Akcje GOPR w Sudetach

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Leuthen » 16-09-2019 19:46

Stwierdziłem, że może dobrze by było wyodrębnić wątek z opisem akcji Karkonoskiej oraz Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy GOPR (do tej pory informacje były wrzucane do "wieści różnych"). Na pierwszy ogień - akcja w Kotle Łomniczki w Karkonoszach
https://gazetawroclawska.pl/utkneli-w-j ... 1-14427755

Ktoś mi wytłumaczy, jak ci turyści się znaleźli się w takiej sytuacji?
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Leuthen » 17-09-2019 11:47

"W ostatni weekend doszło do groźnego wypadku w Górach Stołowych. W sobotę wieczorem Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR została poinformowana, że od skały o nazwie Narożnik (w okolicach Karłowa) odpadł wspinacz. Mężczyzna spadł aż do postawy ściany.

Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR informuje, że do zdarzenia zostali zadysponowani ratownicy stacjonujący w Karłowie i w Zieleńcu. Relacjonują oni, że po dotarciu do poszkodowanego zdiagnozowano m.in. uraz obu nóg (złamanie otwarte jednej z nich) i poważny uraz kręgosłupa. Po zaopatrzeniu urazu wspinacz został ewakuowany w specjalistycznych noszach do miejsca lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i przekazany jego załodze.

W niedzielę doszło z kolei do dość nietypowego zdarzenia udziałem psa - informuje GOPR Na Skałach Puchacza w Górach Stołowych piesek wpadł do szczeliny głębokiej na ponad 15 m. Jeden z ratowników zszedł do szczeliny i zapakował psa w worek transportowy, który następnie przy użyciu liny został wyciągnięty ze szczeliny. Pomimo upadku z dużej wysokości, pies nie doznał żadnych urazów."


https://gazetawroclawska.pl/wypadek-w-s ... 1-14428921
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Leuthen » 25-09-2019 09:33

" Koniec astronomicznego lata był bardzo pracowity dla ratowników Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR.
⚠️ W czwartek 19.09 ratownicy z Centralnej Stacji Ratunkowej wspierali Zespół Ratownictwa Medycznego w Grzędach Górnych. Leśniczy w wyniku pogryzienia przez szerszenie stracił przytomność, po czym doszło do zatrzymania akcji serca. Niestety pomimo podjętej akcji reanimacyjnej nie udało się przywrócić akcji serca.
⚠️ W piątek 20.09 ratownicy z Wałbrzycha tuż przed godziną 22:00 zostali zadysponowani do wsparcia poszukiwań 84-letniej mieszkanki Boguszowa-Gorc. Około 23:30 strażacy z OSP odnaleźli ciało poszukiwanej kobiety w dawnym kamieniołomie.
⚠️ W niedzielę 22.09 ratownicy dyżurujący w Stacji Ratunkowej Międzygórze wyjechali do dwóch zdarzeń. Na single tracku w masywie Czarnej Góry rowerzysta wypadł z trasy w wyniku czego doznał licznych obrażeń ciała (skarżył się m. in. na ból kręgosłupa). Drugie zdarzenie dotyczyło kobiety, która przebywała na Śnieżniku i silny ból brzucha nie pozwalał jej na kontynuowanie wycieczki.
⚠️ Tego samego dnia ratownicy ze Stacji Ratunkowej w Zieleńcu wyjechali do młodego psa, który na Siwej Skale w Górach Bystrzyckich wpadł w szczelinę i nie mógł się z niej wydostać. Pies, bez żadnych obrażeń, został wyciągnięty ze szczeliny.
⚠️ Ostatnią akcją lata był wyjazd do trojga nastolatków, których zmrok zastał na szlaku w Masywie Trójgarbu i nie byli w stanie odnaleźć drogi powrotnej do domu. Około godziny 23:00 ratownicy odnaleźli zagubionych nastolatków, samochodem terenowym GOPR zwieźli z Masywu i przekazali funkcjonariuszom policji."

https://www.facebook.com/GOPR.WK/
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat
Posty: 864
Rejestracja: 19-07-2013 07:10
Lokalizacja: W-w

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Zły Marcin » 25-09-2019 17:19

Leuthen pisze:wyjazd do trojga nastolatków, których zmrok zastał na szlaku w Masywie Trójgarbu i nie byli w stanie odnaleźć drogi powrotnej do domu.

UUU aaaa, Masyw Trójgarbu taki straszny :shock:

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Leuthen » 25-09-2019 18:21

Zły Marcin pisze:
Leuthen pisze:wyjazd do trojga nastolatków, których zmrok zastał na szlaku w Masywie Trójgarbu i nie byli w stanie odnaleźć drogi powrotnej do domu.

