? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Makuh
podróżnik

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Makuh » 16-02-2019 09:28

Tak, myślałem o tej konstrukcji. Szukam i szukam i coraz bardziej się gubię. Może za bardzo skupiłem się na Wachwitzgrund. Jedyna wieża, jaką tam znalazłem to Johannesturm. Ale ona jest położona na ok. 200 metrach.
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 16-02-2019 20:22

Skoro tak, to napiszę, że to nie jest w Wachwitzgrundzie.

Makuh
podróżnik

Postautor: Makuh » 20-02-2019 22:15

Kolejny strzał z kapiszonów: Elbpension Dresden

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 21-02-2019 01:01

Kapiszony chyba zamokły podczas ostatnich roztopów, bo strzał spartaczony :)

Ten Elbpension ma w ogóle jakąś wieżę? Nie znalazłem w internecie żadnego zdjęcia, które by wskazywało na to. Według mapy na stronie http://naturraeume.lfz-dresden.de leży też ciut za granicą Sudetów. Granica chyba przecina podwórko posesji, ale sam budynek jest już na zewnątrz naszego regionu :)

Natomiast obiekt, o który mi chodzi, leży według tej mapy dokładnie na granicy Sudetów i doliny Łaby. Przy tej samej ulicy co Elbpension. To kolejna podpowiedź.

Makuh
podróżnik

Postautor: Makuh » 21-02-2019 07:28

A bo ja wiem, czy to ma jakąś wieżę? Zakładałem, że BYĆ MOŻE (podkreślę raz jeszcze: BYĆ MOŻE) teren tego obiektu sięga wyżej i tam może coś być.
Także mój post pełnił rolę elektrowstrząsu, żeby temat nie umarł :D

Makuh
podróżnik

Postautor: Makuh » 21-02-2019 17:38

To mój ostatni strzał:

Gasthaus “Wachwitzhöhe” przy Pillnitzer Landstraße 159. Obiekt ma wieżę, ale jest wbudowana w resztę budynku i nie mam pewności, czy pełni rolę stricte wieży widokowej.

Jak to jest zła odpowiedź, to już nie zgaduję. Czuję się trochę jakbym grał w jakieś, nie wiem, GTA Drezno i szukał ukrytych obiektów na mapie :D Jeszcze nigdy tak dobrze nie poznałem jakiejś dzielnicy nigdy tam nie będąc :D

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 22-02-2019 02:11

Chyba nie będziesz musiał więcej zgadywać, bo ten ostatni strzał w końcu jest celny :) Chodziło właśnie o dawną gospodę Wachwitzhöhe przy Pillnitzer Landstraße 159. Według mapy wysokościowej na saksońskim geoportalu znajduje się ona na wysokości 146 m n.p.m. i jest najniżej położonym obiektem z ogólnodostępną wieżą widokową w Sudetach (czynną współcześnie lub dawniej), jaki udało mi się znaleźć.

Jak czytamy na stronie dresdner-stadtteile.de, restauracja została zbudowana około 1870 roku na zboczu doliny Łaby w otoczeniu dużego parku. Częścią budynku była wieża, która służyła jako punkt widokowy dla gości. Właścicielem był drezdeński restaurator Carl August Schüttel, stąd też gospoda zwana była też Schüttelhöhe. Później byli inni najemcy, ale żadnemu nie udało się osiągnąć sukcesu komercyjnego. Już w 1888 roku restaurację zamknięto, przeznaczając na obiekt mieszkalny. Później budynek pełnił też inne funkcje (np. siedziby konsulatu belgijskiego, przedszkola i in.), a obecnie służy jako dom mieszkalny (http://www.dresdner-stadtteile.de/Nordost/Loschwitz/Strassen_Loschwitz/Pillnitzer_Landstrasse/pillnitzer_landstrasse.html).

