Masyw Ślęży

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Gryf
obieżyświat

Masyw Ślęży

Postautor: Gryf » 19-05-2007 12:42

Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś z Was przemierzał stare niemieckie, obecnie nieoznakowane, szlaki turystyczne, ścieżki spacerowe w Masywie Ślęży? Może ktoś z Was posiada jakieś mapy, na których takie trasy są oznakowane?
Takich tras pozostało kilka zwłaszcza w pod szczytowej części Ślęży. Są to najczęściej wyłożone kamieniami lub kamiennymi stopniami trasy widokowe najczęściej mocno zasłonięte przez coraz większe krzewy i drzewa. Same ścieżki są mocno zasłonięte przez ziemię, liście, mchy są nie widoczne i nieuczęszczane. W kilku miejscach widoczne są ślady po punktach widokowych, w których mieściły się prawdopodobnie altany widokowe. Pewne odcinki są zniszczone poprzez prowadzenie nasadzeń lub ściąganie ściętych drzew. Mimo tego kilka odcinków zostało amatorsko oznakowanych.

W maju udało mi się "odkryć" kolejny odcinek takiej ścieżki. Chcę pojechać tam z grabiami i łopatą i oczyścić przejście i stopnie z naniesionych przez lata liści i ziemi. Chętnych do udziału zapraszam.
Interesują mnie również wszelkiego rodzaju dawne ślężańskie "tajemnice" n.p. hak wbity w skałę, napis lub data wykuty w kamieniu, ślad po tablicy, przedwojenny znak turystyczny, etc.

Czy ktoś z Was posiada fotkę ciekawego grafitti znajdującego się na skale na łuku pierwszej drogi od góry prowadzącej dookoła szczytu? Schodząc czerwonym ze szczytu w kierunku Sulistrowiczek najpierw mijamy Źródło Ślężan a potem schodząc w dół dochodzimy do właściwej drogi i skręcamy w lewo gdzie po ok. 150 metrach po lewej stronie znajdziemy rękodzieło :) Kiedyś ten malunek posiadał więcej elementów i a barwy były o wiele bardziej intensywne. Nie jestem zwolennikiem tego typu działań ale akurat dla tego przykładu mam wyjątek i sentyment, bo jest naprawdę świetny!

W Słowniku Geografii Turystycznej M. Staffa ani słowem nie wspomina o stacjonującej na szczycie jednostce żołnierzy radzieckich i o harcerskiej tablicy pamiątkowej na szczycie Wieżycy.
Kotlina Kłodzka ≠ Ziemia Kłodzka! :)

www.bushcraft.pl

Gryf
obieżyświat

Postautor: Gryf » 22-05-2007 19:36

Czy toś z Was posiada fotkę rozbiegu dla lotniarzy ze szczytu Ślęży? Mam na myśli drewniany spadzisty podest, który był usytuowany po prawej stronie obok dzisiejszego kamiennego krzyża. Spędziłem tam wraz z ojcem wiele miłych chwil podczas odpoczynku. To były czasy kiedy z tamtego punktu widokowego nie było jeszcze widać zalewu mietkowskiego.

www.bushcraft.pl

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 22-05-2007 20:05

Rafał Łoziński pisze:Czy toś z Was posiada fotkę rozbiegu dla lotniarzy ze szczytu Ślęży? Mam na myśli drewniany spadzisty podest, który był usytuowany po prawej stronie obok dzisiejszego kamiennego krzyża. Spędziłem tam wraz z ojcem wiele miłych chwil podczas odpoczynku. To były czasy kiedy z tamtego punktu widokowego nie było jeszcze widać zalewu mietkowskiego.

Proszę bardzo. Ten chłopiec na zdjęciu to mój, wówczas 6-letni, syn.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
walter02
obieżyświat

Postautor: walter02 » 22-05-2007 21:24

ja też go pamiętam, tak, jak na fotce Lecha, tylko, że był już w o wiele gorszym stanie...

