Skandaliczne praktyki w Muzeum Twierdzy Srebrnogórskiej

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
olo23333
obieżyświat

Postautor: olo23333 » 23-03-2015 15:17

:) dobre to z komuną :)

włodarz
obieżyświat

Postautor: włodarz » 23-03-2015 16:44

Piszcie co chcecie a i tak racja Lecha będzie racniejsza. :)

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 23-03-2015 16:49

włodarz pisze:Piszcie co chcecie a i tak racja
Tu nie ma problemu żadnych racji. Tu jest tylko problem tych, którzy nie przeczytali tekstów pod wskazanym linkiem i piszą cokolwiek im przyjdzie do głowy.
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

Awatar użytkownika
Franiu
łazik

Postautor: Franiu » 23-03-2015 18:23

Przewodnictwo w historycznych obiektach militarnych w Sudetach - jak twierdza w Srebrnej Górze czy obiekty Riese to dość specyficzne zajęcie. Osoby które tam pracują, lub pracowały to nierzadko pełne pasji osoby które poświęcają wiele wolnego czasu na to aby uatrakcyjnić pobyt gości w miejscu które mają pod opieką. Dbanie o zabytek i infrastrukturę turystyczną również do nich należy.
Nie spotkałem się nigdy z tym by ktoś oderwany od prac gospodarskich czy porządkowych oprowadzał turystów danego dnia. Przewodnicy, gospodarze pełnią raczej dyżury i nikt nie rzuca brudną ścierką aby oprowadzić grupę.
Oczywiście, idealnie byłoby gdyby konserwacją i restauracją obiektu zajmowały się tylko specjalnie zatrudnione osoby, fachowcy, budowlańcy itd. ale niestety - brak na to wszystko środków. Gdy stan obecny daleki jest do ideału zbawieniem jest praca - często społeczna osób które czują pasję, powołanie. Zatrudnienie w tym miejscu mógłbym porównać do pracy w schronisku górskim, oprócz czysto wymiernych: zakresu obowiązków, stawki wynagrodzenia liczą się inne mniej uchwytne aspekty. Takie miejsce wymaga, zachowując wszelkie proporcje powołania a nie tylko chęci pracy.

Ton listu czytelnika doby przypomina mi o niezbyt przeze mnie lubianej lecz coraz powszechniejszej roszczeniowości wobec pracodawcy.
Rozumiem że ktoś mógł wyobrażać sobie że praca przewodnika w twierdzy sprzed trzystu lat polega wyłącznie na paradowaniu w replice pruskiego munduru i bajdurzeniu z turystami ale, niestety tak nie jest. Nie jest to na pewno zajęcie dla każdego, źle byłoby gdyby trafił tam przypadkowy człowiek z PUP-u traktujący to jako chwilowe, dorywcze zajęcie.

włodarz
obieżyświat

Postautor: włodarz » 23-03-2015 18:35

Na marginesie. Cytat:
"coraz powszechniejszej roszczeniowości wobec pracodawcy"
Jak się pracownik nie upomni to pracodawca mu nie da. ( Pomijając sektor państwowy).

Awatar użytkownika
Franiu
łazik

Postautor: Franiu » 23-03-2015 18:45

Bardziej chodziło mi o to że pracownik, zwłaszcza nowy w danej firmie, młody ma bardzo duże oczekiwania, nie chodzi tu nawet o finanse ale o zakres obowiązków. Praca to praca, jeśli na początku jasno określone są obowiązki nikogo nie powinno dziwić że później wymaga się ich wypełniania. Miło byłoby pić kawę i siedzieć przed komputerem osiem godzin, ale niestety nie tędy droga.

Żeby całkiem nie odlatywać: byłem w Srebrnej kilka razy w ciągu kilkunastu lat. Zmieniło się wiele. Na lepsze. Zarówno ja jak i towarzysze zwiedzania nigdy nie byli rozczarowani, przeciwnie bardzo sobie chwalili pełnych pasji przewodników. Tych samych którzy ciężko pracując organizowali święto twierdzy i inne imprezy. Nie wiem jak tam organizacja wygląda od środka. Z punktu widzenia turysty nie mam nic do zarzucenia.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 23-03-2015 19:18

Kiedy pozwoliłem sobie tu skrytykować narzucanie przez pracodawcę dodatkowych obowiązków w pracy spotkałem się tu z insynuacjami w rodzaju "socjalizm wiecznie żywy..." itp. Widać niektórzy nie mają zielonego pojęcia o wymaganiach przez pracodawców za czasów PRL-u.

Otóż po skończeniu Technikum Kolejowego w Poznaniu rozpocząłem swoją pracę jako dyżurny ruchu na stacji kolejowej na dwutorowej linii Warszawa - Berlin, gdzie musiałem obsługiwać mechaniczne urządzenia sterowania ruchem pociągów, a kursowało tam ponad 240 par pociągów na dobę, były cztery tory dodatkowe i dwie bocznice. Oprócz ustawiania dróg przebiegu pociągów, co wiązało się z dużym wysiłkiem przestawiania dźwigni zwrotnicowych, semaforowych, tarcz ostrzegawczych i manewrowych, wykonywałem dodatkowo czynności dróżnika przejazdowego zamykając przed przed przejazdem każdego pociągu rogatki, czynności kasjera kasy biletów pasażerskich, kasjera towarowego itd. Całą tą pracę wykonywałem sam jeden zarówno na zmianie dziennej jak i nocnej. A jeszcze musiałem zamieniać się na dyżury by np. po nocnej zmianie być obecny na wykładach i zaliczeniach na studiach zaocznych.

