzgorza-strzegomskie- ... k/1532950/

Obecnie nie ma jednej takiej mapy i najlepiej korzystać - w zależności od tego, w który rejon Wzgórz Strzegomskich się jedzie - z map turystycznych powiatów lub gmin zamieszczonych na odwrocie planów okolicznych miast wydanych przez Plan ("Świdnica", "Strzegom", "Jawor - Bolków" albo "Legnica"). Najatrakcyjniejsza część Wzgórz Strzegomskich jest też na mapie "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" w skali 1:50 000.


O to musze poszukac tych map a zwlaszcza tej ostatniej!

Wiesz moze na ktorym z wymienionych przez ciebie arkuszy mozna znalezc okolice Damianowa i wzgorza Koscielisko z ruinami wiezy widokowej, czy Granitowa Gorke pomiedzy Kostrzem a Gniewkowem?


Buba, a może coś na smartfon?


Nie mam smartfona i poki co nigdy nie korzystalam z map elektronicznych. Jestem bardzo zwiazana emocjonalnie z mapami papierowymi!
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "



na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: Lech » 13-01-2017 15:43

Hazmburk pisze:Najatrakcyjniejsza część Wzgórz Strzegomskich jest też na mapie "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" w skali 1:50 000.
Jeśli - jak sama nazwa wskazuje - jest to mapa historyczna, to z pewnością nie ma na niej wielu współczesnych danych topograficznych, m.in. szlaków turystycznych czy ostatnimi laty zbudowanych nowych dróg itp. danych przydatnych turyście.
Obrazek

Floydd
tramp
Posty: 18
Rejestracja: 04-12-2009 12:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: Floydd » 13-01-2017 15:57

To jest zwykła mapa turystyczna ze szlakami, a nie historyczna:
http://ksiegarnia-podroznika.pl/product ... yczna.html

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: Hazmburk » 13-01-2017 17:22

buba1 pisze:oooo - to jest to czego szukam- to mial w łapie ten gosc ktorego spotkalismy!
https://merlin.pl/wzgorza-strzegomskie- ... k/1532950/

To jest właśnie ostatnie wydanie mapy PPWK w skali 1:60 000 (z 1992 roku). Do badań historycznych może się przydać, ale do wędrówek terenowych nie polecam, choćby ze względu na mocno już zdezaktualizowaną treść :)

Wiesz moze na ktorym z wymienionych przez ciebie arkuszy mozna znalezc okolice Damianowa i wzgorza Koscielisko z ruinami wiezy widokowej, czy Granitowa Gorke pomiedzy Kostrzem a Gniewkowem?

Wszystkie te tereny są na mapie "Księstwo Świdnicko-Jaworskie". Okolice Damianowa niestety już przy samej krawędzi arkusza - tak to wygląda na skanie:

Obrazek

Pozostałych map chyba nie posiadam, ale mapy powiatu świdnickiego, gminy Strzegom i okolic Jawora i Bolkowa powinny obejmować przynajmniej tereny w rejonie Kostrzy i Gniewkowa. Najlepiej sprawdzić dokładny zasięg w księgarni przy zakupie.

Lech pisze:Jeśli - jak sama nazwa wskazuje - jest to mapa historyczna...

W tym przypadku "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" jest to nazwa Lokalnej Organizacji Turystycznej.

tirpiz
łazik
Posty: 97
Rejestracja: 01-03-2010 21:49
Lokalizacja: Legnica

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: tirpiz » 13-01-2017 17:52

Okolice Kostrzy/Gniewkowa, w tym m.in. Granitową Górę mam na mapie "Jawor, Bolków, Mściwojów", wyd. Plan (1:60.000) wydanie z 2002 r.
Na tej mapie jest też naniesiona góra koło Damianowa z ruinami wieży widokowej, ale jest to góra Damianek a nie Kościelisko.
Same Damianowo jest już poza zasięgiem mapy.
...nie ma szans bez ryzyka, życia bez napięć a drogi bez niebezpieczeństw...

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: Lech » 13-01-2017 18:12

Floydd pisze:To jest zwykła mapa turystyczna ze szlakami, a nie historyczna
A to podział na księstwa w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim nadal obowiązuje jako podział administracyjny? Bo z geografią taki podział nie ma nic wspólnego, nieprawdaż? Istnieją może też mapy turystyczne "Hrabstwo Kłodzkie" albo "Księstwo Ziębickie"? Pytam, bo jestem tego ciekawy.
Obrazek

buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4793
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: buba1 » 13-01-2017 22:37

Do badań historycznych może się przydać, ale do wędrówek terenowych nie polecam, choćby ze względu na mocno już zdezaktualizowaną treść :)


Myslisz ze moze byc duzy problem? po ukrainskich Karpatach chodzilam z radzieckimi sztabowkami i zwykle dawalo rade. Ale moze tam sie mniej zmienia? ;)

Wlasnie zakupilam na alegro ta mape- ale tą starsza- z okladki wyglada dosc zabytkowo :P (ale juz jest po polsku ;)
http://allegro.pl/wzgorze-strzegomskie- ... 4060.html#

Wszystkie te tereny są na mapie "Księstwo Świdnicko-Jaworskie".