UUU aaaa, Masyw Trójgarbu taki straszny :shock:

Istotnie, mroczne to miejsce, gdyż po zmroku robi się tam ciemno :twisted:
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat
Posty: 864
Rejestracja: 19-07-2013 07:10
Lokalizacja: W-w

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Zły Marcin » 25-09-2019 18:53

Zupełnie jak w parku z tyłu Lidla

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Dolnoślązak » 25-09-2019 21:38

Zły Marcin pisze:Zupełnie jak w parku z tyłu Lidla

Którego lidla masz na myśli? :mrgreen: Bo mnie pasuje Południowy (Südpark) ale tam przecież są latarnie :D

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat
Posty: 864
Rejestracja: 19-07-2013 07:10
Lokalizacja: W-w

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Zły Marcin » 26-09-2019 16:27

Może być :mrgreen:
Zwykle z tyłu każdego lidla jest park albo skwerek 8)

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Dolnoślązak » 26-09-2019 18:44

To tzw. skwerki libacyjne. Żeby potem Wrocławska miała o czym pisać.

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Leuthen » 12-10-2019 20:31

"Jak informuje Karkonoski Park Narodowy w okolicy Domu Śląskiego na szlaku turyści znaleźli nieprzytomnego mężczyznę. Leżał tam już od dłuższego, co oznacza, że inni turyści musieli widzieć go wcześniej, jednak nie reagowali.

Jak czytamy na stronie KPN: „Według relacji świadków poszkodowany leżał przez pewien czas i nikt nie zwracał na niego uwagi. Szczęśliwie znaleźli się ludzie, którzy podjęli akcję. Na miejsce został wezwany GOPR Karkonosze. Straż Parku zatrzymała ruch na szlaku. Akcja ratunkowa w takiej sytuacji jest najważniejsza. Niektórzy wędrowcy starali się jednak przedostać do strefy działań ratowników z telefonami w dłoniach. Podobnie było kiedy przyleciał śmigłowiec Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wygląda na to że zrobienie kilku zdjęć było dla nich ważniejsze niż ratowanie życia. Na szczęście tak zachowywali się tylko niektórzy”."

https://www.radiowroclaw.pl/articles/vi ... cali-uwagi
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Leuthen » 30-12-2020 17:16

"W dniu 29.12.2020 ratownicy z Wałbrzycha dwukrotnie wyjeżdżali do wypadków, które wydarzyły się na oblodzonych szlakach. Pierwszy wypadek miał miejsce w Masywie Wielkie Sowy, gdzie turysta w wyniku upadku doznał urazy głowy. Drugi wypadek, kilka godzin później, miał miejsce w Masywie Chełmca. Rowerzysta wpadł w poślizg na zalodzonym odcinku drogi leśnej i w wyniku upadku doznał bolesnej kontuzji kończyny górnej. Obaj poszkodowani po zaopatrzeniu i zabezpieczeniu termicznym zostali ewakuowani z gór i przekazani załogom PRM".

https://www.facebook.com/GOPR.SUDECKA/p ... 00/?type=3
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4195
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Pudelek » 30-12-2020 22:37

Akcję na Sowie sam widziałem, a właściwie jej końcówkę - pod więżą stali Goprowcy z wozem, kogoś zwozili. Ogólnie podejścia do szczytu były bardzo śliskie, a spora częśc osób szła w adidasach, kozakach, gumiakach, zamszach z cekinami i tym podobnymi. Podobnie pod schroniskiem właściciel zwoził jakąś nastolatkę, która sobie coś uszkodziła i ledwo chodziła... Ja wziąłem raczki, więc na mnie patrzono jak na wariata (oprócz mnie widziałem takowe o jednej pary), ale schodziłem bez uważania na każdy krok :)
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Michał
Moderator
Posty: 2050
Rejestracja: 15-12-2007 02:18
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Michał » 02-01-2021 00:30

Pudelek pisze: Ja wziąłem raczki, więc na mnie patrzono jak na wariata (oprócz mnie widziałem takowe o jednej pary), ale schodziłem bez uważania na każdy krok :)


Opowiedz, proszę, coś więcej o tych raczkach, jaki model i jakie masz zdanie. I na jakie buty zakładasz. Bo też noszę się z zamiarem zakupu i nie wiem, co wybrać.
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4195
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Pudelek » 02-01-2021 14:55

Użyłem skrótu myślowego, to są "nakładki antypoślizgowe" ;) Rozmiar uniwersalny :) Coś w tym stylu:

Obrazek
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Artur74
podróżnik
Posty: 152
Rejestracja: 18-02-2014 15:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akcje GOPR w Sudetach

Postautor: Artur74 » 02-01-2021 17:09

Ja byłem 30-tego grudnia na Borowej a później na Wielkiej Sowie. Miałem na kopytach takie same nakładki a kumpel raczki. W domu zauważyłem, że kilka kolców mi się wyrwało. W sumie na szlaku non stop lód i kamulce, nikt nie patrzył dziwnie a raczej z zazdrością, że w miarę bezpoślizgowo się przemieszczamy. Widziałem kilka osób które raczej nie usiądą na tyłku przez kilka dni... :)
Polub swoją pracę, nawet gdyby była mało znacząca i odpoczywaj przy niej.
Chcesz dożyć emerytury lub renty, z pracy przychodź wypoczęty!


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”