Świąteczne testowanie mapy Wzgórz Strzegomskich

Gdzie jeździć? Wszystko o ujeżdżaniu rowerem Sudetów.

Radek
obieżyświat

Postautor: Radek » 27-12-2013 18:15

Leuthen pisze:O tych napisach (jest ich chyba więcej - tzn. na co najmniej dwóch kładkach nad autostradą) pisano kiedyś bodajże w "Gazecie Wyborczej Wrocław". Wiadukty były remontowane, m.in. malowane, ale napisy zostawiono jako "signum temporis" ("znak czasu") - moim zdaniem słusznie. A autostradę na odcinku między Wrocławiem a Legnicą (a więc tam, gdzie znajduje się obiekt uwieczniony przez Ciebie na fotografii :wink: ) wiosną 1945 r. Rosjanie wykorzystywali jako... pas startowy dla samolotów myśliwskich (polowe lotniska nie nadawały się do użycia z powodu roztopów i rozmiękłej ziemi), o czym napomknął w swych wspomnieniach "Sokół Stalina nr 2", Aleksandr Pokryszkin (59 zestrzeleń - wyprzedził go tylko jeden pilot radziecki).

Myślę że nie tylko autostrada była wykorzystywana jako lotnisko inne drogi jak np. Środa Śląska-Wrocław (na wysokości wsi Komorniki)
też pełniły tę rolę zarówno na wojnie jak i po 1945r. podczas ćwiczeń Armii Radzieckiej

Tutaj coś więcej w tym temacie + lista lotnisk drogowych
http://pl.wikipedia.org/wiki/Drogowy_odcinek_lotniskowy
Obrazek

A moja wycieczka rowerowa miała tym razem nietypowy przebieg,
nie szukałem jak w zeszłym roku punktów widokowych tylko stwierdziłem że zapoznam się z lasami Wzgórz Strzegomskich.
Obrazek

W jednym z nich rzuciły mi się w oczy duże ilości głazów,
pomyślałem sobie że to pewnie stary niemiecki cmentarz jakich dużo jest w okolicy.
Obrazek
Tylko czemu nagrobki są zbrojone :)
Obrazek
Im bliżej wzniesienia tym bloki betonu robiły się coraz większe.
Przypomniały mi się nadodrzańskie, wysadzone w powietrze bunkry.
Te tutaj były o wiele większe, dokoła nie brakowało też potężnych lejów po bombach, widać że było tu kiedyś gorąco.
Obrazek

Po budowlach zostały głównie fundamenty ale całość układała się w regularny pierścień ochronny wokół dróg dojazdowych, magazynów, hal, ramp itp.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ten strop, który odleciał na około 30 metrów od podziemnego bunkra
najlepiej obrazuje siłę eksplozji.
Obrazek

Dwie godziny zleciały nie wiem kiedy w głowie ułożył się ogólny zarys obiektu, czas powoli odmeldować się z pola walki.
Obrazek

Na niebie pojawiły się pierwsze różowości to znak że szykuje się przedstawienie.
Nacisnąłem mocniej na pedały i wystrzeliłem w kierunku najbliższego wzniesienia.
Obrazek
Świąteczny wikt wyciągnięty, zasiadam wygodnie, proszę o projekcję.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Oj była orgia !!!!! żadna fotka nie odda tego odlotu.
Obrazek
A jutro znów 11 stopni :D
Udanego weekendu z dala od komputerów.
Ostatnio zmieniony 26-12-2014 01:30 przez Radek, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 27-12-2013 20:18

Czy mi się dobrze wydaje, że na ostatnich zdjęciach na horyzoncie widać Karkonosze z podświetloną zachodzącym słońcem górną częścią wału fenowego nad nimi? Jeśli tak, to oglądaliśmy ten sam spektakl świetlny z różnych miejsc i perspektyw (klik).

Radek
obieżyświat

Postautor: Radek » 27-12-2013 20:55

...i wejściówki były za free, na bank to ta sama impreza i góry też te same.
Ciekawe co jutro będzie wyświetlane i gdzie wieczór zastanie obserwatorów.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 28-12-2013 13:28

Jeśli masz blisko we Wzgórza Strzegomskie i lubisz efektowne zachody słońca, to spróbuj zapolować w tym okresie roku na tarczę słoneczną zachodzącą idealnie za szczytem Śnieżki. Na przykład w najbliższy poniedziałek (model UM na meteo.pl wstępnie przewiduje bezchmurne popołudnie tego dnia) będzie można oglądać taki zachód słońca z niebieskiego szlaku powyżej Gniewkowa, z północno-zachodnich stoków Czeskiej Góry (dokładnie o godz. 15:41).

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 28-12-2013 18:56

Ha! A ja dzisiaj tez na wycieczke rowerowa sie wybralam! :D

Niesamowite te chmury sie wam trafily! :shock:
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Radek
obieżyświat

Postautor: Radek » 28-12-2013 21:17

Hazmburk pisze:Jeśli masz blisko we Wzgórza Strzegomskie i lubisz efektowne zachody słońca, to spróbuj zapolować w tym okresie roku na tarczę słoneczną zachodzącą idealnie za szczytem Śnieżki. Na przykład w najbliższy poniedziałek (model UM na meteo.pl wstępnie przewiduje bezchmurne popołudnie tego dnia) będzie można oglądać taki zachód słońca z niebieskiego szlaku powyżej Gniewkowa, z północno-zachodnich stoków Czeskiej Góry (dokładnie o godz. 15:41).

