Struga i Tójgarb

Gdzie jeździć? Wszystko o ujeżdżaniu rowerem Sudetów.

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec

Struga i Tójgarb

Postautor: Krzysztof63 » 18-07-2018 07:54

Z okazji 216, okrągłej rocznicy bitwy pod Strugą (6.07.1762) wybrałem się rowerem na Trójgarb. Była to premiera mojego nowego roweru, skrzyżowania przełajówki z gravelem. Za cel obrałem Strugę oraz Trójgarb. Drogi asfaltowe i polne, w dużej mierze oznakowane szlaki piesze i rowerowe.

Ruszyłem ze Świdnicy drogami rolnymi do Milikowic, i dalej przez Ciernie do Pełcznicy, korzystając z odcinek dawnej Drogi Węglowej (szlak rowerowy). W Pełcznicy wjechałem już w las w kierunku Zamku Cisy. Stamtąd niebieskim szlakiem do Strugi. Ze Strugi polną drogą w kierunku zalewu w Starych Bogaczowicach, przed zalewem wbiłem się w niebieski szlak rowerowy naokoło Trójgarbu. Najwyższy punkt trasy, jaki osiągnąłem, to Rozdroże Siedmiu Dróg - nie pchałem się na szczyt, bo brak umiejętności jazdy górskiej oraz pewne trudności z ustawieniem przerzutek i hamulców groziły trudnymi do przewidzenia konsekwencjami. Z Rozdroża zjechałem począkowo szlakiem, potem nieznakowaną leśną drogą drogą do Lubomina i tylko raz wyrąbałem się na ukrytej w wysokiej trawie koleinie. Z Lubomina asfaltem do Strugi, a stamtąd szlakiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej w kierunku Świebodzic. Szlak na pewnym odcinku nie nadaje się do jazdy rowerem i konieczna była technika przełajowa, z pojazdem na plechach. Nie byłbym sobą, gdybym nie zmodyfikował trasy (w sensie - a co by było, gdybym pojechał w drugą stronę), co zaprowadziło mnie aż na wałbrzyskie Podzamcze. Stamtąd już szeroką, leśną drogą dojechałem do Pełcznicy i dalej do Świdnicy.

Razem wyszło 72 km trasy, w tym 600 metrów pod górę. Łatwizna.
mapa: https://www.endomondo.com/users/2439745 ... 1154594775
fotki: https://photos.app.goo.gl/eXtDsV4jfcvZLCr1A
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Leuthen
stary wyga

Re: Struga i Tójgarb

Postautor: Leuthen » 18-07-2018 08:27

Co się stało z drewnianym mostem na zamku Cisy? Archeolodzy odcięli dostęp do ruin na czas wykopalisk? :mrgreen: Jakiś czas temu wójt gminy Stare Bogaczowice zapowiadał inwestycje związane z zamkiem i dostępem do niego (np. dociągnięcie asfaltowej drogi ze Strugi). Widać w terenie namacalne ślady tych zapowiedzi :?:

I jeszcze pytanie dotyczące samej jazdy - na którym odcinku osiągnąłeś ową Vmax = 50 km/h :?: :)
"Każdy wschód słońca Ciebie zapowiada, nie pozwól nam przespać poranka".

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec

Postautor: Krzysztof63 » 18-07-2018 23:09

Droga asfaltowa od wsi Cieszów do doliny Czyżynki jest doprowadzona. Ze Strugi raczej nie będzie. Wystarczy obecne drogi polne i lesnie nieco uporzadkować. Innej infrastruktury nie zauważyłem.

Maksymalną prędkość osiągnąłem na odcinku szosy od ronda do Strugi.

Dolnoślązak
stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 19-07-2018 11:36

Była to premiera mojego nowego roweru, skrzyżowania przełajówki z gravelem.

No masz, namnożyli tych nazw, nie dość że przełajówka i gravel to jeszcze skrzyżowanie. Dla mnie, przekładając na język ludzki, to po prostu wygląda jak kolarzówka z grubszymi oponami :wink:

A szukając co to włściwie takiego, natrafiłem na ciekawy tekst https://hopcycling.pl/rower-przelajowy- ... -wiedziec/ :)

PS Czym robiłeś te zdjęcia że takie ciemne powychodziły?

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec

Postautor: Krzysztof63 » 19-07-2018 22:38

Dolnoślązak pisze:No masz, namnożyli tych nazw, nie dość że przełajówka i gravel to jeszcze skrzyżowanie. Dla mnie, przekładając na język ludzki, to po prostu wygląda jak kolarzówka z grubszymi oponami

Gravel to turystyka na szosówce o znacznie wygodniejszej pozycji, a przełaj to szosówka na piachu i wertepach. Mój rower ma ramę przełajową, a przełożenia turystyczne.

Dolnoślązak pisze:A szukając co to włściwie takiego, natrafiłem na ciekawy tekst https://hopcycling.pl/rower-przelajowy- ... -wiedziec/

Świetne :-)

Dolnoślązak pisze:PS Czym robiłeś te zdjęcia że takie ciemne powychodziły?

Niezłą lustrzanką w automacie. Nie mogłem zastosować ręcznej obróbki, bo wgrywa się nowa data zdjęcia i nie da się ustawić według "starości". W Picasie nie było problemów, a Google Photo jest.

Wróć do „Rowerem”