Tak wygląda ten obiekt na współczesnym zdjęciu z Wikipedii:

Obrazek

W Deutsche Fotothek udało mi się znaleźć historyczne zdjęcie restauracji Wachwitzhöhe z ok. 1880 roku (http://www.deutschefotothek.de/documents/obj/90103348/df_pos-2017-c_0000023_001):

Obrazek

Natomiast jeśli chodzi o samodzielne wieże widokowe, znajdujące się w oddaleniu od obszarów zabudowanych, to wcześniej znalazłem stojące nieco wyżej dwie wieże w okolicy Moritzburga. Dziwię się, że nikt nie wpadł na ich trop w trakcie odgadywania zagadki, bo to przecież jedno z najpopularniejszych turystycznie miejsc w okolicach Drezna.

Przez długi czas moją kandydatką na najniżej położoną wieżę widokową w Sudetach była drewniana wieżyczka obserwacyjna nad zachodnim brzegiem stawu Frauenteich, około 1,5 km na północ od pałacu w Moritzburgu. Znajduje się ona na wysokości 160-161 m n.p.m. Tak wygląda według zdjęcia zamieszczonego na stronie vso-web.de:

Obrazek

Wieża została wybudowana w celu umożliwienia wycieczkowiczom obserwacji ptaków, przyrody oraz lepszego widoku na staw i jego okolicę. Trochę więcej na jej temat i stawów koło Moritzburga można przeczytać pod tym linkiem: http://www.vso-web.de/voegel-beobachten ... zburg.html

Niewątpliwie bardziej efektowną konstrukcją jest Leuchtturm nad dolnym stawem Großteich, ok. 2 km na wschód od pałacu w Moritzburgu. Wybudowano ją na końcu sztucznie usypanego mola na stawie, na wysokości 166 m n.p.m. Tak wygląda na zdjęciu z Wikipedii:

Obrazek

Leuchtturm po naszemu oznacza latarnię morską. Skąd latarnia morska w środku lądu? Otóż wieża została wybudowana jako element scenerii dla inscenizacji bitew morskich rozgrywanych na stawie, które były jedną z rozrywek XVIII-wiecznej arystokracji. Razem z nią powstały też inne obiekty zagospodarowania, takie jak wspomniane molo, port, drewniane fregaty, armaty, a nawet cieśnina na wzór cieśniny Dardanele z bastionami przypominającymi oryginalne fortyfikacje w Turcji. Na początku miałem nadzieję, że wieża ta, pomimo wyglądu latarni morskiej, była konstrukcją typowo widokową, jednak, przeszukawszy internet, nie znalazłem wzmianki o takiej funkcji. Tak więc na podstawie obecnie posiadanych informacji wydaje mi się, że raczej nie należałoby jej zaliczyć do grupy wież widokowych.

Makuh, być może ta zagadka zachęciła Ciebie albo innych forumowiczów nie tylko do wirtualnego, ale też realnego poznania zachodniego skraju Sudetów. Ja, niestety, też słabo znam te okolice, stąd musiałem posiłkować się zdjęciami z internetu. Choć dla Niemców (przede wszystkim mieszkańców Drezna) zbocze doliny Łaby to popularny teren wycieczkowy i spacerowy, dla Polaków jest ono rzadko celem wycieczek i nawet spośród miłośników Sudetów mało kto tutaj był. Powiedziałbym wręcz, że miejsce to jawi się jako dość egzotyczne. Winnice na eksponowanych na południe, nasłonecznionych zboczach doliny, liczne pałace i wille drezdeńskiej arystokracji, wieże i punkty widokowe, na które można natknąć się co chwilę, szeroka wstęga Łaby w dole i wyrastające za nią wieże Miśni i Drezna... Wszystko to tworzy jedyny w swoim rodzaju krajobraz kulturowy. Walory historyczne i krajobrazowe tej części doliny Łaby doceniono, wpisując ją w 2004 roku na listę UNESCO. I mimo że po 5 latach została ona skreślona z listy (stając się jednym z dwóch takich przykładów w historii) z powodu wybudowania mostu przez Łabę psującego krajobraz kulturowy, to jednak specjalnie nie umniejsza to atrakcyjności turystycznej tego zakątka. Mało kto wie, że najstarsza na świecie kolej podwieszana jest w Sudetach (w dzielnicy Drezna Loschwitz). Nawet Buba miałaby tu co zwiedzać, bo część dawnych punktów widokowych, wież, romantycznych ruin jest dzisiaj zapuszczona i ukryta w lesie.