Okolice Kostrzy/Gniewkowa, w tym m.in. Granitową Górę mam na mapie "Jawor, Bolków, Mściwojów", wyd. Plan (1:60.000) wydanie z 2002 r.


O to musze obie zakupic! :D

Na tej mapie jest też naniesiona góra koło Damianowa z ruinami wieży widokowej, ale jest to góra Damianek a nie Kościelisko.


No popatrz! a na mapie ktora wisiala na scianie PTSMu w Pogwizdowie nazwali ją Koscielisko!

Obrazek
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "



na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: Hazmburk » 14-01-2017 01:01

buba1 pisze:Myslisz ze moze byc duzy problem? po ukrainskich Karpatach chodzilam z radzieckimi sztabowkami i zwykle dawalo rade. Ale moze tam sie mniej zmienia? ;)

Duży pewnie nie, ale po co chodzić ze starą mapą, jak są nowsze i lepsze? Porównaj na przykład gęstość dróg gruntowych na obu mapach w rejonie Damianka/Kościeliska. Posługując się starą mapą, łatwiej też przegapić jakąś ciekawą rzecz. Dlatego ja wychodzę z założenia, że nie należy oszczędzać na mapach. Ta mapa PPWK może też Ci się kiedyś przyda. Ja na przykład gromadzę stare mapy, bo są one bezcennym źródłem informacji na temat zmian w przebiegu szlaków turystycznych czy różnych innych elementów zagospodarowania terenu. Te powojenne są nawet trudniejsze do zdobycia niż przedwojenne, bo o ile tych drugich pełno jest już dzisiaj w internecie, o tyle powojenne z reguły nie są zamieszczane w bibliotekach cyfrowych ze względu na prawa autorskie.

Na tej mapie jest też naniesiona góra koło Damianowa z ruinami wieży widokowej, ale jest to góra Damianek a nie Kościelisko.

No popatrz! a na mapie ktora wisiala na scianie PTSMu w Pogwizdowie nazwali ją Koscielisko!

"Kościelisko" jest chyba bardziej właściwą nazwą. Niemiecka nazwa wzgórza Doms-Berg, der Dom oznacza katedrę. Niestety, wydawnictwo Plan lubuje się w umieszczaniu na mapach różnych potocznych, lokalnych nazw. "Słownik geografii turystycznej Sudetów" podaje obie nazwy, ale góry trzeba szukać pod hasłem "Damianek".

Przy okazji zaglądnąłem do Messtischblattów i uwagę moją zwrócił pobliski (ok. 2 km na południowy-wschód od wzgórza z ruiną wieży widokowej) Las Pagórnik z licznymi alejami opisanymi nazwami własnymi, położony na północny wschód od Goczałkowa Górnego (na wycinku Twojej mapy jest to ten las "pod" wzgórzem Jagodzina). W SGTS piszą, że było to założenie parkowe związane z pałacem w Goczałkowie Górnym, w czasie wojny zorganizowano tam arsenał z magazynami amunicji, wybudowano "ponad 100 bunkrów" i doprowadzono z Goczałkowa kolejkę wąskotorową. Nie wiem, ile z tego zachowało się do dzisiaj, ale może zainteresuje Cię to miejsce. Warto poszukać więcej informacji w internecie (zajrzeć na "hydral", "Fotopolskę" itd.).

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: Lech » 14-01-2017 08:29

Hazmburk pisze:W tym przypadku "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" jest to nazwa Lokalnej Organizacji Turystycznej.
To jest nazwa mapy. W informatorze wydawniczym piszą: "Księstwo Świdnicko - Jaworskie. Mapa turyst. wyd. Plan skala: 1:50 000"
To jakieś kuriozum. W tytule mapy turystycznej powinien być podany obszar jaki mapa obejmuje wg obowiązujących nazw geograficznych, a nie nazwa lokalnej organizacji. Wszystkie mapy tego wydawnictwa, z jakimi się do tej pory spotkałem, mają nazwy pasm górskich, miast itp. Ta nazwa to jakiś ewenement. Taka nazwa może odnosić się tylko do mapy historycznej ukazującej historyczne granice, miasta i wsie oraz obiekty, które istniały w danym okresie historii.
Obrazek


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”