Polskie Towarzystwo Tatrzańskie

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
góral
tramp

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie

Postautor: góral » 14-03-2005 17:23

W XIX w powstało Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie, potem zmienione na Towarzystwo Tatrzański, potem zmienione na Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, po wojnie M.in. tą organizacje połączono z innymi i powstało PTTK, która przejęła cały majątek PTT. W zasadzie wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, ze w latach 80-tych ponownie zreaktywowało się PTT. Teraz nastąpiła śmieszna sytuacja, gdyż dwie organizacje PTT i PTTK przyznają się do kontynuacji przedwojennej PTT.
Wiadomo, im więcej organizacji górskich tym większy wybór ofert, lecz myślę, że reaktywowanie PTT nie miło związku z rozwijaniem turystyki, lecz zwykła grą polityczną, jako przeciw waga dla PTTK. Nie ma nic gorszego jak upolitycznianie gór. Na dodatek PTT od gapiła od PTTK zdobywanie odznaki GOT.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Re: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie

Postautor: Lech » 14-03-2005 21:41

góral pisze:W XIX w powstało Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie, potem zmienione na Towarzystwo Tatrzański, potem zmienione na Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, po wojnie M.in. tą organizacje połączono z innymi i powstało PTTK, która przejęła cały majątek PTT.

To, o czym piszesz, to oficjalna wersja. Czy tak zupełnie dobrowonie połączono i w jakich to okolicznościach społeczno-politycznych rozwiązano PTT i w to miejsce powołano PTTK świadczy pełen patosu i politycznych frazesów tekst z czasopisma "Ziemia".

"W sposób zdecydowany odciął się Zjazd od złych tradycji przeszłości, w których turystyka i krajoznawstwo było domeną wpływów sfer posiadających i często służyła interesom wrogim klasie pracującej" - informuje to autentyczne sprawozdanie posła Marka Arczyńskiego z Warszawy.

Zarząd odciął się od tradycji PTT, ale Odznaki GOT nie zawahał się i przypisać nowemu tworowi w postaci PTTK. To, kto od kogo i co zerżnął nie jest wcale takie jednoznaczne.

Obrazek
Obrazek

Jeśli się tym tematem pasjonujesz, to mogę podesłać na prywatny e-mail dużo ciekawsze dokumenty, świadczące o tym, jak było naprawdę.
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

Awatar użytkownika
wodnik_szuwarek
tramp

Postautor: wodnik_szuwarek » 28-10-2005 15:33

Mnie możesz posłać. Może przestanę myśleć o naszym regionalnym oddziale PTTK, założę klub PTT? Kto wie :-)

Czym się różnią programowo te organizacje na TERAZ?

Jaki majątek ma TERAZ PTT? Jakie schroniska? Jakie struktury?
Moje forum http://dolinakarpia.malopolska.pl Zapraszam do regionu DOLINA KARPIA koło Oświęcimia - to kraj stawów i rzek :) Blisko Beskid Mały i Makowski :)

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”