Mapy i przewodniki

Buty, plecaki, śpiwory i wszelakie inne takie, co turyście przydatne.
Awatar użytkownika
jones
łazik

Mapy i przewodniki

Postautor: jones » 15-07-2006 17:54

Witam, jako że jestem początkującym turystom a własciwie mozna powiedziec, że dopiero zaczynam moja pieszą przygode z górami, gdyż do tej pory z górami wiązał mnie głównie snowboard, potrzebuje kilku rad. A mianowicie chciałbym żebyście polecili mi naprawde dobre waszym zdaniem przewodniki i mapy, interesują mnie Sudety zachodnie, a konkretnie Karkonosze, kiedys mialem też w ręku taka mapkę Karkonoszy, gdzie byly okreslone średnie czasy przejścia poszczegolnych odcinków, czy można jeszcze coś takiego dostać? proszę o pomoc bo takiemu nowicujszowi jak ja cieżko co wybrać.
z góry dziekuje :)

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 16-07-2006 08:42

Witaj,

oczywiście, można taką mapę dostać. Wydawnictwo Eko-Graf z Wrocławia umieszcza na swoich mapach średnie czasy przejść (wszystkie mapy mają charakterystyczne czerwone strony tytułowe).

Co do przewodników, to osobiście preferuję stare, PTTKowskie książeczki z lat osiemdziesiątych, dostępne cały czas na allegro. Również i one zawierają średnie czasy przejść, a ponadto można z nich wyczytać wiele interesujących informacji n/t historii regionu czy budowy geologicznej.
Szlagierem gdy chodzi o przewodniki jest chyba książka "Sudety" J. Czerwińskiego, której pierwsze wydanie ukazało się chyba na początku lat siedemdziesiątych i od tego czasu jest wznawiane (ostatnio przez Wydawnictwo Eko-Graf). Czytałem fragment tego przewodnika i muszę przyznać, że był pisany w sposób ciekawy, zawierał najistotniejsze informacje, a ponadto został zaktualizowany (względem I wydania ;) ).

pozdrawiam!

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga

Postautor: wirek » 16-07-2006 20:08

Witaj.
Ja preferuję mapy wydawane przez wydawnictwo "Plan". Są bardzo płodni, wydają dużo map turystycznych o bogatej treści, często pokrywających się i w różnych skalach. Do przewodnikowych czasów przejść nie mam specjalnego zaufania, nawet do wspomnianej trzytomowej serii "Sudetów". Zawsze planowałem czasy w oparciu o zasadę "5-7 GOT/h"

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 16-07-2006 22:02

Wirku!

Odnośnie Planu - bardzo szanuję ich pracę; faktycznie, plany (mapy) są dużo bardziej aktualne niż np. wydawnictwa PPWK, jednakże mapy ich autorstwa nie zawierają czasów przejść (chyba, że coś się zmieniło?).
Co do czasów przejść - i mnie zdarza się przechodzić określone odcinki w czasie krótszym niż podany przez PTTK (lub np. Eko-Graf w ich mapach). Jednakże każdy ma swoje tempo chodzenia - zwykle się ono nie pokrywa z "oficjalnymi" czasami. Dlatego czasy te należy traktować wyłącznie jako pewien punkt odniesienia.

pozdrawiam![/url]

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 22-07-2006 13:23

Jones, zapomniałem dodać, że mapa Karkonoszy wyd. Eko-Graf jest zorientowana południowo, tzn. u góry masz południe, na dole północ, prawo - zachód, lewo - wschód. Może to być pewną niedogodnością dla osób przyzwyczajonych do orientacji północnej.
Innymi słowy - Szrenica i Szklarska Poręba są po prawej stronie mapy, a po lewej - Śnieżka i Karpacz. Przed zakupem mapy sprawdź, czy nie będzie Cię to trochę dezorientować.

Mapa Planu jest zorientowana "standardowo", czyli północ jest u góry.

Awatar użytkownika
jones
łazik

Postautor: jones » 22-07-2006 21:00

Dzieki wielkie za Wasze rady, przeglądałem już przewodnik "Sudety" J.Czerwińskiego ten wydany przez Eko-Graf i rzeczywiście to bardzo dobrze napisana książka jak dla kogoś kto dopiero zaczyna swoją przygode z turystyką górską. Jeżeli chodzi o mapy to jak narazie przeglądałem mapy Planu i są całkiem fajne, czytelne i rzeczywiście zawierają czasy poszczególnych odcinków, co do map z Eko-Grafu to jeszcze nie przegladałem, ale wydaje mi się że orientacja południowa nie będzie mi przeszkadzać, wcześniej mało korzystałem z map, więc to raczej kwestia przyzwyczajenia. Jak już pisałem jeszcze raz dzięki za wasze porady z których pewnie jeszcze nie raz będe korzystał ale jak narazie musze odłożyć moje górskie eskapady, ponieważ wyjedżam do Irlandii w poszukiwaniu pracy (taki los studenta), żałuje bardzo, że nie będe mial okazji poszwędać się górskimi szlakami latem, no chyba że nie wyjdzie z pracą to za dwa tygodnie jestem zpowortem, ale wolałbym tego uniknąć, jesień w górach przecież też jest piękna :D
pozdrawiam :wink:

