120 lat wieży na Biskupiej Kopie - historia

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
opawski1
wędrowiec

120 lat wieży na Biskupiej Kopie - historia

Postautor: opawski1 » 07-12-2018 12:23

120 lat wieży na Biskupiej Kopie 1898-2018

W tym roku obchodzimy 120 lat obecnej kamiennej wieży widokowej na Biskupiej Kopie - Kaiser Franz Josef Warte. Od dokładnych 120 urodzin symbolu Gór Opawskich minęło już trochę czasu (26 sierpnia), ale pomyślałem, że nie każdy forumowicz śledzi na bieżąco mój portal dlatego wrzucam tutaj link do artykułu o historii wieży, który udało mi się popełnić tuż po obchodach urodzin wieży na początku sierpnia :) Myślę, że powinien was zainteresować. :) W środku znajdziecie trochę archiwalnych zdjęć, współczesnych i wykonanych podczas obchodów rocznicy.
LINK DO ARTYKUŁU: http://www.goryopawskie.eu/2018/08/120-lat-wiezy-na-biskupiej-kopie.html

Obrazek

Obrazek
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Re: 120 lat wieży na Biskupiej Kopie - historia

Postautor: Lech » 07-12-2018 13:49

Ta druga fotografia jest o tyle ciekawa gdyż widać na niej, że oprócz wieży widokowej na szczycie Biskupiej Kopy stała drewniana wieża triangulacyjna. Dziś z pewnością nie ma po niej nawet śladów. Ciekawe po której stronie obecnej granicy ta wieża została postawiona?
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

Awatar użytkownika
Raubritter
stary wyga

Postautor: Raubritter » 07-12-2018 13:54

Lech pisze: Ciekawe po której stronie obecnej granicy ta wieża została postawiona?

Po polskiej.

Lech pisze: Dziś z pewnością nie ma po niej nawet śladów

Są Lechu, betonowe czy też kamienne (nie pamiętam już) podstawy.
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 07-12-2018 14:12

Chyba konstrukcja każdej drewnianej wieży triangulacyjnej była wspierana na betonowych fundamentach. Te na Biskupiej Kopie są z pewnością zwietrzałe za sprawą tamtejszego surowego klimatu, że na pewno nie są na tyle widoczne jak np. fundamenty po wieży triangulacyjnej na Moraskiej Górze. Pisząc o śladach miałem na myśli oczywiście drewniane belki.
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

Awatar użytkownika
Raubritter
stary wyga

Postautor: Raubritter » 07-12-2018 15:22

Lech pisze:Pisząc o śladach miałem na myśli oczywiście drewniane belki.

Dla mnie to już tak oczywiste nie było :roll: :lol:
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 07-12-2018 17:01

Nie wiem czy są zwietrzałe, ale nie sposób ich nie zauważyć - te podstawy mają wysokość chyba i z pół metra. W środku między nimi znajduje się dodatkowy kwadratowy słup.
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 07-12-2018 17:48

Dla porównania tak wygląda fundament drewnianej wieży triangulacyjnej na Moraskiej Górze. Po belkach dawno nie ma już śladu, a została postawiona krótko po II wojnie światowej.

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 07-12-2018 19:14

a tak pod Kopą:

Obrazek
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

opawski1
wędrowiec

Postautor: opawski1 » 07-12-2018 20:03

Lech pisze:Ta druga fotografia jest o tyle ciekawa gdyż widać na niej, że oprócz wieży widokowej na szczycie Biskupiej Kopy stała drewniana wieża triangulacyjna. Dziś z pewnością nie ma po niej nawet śladów. Ciekawe po której stronie obecnej granicy ta wieża została postawiona?

Znam kilka zdjęć tej wieży. Akurat te dotyczy momentu wieszania flagi na nazistowskiej, przypuszczalnie to 18 maja 1939 r. gdy wieża zostaje oficjalnie przekazana Hitlerjugend, o tym też piszę w artykule. Pozostaje zagadką skąd zostało wykonane zdjęcie dwóch wierz, dronów wtedy jeszcze nie było, obecnego masztu tv także, ja myślę, że z drzewa. ;) U mnie na portalu również ciekawe ujęcia wykonane z kamiennej widokowej na drewnianą i z triangulacyjnej na wierzchołek Kopy z kamienną.

Obrazek

Tak na szczycie stała drewniana wieża triangulacyjna. Kiedyś po stronie niemieckiej, dziś polskiej. Biskupia Kopa miała w historii 3 takie wieże. Pierwsza powstała ok 1835 r. na wierzchołku - tzw. biała piramida. Ta ze zdjęcia to ostatnia konstrukcja powstała przypuszczalnie w 1927 r. (data na słupie). Zawaliła się w 1966 r. od uderzenia pioruna. Do dziś zachowały się po niej kamienne fundamenty i słup TP.
Pudelek uprzedził mnie w dodaniu zdjęcia, moje jest gorsze bo w tamtym roku słup jakiś idiota pomazał sprejem...
Warto dodać, że miejsce wieży i słupa to najwyższy punkt Biskupiej Kopy po polskiej stronie - 888 m.n.p.m

Obrazek

Nie wszystkie wieże miały betonowe fundamenty. w przypadku Gór Opawskich takie konstrukcje stały jeszcze na Średniej Kopie (ok. Głuchołaz), Olszaku (k. Pokrzywnej), Długocie (Las Prudnicki) oraz Wężowej Górze (Las Trzebiński). W tych przypadkach słupy były wbite w ziemię z kamieniami.
Na Wężowej Górze zachował się do dziś nawet powalony szkielet wieży:
Obrazek
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”