Dojazd do Świeradowa Zdroju

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Dojazd do Świeradowa Zdroju

Postautor: Raubritter » 13-05-2019 19:21

Czołem! Wiecie skąd odjeżdżają (i czy odjeżdżają) jakieś busiki ze Szklarskiej do Świeradowa? E-podróżnik pokazuje tylko jeden kurs dziennie (sic!) PKSem - jakoś nie chce mi się wierzyć, że nie ma innych połączeń...
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Makuh
podróżnik
Posty: 216
Rejestracja: 28-05-2016 12:14

Re: Dojazd do Świeradowa Zdroju

Postautor: Makuh » 13-05-2019 20:18

"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Dojazd do Świeradowa Zdroju

Postautor: Raubritter » 14-05-2019 06:04

Dzięki, nie wiedziałem że jeździ tam autobus komunikacji miejskiej. Ale z tego co widzę to i tak nie będą mi pasowały te godziny, więc nastawiłem się już na łapanie stopa ;)
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Dojazd do Świeradowa Zdroju

Postautor: Raubritter » 14-05-2019 16:41



Aktualne - takie dostałem info z informacji turystycznej w Szklarskiej. Jednakże autobus ten jeździ tylko w weekendy - gdyby ktoś chciał się nim wybrać musi o tym pamiętać.

Także wychodzi na to, że oprócz owego miejskiego autobusu i jakiegoś pksu jeżdżącego raz dziennie - do Świeradowa nie ma innych oficjalnych połączeń. W meilu z informacji turystycznej poinformowano mnie również, że w trakcie tygodnia do Świeradowa można dostać się jadąc pksami z Jeleniej Góry. Rzeczywiście, po sprawdzeniu okazuje się, że z Jeleniej do Świeradowa jest sześć połączeń. Dodatkowo oczywiście znalazłem dwa kursy dziennie z Wrocławia.

Może komuś się przyda ta informacja :wink:

Pozdrawiam
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Makuh
podróżnik
Posty: 216
Rejestracja: 28-05-2016 12:14

Re: Dojazd do Świeradowa Zdroju

Postautor: Makuh » 14-05-2019 17:03

2 lata temu był jeszcze wakacyjny kurs z Bolesławca przez Świeradów do Szklarskiej Poręby, ale ze względu na niską popularność skrócono go Świeradowa. Jechałem nim w zeszłym roku i obsługiwał go bus, co może świadczyć o małym zainteresowaniu. Szkoda, bo to był w zasadzie jedyny sposób, żeby wydostać się ze Świeradowa w weekendy, w godzinach wieczornych.

Kiedyś był też PKS z Wrocławia o 7.00. Był bardzo popularny, ale tylko dlatego, że przejeżdżał przez Szklarską Porębę. W momencie, gdy uruchomiono z powrotem linię kolejową do Szklarskiej, autobusy zaczęły wozić powietrze (tym bardziej, że duża część trasy dublowała się z autobusem do Karpacza, który odjeżdżał 15 minut wcześniej).

A jeszcze kilka lat temu Przewozy Regionalne uruchomiły Regiobusy do Świeradowa. Jednak raczej nie spodziewam się, żeby wrócili do tego pomysłu, tym bardziej że PR raczej się zwija niż rozwija.
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Dojazd do Świeradowa Zdroju

Postautor: opawski1 » 14-05-2019 18:38

Ja zeszłego lata do Świeradowa dostałem się właśnie z Jeleniej Góry, koło południa (10-12, dokładnej godziny nie pamiętam) odjeżdżał ul. Podwale prywatny bus do Świeradowa
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Dojazd do Świeradowa Zdroju

Postautor: Hazmburk » 15-05-2019 17:24

PKS-ów już prawie nie ma na trasie z Jeleniej Góry do Świeradowa. Jeździ prywatny przewoźnik (Sław-Trans) dwiema trasami (przez Mirsk albo Gierczyn): https://slaw-trans.pl

Jest jeden kurs tego przewoźnika wcześnie rano (tylko w dni szkolne) ze Świeradowa do Jeleniej Góry przez Szklarską Porębę, ale w przeciwnym kierunku niż Ty planujesz jechać, więc chyba Cię nie zainteresuje.

Ogólnie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa można dostać się komunikacją publiczną na dwa sposoby: przez Jelenią Górę albo... Liberec (ten drugi to wyprawa na pół dnia). Lepszym rozwiązaniem jest stop albo przejście pieszo górami.

Na tej stronie są rozkłady jazdy wszystkich przewoźników docierających do Świeradowa: http://swieradowzdroj.pl/53
Z tym że za aktualność rozkładów nie ręczę, radziłbym je weryfikować z innymi źródłami. Niektóre na pewno są już nieaktualne.

Awatar użytkownika
Michał
Moderator
Posty: 2050
Rejestracja: 15-12-2007 02:18
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Re: Dojazd do Świeradowa Zdroju

Postautor: Michał » 16-05-2019 11:44

Jeśli Was będzie 2-4 osób, to można zrzucić się na taxi-busa. Podzwoń, popytaj się o cenę, jeśli jest kurs wcześniej umówiony to są znaczne upusty. Może się okazać wcale nie jakieś wielkie pieniądze, to raptem 20 km.
http://www.szklarskaporeba.com.pl/?dzia ... zakres=375
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”