Wydaje mi się, że możesz Makuh zadawać kolejną zagadkę. Chyba że ktoś nadal szuka wieży położonej jeszcze niżej, tylko się z tym nie zdradza... ;)

Makuh
podróżnik

Postautor: Makuh » 22-02-2019 06:24

Największy błąd jaki popełniałem, to było poszukiwanie wolno stojących obiektów gdzieś na podwórkach posesji. Posługiwałem się m.in. Google Street View, ale nie wszystkie uliczki w tamtym miejscu są dostępne, no i część domów leży w pewnej odległości od ulicy, więc z perspektywy Google Street View były niewidoczne. Łatwo więc nie było.

Jak ktoś nadal szuka wieży, to może mi się potem wpakować w kolejkę :) Aczkolwiek, sądząc po tym, że szersze zaangażowanie w rozwiązanie zagadki skończyło się w momencie sporu o granice Sudetów, to chyba każdy po cichu chciałby, żeby pojawiła się nowa zagadka ;)

Będzie więc klasycznie i zdjęciowo.

Gdzie w Sudetach znajduje się poniższy "Domek z piernika". Proszę podać w miarę dokładną lokalizację, np "na szlaku prowadzącym z... do...".

Obrazek

włodarz
obieżyświat

Postautor: włodarz » 22-02-2019 06:56

50°34’17.0″N, 15°59’9.0″E

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 22-02-2019 07:56

Hazmburk pisze:Natomiast jeśli chodzi o samodzielne wieże widokowe, znajdujące się w oddaleniu od obszarów zabudowanych, to wcześniej znalazłem stojące nieco wyżej dwie wieże w okolicy Moritzburga. Dziwię się, że nikt nie wpadł na ich trop w trakcie odgadywania zagadki, bo to przecież jedno z najpopularniejszych turystycznie miejsc w okolicach Drezna.

Przez długi czas moją kandydatką na najniżej położoną wieżę widokową w Sudetach była drewniana wieżyczka obserwacyjna nad zachodnim brzegiem stawu Frauenteich, około 1,5 km na północ od pałacu w Moritzburgu. Znajduje się ona na wysokości 160-161 m n.p.m. Tak wygląda według zdjęcia zamieszczonego na stronie vso-web.de:

Obrazek

Wieża została wybudowana w celu umożliwienia wycieczkowiczom obserwacji ptaków, przyrody oraz lepszego widoku na staw i jego okolicę. Trochę więcej na jej temat i stawów koło Moritzburga można przeczytać pod tym linkiem: http://www.vso-web.de/voegel-beobachten ... zburg.html

Niewątpliwie bardziej efektowną konstrukcją jest Leuchtturm nad dolnym stawem Großteich, ok. 2 km na wschód od pałacu w Moritzburgu. Wybudowano ją na końcu sztucznie usypanego mola na stawie, na wysokości 166 m n.p.m. Tak wygląda na zdjęciu z Wikipedii:

Obrazek

Te wieże widokowe to są w Sudetach??? Zastanawia mnie czy to jest zupełnie normalne, aby tak płaskie tereny zaliczyć do Sudetów, które są przecież określane jako łańcuch górski? To chyba jakaś obsesja z tym rozciąganiem Sudetów, bo przecież tam nawet żadnych pagórków nie widać.
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

Makuh
podróżnik

Postautor: Makuh » 22-02-2019 09:18

Tym razem szybko poszło i Włodarz wynaczył punkt bardzo dokładnie :).