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 23-07-2006 10:07

jones pisze:jesień w górach przecież też jest piękna :D
pozdrawiam :wink:

Podobnie jak zima i wiosna ;).
Szczerze powiedziawszy, uwielbiam upały po 30 st. i więcej, ale za zimą też mi tęskno... Nie ma to jak biegówki ;).

pozdrawiam!

last_mann
tramp

Postautor: last_mann » 23-07-2006 19:00

apollo pisze:Podobnie jak zima i wiosna ;)

Każda pora roku w górach jest piękna, w każdej porze roku, na każdym szlaku dostrzec można inne uroki natury. I to mnie w turystyce górskiej (nieważne pieszej, czy rowerowej) najbardziej pociąga.

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 23-07-2006 21:07

Przyznaję, że ja okres słoty i śniegu w górach sobie odpuszczałem, dopóki nie obejrzałem zdjęć zrobionych zimą. Ujrzałem wtedy urokliwszą stronę zimy i... zainteresowałem się Górami Izerskimi ;).
Korzystałem oczywiście również z galerii naszego Redaktora i Administratora. To skłoniło mnie do sięgnięcia po biegówki i dlatego obecnie wyczekuję pierwszych śniegów :lol:.

last_mann
tramp

Postautor: last_mann » 24-07-2006 00:25

apollo pisze:To skłoniło mnie do sięgnięcia po biegówki i dlatego obecnie wyczekuję pierwszych śniegów :lol:.

...qrcze @apollo - podpuszczasz mnie :P. Więc może i ja sięgnę po biegówki tej zimy? Okolicę mam bardzo sprzyjającą. :D

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 24-07-2006 08:12

Gwarantuję Ci, że po pierwszym wyjeździe staniesz się maniakiem biegówek, jakich na www.biegowki.pl jest wielu! 8)
Tak naprawdę to biegówki mają wiele wspólnego z letnim wędrowaniem po górach.
Chociaż mam czasem możliwość uprawiania również innych dyscyplin, to jednak biegówki są u mnie no. 1 ;).

Także gorąco polecam Ci spróbowanie tej zimy! A okolica faktycznie wymarzona!

Awatar użytkownika
IrekM
łazik

Postautor: IrekM » 27-06-2008 05:51

Jest to mój pierwszy post na tym Forum, więc przede wszystkim chciałbym powiedzieć witam.
Zwracam się z prośbą o radę, poszukuję przewodnika opisującego Lasocki Grzbiet. Przewodniki, które posiadam, w większości prawie żywcem przepisane z przewodnika Stecia z 1965r., omijają ten temat. Nigdy w tamtym rejonie Karkonoszy nie byłem i chciałbym to zmienić. A przed wyjściem w teren lubię sobie najpierw na ten temat poczytać.
Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
tomuch
obieżyświat

Postautor: tomuch » 27-06-2008 19:36

ja mogę podrzucić tylko linki do wikipedii i przewodnika onetu (z braku laku to i kit dobry :wink: ):
Wikipedia - Lasocki Grzbiet
Onet.pl Przewodnik - Lasocki Grzbiet
Oko wszystko widzi

W góry, w góry miły bracie!
Tam przygoda czeka na Cię!

http://www.picasaweb.google.pl/tomuch.be

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 29-06-2008 15:42

Ja właśnie przewertowałem przewodnik R. Chanasa i J. Czerwińskiego "Sudety" z 1974r. i też specjalnie dużo o Grzbiecie Lasockim nie piszą, jest ze 3 strony o tym regionie, ale bez szczegółów.
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei.

Awatar użytkownika
IrekM
łazik

Postautor: IrekM » 29-06-2008 19:55

Lata siedemdziesiąte i chyba jeszcze osiemdziesiąte to okres kiedy Lasocki Grzbiet był zamknięty dla ruchu turystycznego jako strefa graniczna. Więc jeżeli coś będzie, to chyba jedynie w najnowszej literaturze, której nie znam.

Wróć do „Turystyczny”