Może być ciekawie a szczególnie jak by się przybliżyć do Śnieżki np. gdzieś w okolice Bolkowa.

Dzisiaj słońce schowało mi się za górami ale parę fajnych widoczków i tak było.
Obrazek
Obrazek

buba1 pisze:Ha! A ja dzisiaj tez na wycieczke rowerowa sie wybralam! :D

Niesamowite te chmury sie wam trafily! :shock:

Buba !! order Vilcacory :D
(tak nazywa się punkt apteczny wypatrzony dzisiaj z siodełka, ładna nazwa :D i jak najbardziej adekwatna do roweru,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czepota_puszysta
Ratujesz honor forumowych rowerzystów :D
Fotkę jakąś pstryknęłaś?
Ja też właśnie wróciłem z trasy z dnia na dzień coraz bardziej przyzwyczajam się do nocnych powrotów.

Jutro ósemka na osi, czyli całkiem dobrze będzie :!: :!: :!:
Ostatnio zmieniony 31-03-2014 21:37 przez Radek, łącznie zmieniany 1 raz.

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 28-12-2013 23:09

Radek pisze:[

(tak nazywa się punkt apteczny wypatrzony dzisiaj z siodełka, ładna nazwa

Fajna! zrobiles zdjecie? :)

Fotkę jakąś pstryknęłaś?

niejedno! ;)

http://forum.sudety.it/viewtopic.php?p=47838#47838
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 28-12-2013 23:57

Radek pisze:Może być ciekawie a szczególnie jak by się przybliżyć do Śnieżki np. gdzieś w okolice Bolkowa.

Ja taką Śnieżkę złapałem 16 grudnia z górnej części Pastewnika (z szosy Kaczorów - Wierzchosławice):

Obrazek

Radek
obieżyświat

Postautor: Radek » 29-12-2013 20:56

buba1 pisze:

(tak nazywa się punkt apteczny wypatrzony dzisiaj z siodełka, ładna nazwa

Fajna! zrobiles zdjecie? :)

Fotkę jakąś pstryknęłaś?

niejedno! ;)

http://forum.sudety.it/viewtopic.php?p=47838#47838

Drzwi plastikowe, widok nieciekawy, fotki brak, nazwa pierwsza klasa.

Widzę że za wyjazd należą się dwa medale Vilcacory- kociego pazura :D

Hazmburk pisze:
Radek pisze:Może być ciekawie a szczególnie jak by się przybliżyć do Śnieżki np. gdzieś w okolice Bolkowa.

Ja taką Śnieżkę złapałem 16 grudnia z górnej części Pastewnika (z szosy Kaczorów - Wierzchosławice):

Obrazek

Tylko czarownicy na miotle brakuje, najlepiej w ciemnych okularach w których odbijało by się słońce :D
Ostrzycę można by tak słońcem rozpalić.
Tu widzę ktoś już próbował rozniecić ogień.
http://www.pensjonatprzymilej.pl/ostrzyca_1.jpg

Radek
obieżyświat

Postautor: Radek » 02-01-2014 21:17

Hazmburk pisze:Jeśli masz blisko we Wzgórza Strzegomskie i lubisz efektowne zachody słońca, to spróbuj zapolować w tym okresie roku na tarczę słoneczną zachodzącą idealnie za szczytem Śnieżki. Na przykład w najbliższy poniedziałek (model UM na meteo.pl wstępnie przewiduje bezchmurne popołudnie tego dnia) będzie można oglądać taki zachód słońca z niebieskiego szlaku powyżej Gniewkowa, z północno-zachodnich stoków Czeskiej Góry (dokładnie o godz. 15:41).

Nie tylko zachód był efektowny.
Obrazek

Na krótkim popasie dzięki słońcu wypatrzyłem leśny słupek.
Obrazek
Obrazek

Ono też reżyserowało chiński teatrzyk cieni.
Kot był niezły, siedział obok na murku i nie przyznawał się do swojego cienia.
Cień patrzył w lewo kot prosto na mnie :)
Niestety za szybko wyciągałem aparat i sierściuch uciekł, cień też.
Obrazek

Najcieplejszy przystanek tej zimy.
Obrazek

Nowe wieżyczki błyskały w słońcu
Obrazek

Czas zachodzić.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zachód oglądam pod Strzegomiem, słońce przelatuje nad Śnieżką ale jest tak ostre że Śnieżki w ogóle nie widzę :D
Szkoda oczu i aparatu, lepiej poczekać i zarzucić taki balsam na matrycę i fotoreceptory.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 31-03-2014 21:33 przez Radek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 02-01-2014 22:27