Gryf
obieżyświat

Postautor: Gryf » 22-05-2007 21:25

Dzięki za foto.
Pamiętam, że po ruskich, po latach ichniejszej ślężańskiej okupacji zostały dwa żelazne słupki do gry w siatkówkę, po których już nie ma śladu. Na centralnym placu stały jakieś samochody ciężarowe przykryte siatką maskującą - ciekawe, czy zagłuszali, nadawali czy podsłuchiwali? :) Zapewne wszystko naraz!

www.bushcraft.pl

Awatar użytkownika
mariomar
stary wyga

Postautor: mariomar » 24-05-2007 12:12

Polecam taki oto stary szlak niemiecki, który ma ten sam charakter, co niebiesko znakowana Skalna Perć, wiodąca z Przełęczy Tąpadła na Olbrzymki. Jak trafic na ów szlak? To bardzo proste:
Z Przełęczy Tąpadła ruszamy zielonym szlakiem w stronę Białej (na pn.-zach.), wraz ze szlakiem żółtym i niebieskim. Po chwili w prawo odbijają znaki żółte, a my dalej za znakami zielonymi i niebieskimi. Po jakimś czasie niebieski odbija w prawo, do góry, my idziemy dalej trawersem, znakowanym zielono.
W połowie odcinka szlaku zielonego, między wspomnianym odbiciem szlaku niebieskiego, a leżącym dalej, przy szlaku zielonym, Źródle Ślężan, w prawo, na stok odchodzi ścieżka, wyłozona kiamiennymi stopniami. W miejscu początku ścieżki (jest to właśnie dawny, niemiecki szlak turystyczny) znajduje się zielone kółko, namalowane na drzewie, po prawej stronie drogi, którą wiedzie szlak zielony. Tu zbaczamy na ścieżkę i nią do góry. Ścieżka jest wyznakowana jako ścieżka przyrodnicza (zielona , ukośna kreska na białym tle), ale oznakowanie jest zanikające. Cały czas idąc po schodach w górę, dojdziemy po jakimś czasie (wyraźna ścieżka) do szlaku niebieskiego i czarnego archelogicznego u podnóża Skalnej Perci. Dalej, na szczyt Ślęży, idziemy przez Olbrzymki szlakiem niebieskim. :lol:
Jest jeszcze kilka innych, dawnych szlaków - ten, opisany powyżej, jest jednak najciekawszy (skalny teren, strome zbocze, widoczki, skalne stopnie, leśne uroczyska).

Gryf
obieżyświat

Postautor: Gryf » 17-11-2007 19:24

Dziś byłem na Ślęży na tzw. Małych Olbrzymkach, jak będziesz w okolicy to wejdź na ich szczyt a spotka Cię miła niespodzianka.

www.bushcraft.pl

Awatar użytkownika
mariomar
stary wyga

Postautor: mariomar » 18-11-2007 18:56

Mam nadzieję, że to nie będzie to, co czasem można spotkać w polu kukurydzy przy parkingach na głównych drogach krajowych w Polsce. :oops:
:lol:

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 18-11-2007 22:10

Kubki po coli z McDonalda? ;) :D

Gryf
obieżyświat

Postautor: Gryf » 19-11-2007 07:04

Wpadnij a napewno nie rozczarujesz się.