Podobnie było z maszynistami, kiedy jeden człowiek prowadząc ciężki pociąg towarowy wykonywał w godzinach nadliczbowych pracę zarówno maszynisty jak i pomocnika, co miało negatywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Proszę zatem nie wypisywać banialuków, że dopiero w kapitalizmie stało się możliwe obarczanie pracowników różnymi dodatkowymi obowiązkami i łączenie etatów.
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

skiboy
obieżyświat

Postautor: skiboy » 23-03-2015 19:26

Lech pisze:@vertigo - Gdybyś czytał uważnie, w tym komentarze pod wskazanym linkiem, to byś się dowiedział, że w przypadku Twierdzy w Srebrnej Górze ludzie sami podziękowali za taką ofertę zatrudnienia. A jak wynika z zacytowanego pisma prezesa Zarządu Twierdzy Srebrna Góra sp. z o.o. brakuje tam przewodników. Dlaczego? Odpowiedz sobie sam.
A może prezes z sekretarką i główną księgową zamiast grzać stołki to w wolnej chwili polecą posprzątać kible.

Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Postautor: Michał » 23-03-2015 22:11

Lech pisze:rozpocząłem swoją pracę jako dyżurny ruchu na stacji kolejowej na dwutorowej linii Warszawa - Berlin

Zatem, wracając do głównego tematu wątku, do Twoich obowiązków należało również sprzątanie kibla na/przy nastawni, bo skoro piszesz, że obsada była jednoosobowa, to ktoś to musiał robić. Czy to kolidowało z Twoją , na pewno trudną i odpowiedzialną służbą? Nie. Czy uwłaczało to Twojemu wykształceniu? Nie. Czy brudnymi rękami zakładałeś czerwoną czapkę dyżurnego i uchlastany stawałeś w okienku nastawni obserwując przejeżdżający skład? Mniemam, że nie. Czyli potrafiłeś pogodzić prowadzenie ruchu pociągów ze sprzątaniem sławojki. I tego samego oczekuje pracodawca w Srebrnej Górze.

witios
łazik

Postautor: witios » 23-03-2015 23:22

Kiedyś było coś takiego jak Karta Czynności. Każdy nowo przyjęty pracownik obowiązkowo podpisywał to nieczytając, wrzucał do szuflady i zapominał, a robił i tak to co mu majster kazał.
A poza tym i tak wszystko zależy od danej osoby, jego podejścia do swoich obowiązków itp.
Dlugoweekendowo-niedzielny rozdeptywacz gór z WLKP :mrgreen:

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 24-03-2015 07:25

Michał pisze:Zatem, wracając do głównego tematu wątku, do Twoich obowiązków należało również sprzątanie kibla
Okresowe sprzątanie kibli, smarowanie zwrotnic, wymiana lamp na propan-butan przy semaforach itp. do mnie nie należało.
Michał pisze:Czy to kolidowało z Twoją , na pewno trudną i odpowiedzialną służbą?
Nie kolidowało, bo takich rzeczy nie musiałem robić. Jeszcze tego by brakowało, żebym miał chlorować kible stacyjne, miał smarować zwrotnice, malować krawędzie peronów czy podbijać podkłady, kosić trawę na międzytorzu albo naprawiać urządzenia blokowe lub wymieniać uszkodzoną wkładkę sluchawkową w aparacie telefonicznym. Od tego były inne służby - służba drogowa i zabezpieczenia ruchu i łączności.
Michał pisze:Nie. Czy uwłaczało to Twojemu wykształceniu? Nie. Czy brudnymi rękami zakładałeś czerwoną czapkę dyżurnego i uchlastany stawałeś w okienku nastawni obserwując przejeżdżający skład? Mniemam, że nie. Czyli potrafiłeś pogodzić prowadzenie ruchu pociągów ze sprzątaniem sławojki. I tego samego oczekuje pracodawca w Srebrnej Górze.
Bzdura. Nic takiego nie robiłem i nie musiałem robić, bo by to kolidowało z moją pracą dyżurnego ruchu. I tak samo nie powinien być obarczany sprzątaniem kibli czy koszeniem trawy przewodnik po Twierdzy Srebrnogórskiej.
Obrazek

Nuta
podróżnik

Postautor: Nuta » 03-04-2015 14:56

vertigo pisze:A co, przymus pracy jest? Jak komuś się nie podobają warunki zatrudnienia to niech szuka innej pracy a nie jojczy, że on - pan przewodnik - jest od wyższych rzeczy niż posprzątanie w czasie kiedy nie ma kogo obsługiwać bo jest okresowy zastój w interesie...

A kolega wczoraj chyba się urodził, albo jeszcze studiuje, skoro tak radośnie podchodzi do kwestii. Skończymy studia, popukamy to tu, to tam za robotą, pocałujemy niejedną klamkę lub z rok posiedzimy na "kuroniówce", to inaczej będziemy gadać.

Awatar użytkownika
Ariel Ciechański
obieżyświat

Postautor: Ariel Ciechański » 07-04-2015 09:51

Nuta pisze:
A kolega wczoraj chyba się urodził, albo jeszcze studiuje, skoro tak radośnie podchodzi do kwestii. Skończymy studia, popukamy to tu, to tam za robotą, pocałujemy niejedną klamkę lub z rok posiedzimy na "kuroniówce", to inaczej będziemy gadać.

Hahaha. Vertigo czuj się mocno odmłodzony :-D.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 08-04-2015 19:37

Obrazek

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 08-04-2015 21:40

fantastyczne, nawet z drona widać tych przewodników czyszczących kible! :D
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”