Co do dyskusji o granicach Sudetów, to powiem tak. Pomijając różnego rodzaju złośliwości, to po obu stronach padły sensowne argumenty, na podstawie których trudno jest rozstrzygnąć, która strona ma rację. Geografia, czy geologia nie są naukami ścisłymi i nie ma takich kryteriów, na podstawie których możemy ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że któraś wersja jest prawdziwa. Może więc dajmy sobie z tym spokój i ustalmy jaki obszar obejmuje to forum, abstrahując od tego, czy niektóre jego fragmenty leżą w, czy poza Sudetami.

Tymczasem, Włodarz, prosimy o zagadkę :)

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 22-02-2019 12:23

Makuh pisze:Pomijając różnego rodzaju złośliwości, to po obu stronach padły sensowne argumenty, na podstawie których trudno jest rozstrzygnąć, która strona ma rację.

Nie ma sensownych argumentów od obu stron, bo trudno za takie uznać wywody Lecha, które są typowym zachowaniem polityka (kiepskiego zresztą), który całą swoją retorykę dostosowuje pod przyjętą wcześniej tezę, a jest nią dążenie do możliwie największego okrojenia obszaru Sudetów wynikające z frustracji, że kiedyś nie udało mu się uzyskać uprawnień przewodnika sudeckiego. Tak jak już pisałem, nie ma sensu po raz kolejny prowadzić dyskusji na ten temat z Lechem, bo takie dysputy były z nim już wielokrotnie prowadzone. Wszystkie z takim samym rezultatem, tzn. wszelkie tłumaczenia jak grochem o ścianę. Zazwyczaj po kilku stronach lądowały w Hyde Parku. Sam uczestniczyłem w kilku z nich. Nie ma sensu powtarzać w kółko tego samego w comiesięcznym albo półrocznym cyklu, a tym bardziej dostosowywać forum do roszczeń Lecha.

Ograniczę się więc tylko do podania linka do jednej z takich, zupełnie niekonstruktywnych dyskusji (może powinienem był to zrobić na samym początku tego sporu, zanim ponownie wybuchnął): viewtopic.php?p=46729#p46729
Mapki i inne ilustracje stamtąd już poznikały, ale większość bez problemu można znaleźć w sieci, zresztą z samego tekstu łatwo zrozumieć meritum. Inne, podobne dyskusje na ten temat z Lechem łatwo znaleźć korzystając z forumowej wyszukiwarki.

Ja wziąłem pod uwagę największy przyjmowany zasięg Sudetów, a że część autorów taki zasięg uznaje, to jest fakt. I tyle z mojej strony na ten temat, bo niestety wciąż znajdują się osoby, które nabierają się na ten trolling Lecha. A teraz czekamy na nową zagadkę Włodarza.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 22-02-2019 12:39

Makuh pisze:Co do dyskusji o granicach Sudetów, to powiem tak. Pomijając różnego rodzaju złośliwości, to po obu stronach padły sensowne argumenty, na podstawie których trudno jest rozstrzygnąć, która strona ma rację. Geografia, czy geologia nie są naukami ścisłymi i nie ma takich kryteriów, na podstawie których możemy ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że któraś wersja jest prawdziwa. Może więc dajmy sobie z tym spokój i ustalmy jaki obszar obejmuje to forum, abstrahując od tego, czy niektóre jego fragmenty leżą w, czy poza Sudetami.

W sumie masz rację. Tu akurat zadający zagadkę wyznaczył jakiego terenu ma dotyczyć ta zagadka. Pomijając wypisywanie przez niego kolejnych złośliwości, od czego jakoś nie potrafi się uwolnić, wyraziłem i nadal wyrażam zdumienie, jaki to teren uznaje on za obszar Sudetów. Dla mnie jest to po prostu śmieszne, bo jednak pewne kryteria i definicje, jakie tereny są w geografii uważane za góry, w końcu są.
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

włodarz
obieżyświat

Postautor: włodarz » 22-02-2019 17:41

Spacerując ostatnio odwiedziłem to miejsce. Co to jest?
Obrazek

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat

Postautor: Zły Marcin » 22-02-2019 19:37

Znów trudne :(

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”