Widzę, że byłeś blisko wspomnianego przeze mnie miejsca. A propos jeszcze zachodów słońca, nie skojarzyłem, że mieszkasz w Środzie Śląskiej, a takie zachody za Śnieżką masz aktualnie z najbliższych okolic swojego miasta! Na przykład w poniedziałek wystarczyło podjechać ok. 2 km szosą nr 94 na zachód. Jutro zachód słońca dokładnie za wierzchołkiem Śnieżki będzie z pagórków przed Ogrodnicą (trzeba zejść z szosy w pole około 0,5 km na północny zachód), podobny widok powinien być też z zielonego szlaku z Ogrodnicy do Proszkowa. Tak pokazują symulacje, przeszkodą mogą być drzewa w dalszej odległości, które zasłonią Śnieżkę na linii obserwacji, ale tu już musisz sam zorientować się w terenie. W kolejnych dniach miejsce obserwatora będzie przesuwać się coraz bardziej na wschód.

Jeśli zależałoby Ci na takich widokach, to polecam program The Photographer's Ephemeris, którym można zadowalająco dokładnie wyznaczyć miejsce do obserwacji zachodu za dowolną górą. Nic, tylko znaleźć odpowiednie wzniesienie w okolicy i podjechać przy dobrej pogodzie. Nie wiem, jakiego aparatu używasz, ale dobrze jest zaopatrzyć się w jakiś filtr słoneczny (ja do swoich amatorskich zdjęć stosuję własnoręcznie zrobiony filtr z folii Baader ND 3.8, którą można kupić za 8 zł).

Radek
obieżyświat

Postautor: Radek » 31-03-2014 22:07

Wzgórza Strzegomskie, niby takie małe, dobrze znane pypcie
ale z każdym wyjazdem odkrywają kolejne ciekawe miejsca.

Mglisty poranek zmienił moje plany i zamiast Pogórza Izerskiego wybrałem Kaczawy,
po drodze rower wywiódł mnie w okolice Strzegomia.
We wsi Damianowo postanawiam zdobyć pierwsze wzniesienie.
Przez ładny las...
Obrazek

docierma do szczytu...
Obrazek

...na którym stoi mało znana wieża widokowa,
bardzo podobna do tych z kaczawskiego Radogostu i Bazaltowej Góry.
Obrazek

Obrazek

Poszukiwacze skarbów już tu byli, oby łapy im uschły przy samej...
Obrazek

Ciekawy glutowaty grzyb prawdopodobnie Trzęsak pomarańczowy
Obrazek

Mimo braku ścieżek polecam buszowanie w lesie poniżej wieży...
CDN

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 31-03-2014 23:23

Wieża na Damianku (285 m n.p.m.) - faktycznie mało znana dawna sudecka wieża widokowa. Może w najbliższym czasie odzyska popularność - ponoć ma być wkrótce remontowana przez gminę.

Radek
obieżyświat

Postautor: Radek » 03-04-2014 21:17

Hazmburk pisze:Wieża na Damianku (285 m n.p.m.) - faktycznie mało znana dawna sudecka wieża widokowa. Może w najbliższym czasie odzyska popularność - ponoć ma być wkrótce remontowana przez gminę.

Oby tak się stało.

....poniżej wieży znajduje się dawna kopalnia łupków, oraz kilka mniejszych odkrywek.
Teren między Jaworem, Strzegomiem a autostradą obfituje w zapomniane kopalnie tego surowca.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Żegnam się z Damiankiem i szukam kolejnego wzniesienia na które mógł bym wjechać.
Obrazek
Na horyzoncie wieś Goczałków oraz góra w sam raz na rowerową wspinaczkę.
Obrazek
Obrazek

Piła do granitu
Obrazek

Obrazek

Tuż za wsią nieznaną mi drogą wspinam się na górę i trafiam na ciekawy kamieniołom granitu.
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

W tle Krzyżowa Góra
Obrazek

Z kamieniołomu kręcę na szczyt Góry Jedlice.
Obrazek

Szczyt mało widokowy ale za to klimatyczny.
Obrazek

Dalej drę ostro w dół wykorzystując duża ilość ścieżek leśnych, którymi cała góra jest mocno poszatkowana.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Takiej drogi nie można odpuścić.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widok na Rogoźnicę
Obrazek
Obrazek

Powoli wracam do rodzinnych płaszczyzn z widokiem na Ślężę
Obrazek

Autostradowy wiadukt linii kolejowej Malczyce-Strzegom,
którą jak zwykle wracam prawie do samego domu.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 04-04-2014 23:24

Radek pisze:
Hazmburk pisze:Wieża na Damianku (285 m n.p.m.) - faktycznie mało znana dawna sudecka wieża widokowa. Może w najbliższym czasie odzyska popularność - ponoć ma być wkrótce remontowana przez gminę.

Oby tak się stało.

Niestety, raczej nieprędko. Choć też chciałbym, żeby tak było. Informacja o remoncie wieży to był żart primaaprilisowy. A że forum wciąż funkcjonuje według czasu zimowego, ukazał się trochę wcześniej niż powinien (np. ten post też piszę w sobotę, a ukaże się w piątek) :lol:

Wróć do „Rowerem”