www.bushcraft.pl

Gryf
obieżyświat

Postautor: Gryf » 20-11-2007 14:52

Kolejna ścieżka szlak spacerowy.
Warto odwiedzić ten szlak mimo, że jest krótki bo na początku stromo wpina się pod górę dając nam przez chwilę w kość a następnie możemy przyglądać się ciekawej grupie skał. Kiedy schodzimy ze szczytu czerwonym szlakiem w stronę sulistrowickiego zalewu po 10 min wchodzimy na drogę, która jako pierwsza przecina nam szlak. Na tej drodze skręcamy w lewo i po chwili po lewej stronie pojawia się gęsty młodnik a wnim droga która łagodniew prawo skos podchodzi pod górę. ścieżka wychodzi z młodnika w gęsty las i w naturalny dwu metrowej wysokości gęsty bukowy młodnik. Teraz dróżka pnie się do góry aż do momentu spotkania ze skałką po lewej stronie. Za Skałą szlak skręca ledwie widoczną ścieżką w lewo i po kilku chwilach dociera pod kątem prostym do czerwonego szlaku wiodącego na Szczyt.
Znalazłem ten odcinek podczas przedostatniego wypadu na Ślężę i zamierzam częściej odwiedzać ten "trop".

www.bushcraft.pl

Awatar użytkownika
mariomar
stary wyga

Postautor: mariomar » 23-11-2007 20:35

Ślęża jest taka nudna...

"...taka pompatyczna..."

:?

Gryf
obieżyświat

Postautor: Gryf » 24-11-2007 08:50

mariomar pisze:Ślęża jest taka nudna...

"...taka pompatyczna..."

:?

Tanie

Mariomarze, nie bardziej niż twoja funta kłaków warta pisanina! :)
Jutro też Ślęża. A co! :lol: Mam do rozpoznania kilka interesujących miejscówek na zboczach góry.
Drum Bun Kolego!

www.bushcraft.pl

Awatar użytkownika
Syrioosh
wędrowiec

Postautor: Syrioosh » 02-12-2007 20:09

mariomar pisze:Z Przełęczy Tąpadła ruszamy zielonym szlakiem w stronę Białej (na pn.-zach.), wraz ze szlakiem żółtym i niebieskim. Po chwili w prawo odbijają znaki żółte, a my dalej za znakami zielonymi i niebieskimi. Po jakimś czasie niebieski odbija w prawo, do góry, my idziemy dalej trawersem, znakowanym zielono.
W połowie odcinka szlaku zielonego, między wspomnianym odbiciem szlaku niebieskiego, a leżącym dalej, przy szlaku zielonym, Źródle Ślężan, w prawo, na stok odchodzi ścieżka, wyłozona kiamiennymi stopniami. W miejscu początku ścieżki (jest to właśnie dawny, niemiecki szlak turystyczny) znajduje się zielone kółko, namalowane na drzewie, po prawej stronie drogi, którą wiedzie szlak zielony. Tu zbaczamy na ścieżkę i nią do góry. Ścieżka jest wyznakowana jako ścieżka przyrodnicza (zielona , ukośna kreska na białym tle), ale oznakowanie jest zanikające. Cały czas idąc po schodach w górę, dojdziemy po jakimś czasie (wyraźna ścieżka) do szlaku niebieskiego i czarnego archelogicznego u podnóża Skalnej Perci. Dalej, na szczyt Ślęży, idziemy przez Olbrzymki szlakiem niebieskim. :lol:

Chciałem dzisiaj przejść tą trasę niestety kiepska komunikacja uniemożliwiła mi dojazd do Świdnicy, z której miałem autobus o 8.20 na Przełęcz Tąpadła :(
Muszę jeszcze raz opracować plan dojazdu i myślę, że w styczniu uda mi się bez problemu dotrzeć na Ślężę.
Na wysoką wchodzę górę, na najwyższy idę szczyt...

Góry, górki i pagórki

http://picasaweb.google.pl/Syrioosh

Gryf
obieżyświat

Postautor: Gryf » 03-12-2007 11:10

Syriuszu, nie martw się, że nie udało Ci się wyjechać. W sobotę na Ślęży przez cały dzień padało. To nie była cieńka mżawka ale pożądna ulewa. Za to w niedzielę pogoda jak ze zdjęcia. Piękne słonko a popołudniu wspaniała inwersja nad większością pasm Sudetów.

www.bushcraft.pl

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”