? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 14-04-2021 16:08

To może w ramach podpowiedzi jeszcze taki widoczek z tego miejsca na Góry Izerskie:

Obrazek

A tu w kierunku Szrenicy w wersji letniej:

Obrazek

Kali_77
podróżnik
Posty: 108
Rejestracja: 16-03-2009 09:26
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Kali_77 » 14-04-2021 17:17

Skałki na południowym stoku Grabowca?

Makuh
podróżnik
Posty: 216
Rejestracja: 28-05-2016 12:14

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Makuh » 14-04-2021 18:54

Bobrowe Skały?
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 14-04-2021 20:13

Ani Grabowiec, ani Bobrowe Skały. Grzybowiec też nie. Włodarz był najbliżej i w tym rejonie należy szukać. Całą górę Drewniak jednak spokojnie można wykluczyć z poszukiwań.

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: włodarz » 15-04-2021 06:06

To se strzelę - Piechowicka Góra (604 m).

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 15-04-2021 14:07

Piechowicka Góra również nie :)

Nie jest to łatwa zagadka, bo nigdzie w literaturze nie ma wzmianki o walorach widokowych tego miejsca (a przynajmniej ja nigdzie nic nie widziałem na ten temat, w internecie też nie). W okolicy są za to dwa inne bardzo popularne punkty widokowe - Złoty Widok koło Michałowic i Złoty Widok w Szklarskiej Porębie. Jak połączymy oba Złote Widoki linią prostą, to ten będzie niemal dokładnie w połowie drogi między nimi.

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Leuthen » 15-04-2021 14:54

Bogatynia (576 m) albo Bogatka (586 m) :)
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 15-04-2021 17:01

Brawo! Ściślej mówiąc, chodzi o wzgórze 576 m n.p.m., które na mapach turystycznych nosi nazwę Bogatka, a na topograficznych Bogatynia lub Bogatyn. Nie wiem, która z nich jest poprawna (ja używam nazwy Bogatka - nie pochodzi ona od ptaszka, tylko od niemieckiej nazwy Reichen-Berg, w tłum. bogata góra).

Zachodnie stoki Bogatki usiane są skałkami, a z krawędzi najwyższego urwiska podcinającego wierzchołek góry rozciągają się piękne widoki na zachodnie Karkonosze oraz wschodnią część Gór Izerskich górującą nad Szklarską Porębą, a także wijącą się u podnóża Dolinę Kamiennej. Jakby komuś nie podobały się nowe platformy widokowe na Złotych Widokach w Szklarskiej Porębie i Michałowicach albo nie lubił ludzi, to tutaj nie spotka żywej duszy ;) A walory widokowe Bogatki niewiele ustępują tym na obu Złotych Widokach.

Leuthen, Twoja kolej na zagadkę!

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Raubritter » 16-04-2021 11:07

Hazmburk pisze:Brawo! Ściślej mówiąc, chodzi o wzgórze 576 m n.p.m., które na mapach turystycznych nosi nazwę Bogatka, a na topograficznych Bogatynia lub Bogatyn. Nie wiem, która z nich jest poprawna (ja używam nazwy Bogatka - nie pochodzi ona od ptaszka, tylko od niemieckiej nazwy Reichen-Berg, w tłum. bogata góra).

Zachodnie stoki Bogatki usiane są skałkami, a z krawędzi najwyższego urwiska podcinającego wierzchołek góry rozciągają się piękne widoki na zachodnie Karkonosze oraz wschodnią część Gór Izerskich górującą nad Szklarską Porębą, a także wijącą się u podnóża Dolinę Kamiennej. Jakby komuś nie podobały się nowe platformy widokowe na Złotych Widokach w Szklarskiej Porębie i Michałowicach albo nie lubił ludzi, to tutaj nie spotka żywej duszy ;) A walory widokowe Bogatki niewiele ustępują tym na obu Złotych Widokach.


A jak tam najlepiej dojść Hazmburk? Szedłeś zielonym szlakiem od parkingu "Szklarka" i odbijałeś w pewnym momencie na drogę leśną w prawo, już po opuszczeniu niebieskiego szlaku? Czy całkowicie na szagę pod górę, przesz las?
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 16-04-2021 15:25

Najlepiej podejść od DK 3 leśną drogą wzdłuż Czarnej Płóczki i po jakichś 300 metrach (za pierwszym mostkiem na Czarnej Płóczce) skręcić w lewo w dość wyraźną ścieżkę (niezaznaczaną na mapach), która wyprowadza wśród skał na grzbiet i następnie na szczyt Bogatki. Można też iść od góry, nieużywaną leśną drogą od południowego wschodu, która odbija od szerokiej drogi trawersującej po poziomicy zachodnie stoki Drewniaka i Płoszczania (te drogi są naniesione na mapy Planu). To są dwa najwygodniejsze dojścia na Bogatkę. Warto ją odwiedzić na przykład przy okazji wizyty przy Wodospadzie Szklarki.

Na jednej z niższych wychodni skalnych na Bogatce (która obecnie jest pozbawiona widoków) natknąłem się na kawałek starego płaskownika wbitego w skałę. Mnie to nie wyglądało na resztki dawnego zagospodarowania turystycznego (np. barierki punktu widokowego), ale kto wie?

Obrazek

Na koniec jeszcze taki widoczek na najwyższe urwisko na Bogatce ze Złotego Widoku w Szklarskiej Porębie (na ostatnim planie kopuła Drewniaka). To na podstawie tego zdjęcia namierzyłem ten punkt widokowy :mrgreen:

Obrazek

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Raubritter » 17-04-2021 15:54

Hazmburk pisze:Najlepiej...


Dzięki! Czekamy zatem na zagadkę Leuthena :)
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Leuthen » 17-04-2021 20:04

Myślę, że bardzo prosta zagadka - gdzie wykonałem poniższą fotografię?
Obrazek
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: włodarz » 18-04-2021 07:55

Na Skalnej (Masyw Ślęży).

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Leuthen » 18-04-2021 09:02

włodarz pisze:Na Skalnej (Masyw Ślęży).

Oczywiście :!: Nie mówiłem, że łatwe :?: :wink: Włodarz zadaje kolejną zagadkę.
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: włodarz » 18-04-2021 19:07

To zdjęcie pochodzi ze strony Głuszyca na starej fotografii. Interesuje dokładna lokalizacja tych skałek. W odpowiedzi może być ich współczesne zdjęcie lub znacznik na mapie (z dokładnością powiedzmy +/- 50 m)
Obrazek


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”