Kurs Doszkalający "Przewodnik po Sudetach Wschodnich"

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Kurs Doszkalający "Przewodnik po Sudetach Wschodnich"

Postautor: Lech » 21-12-2022 17:58

Z tego co mi wiadomo w Polsce kurs na przewodnika sudeckiego trwa ponad 2 lata. Ciekawe czemu służy produkowanie doktorów przewodnictwa na całe Sudety lącznie z Przedgórzem? Komu są oni potrzebni, bo przecież nie uczestnikom typowych wycieczek w swoim regionie? W Republice Czeskiej kursy na przewodnika, np. na Sudety Wschodnie, są o wiele tańsze (vide plakat z ogłoszeniem). Są to krótkie i rzeczowe zajęcia trwające kilka dni wraz z wycieczkami szkoleniowymi, po których uczestnicy otrzymują m.in. certyfikaty i odznaki przewodnickie.

Obrazek

To, że są chętni nie usprawiedliwia faktu zrobienia przez organizatorów z PTTK, którzy w praktyce mają na te kursy monopol, z kursów na przewodników sudeckich czegoś w rodzaju zawodów z przeszkodami (np. aby zostać przyjętym na kurs trzeba zapisać się do PTTK i mieć zdobyty odpowiedni stopień GOT PTTK!).

Moim zdaniem obecny system jest archaiczny. Uprawnienia przewodnickie powinny przygotowywać metodycznie na wszystkie góry, bowiem przed prowadzeniem wycieczki na danym terenie i tak trzeba sobie doczytać, poszukać atrakcji, rozeznać się w bieżących zmianach w terenie i potem poprowadzić wycieczkę. To co wyczynia się z kursami obecnie, moim zdaniem, i nie tylko moim, jest bez sensu. Ktoś, kto mieszka dajmy na to pow. karkonoskim i zamierza zajmować się zawodowo przewodnictwem po swoim regionie, po co ma tak szczegółowo szkolić się że znajomości obszarów górskich, i nie tylko górskich (w zakres uprawnień przewodnika sudeckiego wchodzi m.in. Przedgórze Sudeckie, w tym Równina Świdnicka!), gdzie tam z wycieczkami w góry nie będzie chodził? Wiem jak to wygląda w praktyce. W końcu znam dobrze kilku przewodników z tego powiatu i w Sudetach Wschodnich - jak mi mówili - wędrowali po tamtych górach co najwyżej prywatnie z rodziną i znajomymi, bo na wycieczki komercyjne po bliskich okolicach mieli zawsze zleceń aż nadto.
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec
Posty: 480
Rejestracja: 10-08-2013 11:18
Lokalizacja: Świdnica

Re: Kurs Doszkalający "Przewodnik po Sudetach Wschodnich"

Postautor: Krzysztof63 » 27-12-2022 16:20

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Kiedyś chciałem zrobić sobie uprawnienia przewodnickie na miejsca związane - najkrócej mówiąc - z wojnami śłąskim. Okazało się, że nie ma takiej możliwości, a jak chcę sobie coś takiego zrobić, to muszę się wyszkolić na przewodnika właściwie na całę Polskę. Odpuściłem więc sobie ten temat. A swoją drogą od licencjoonowanych przewodników słyszałem takie bzdury, że aż zęby bolały (najgorzej, jak ktoś sie na czym zna i musi słuchać kogoś, komu wydaje się, że się zna). A osobna historia to przewodnicy obiektowi, z naboru sezonowego w ramach prac interwencyjnych - swego czasu było trochę takich historii w GS.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”