Sudety za X milionów lat

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Makuh
podróżnik
Posty: 216
Rejestracja: 28-05-2016 12:14

Sudety za X milionów lat

Postautor: Makuh » 22-11-2016 10:17

Zaproponuję może temat, gdzie będzie można dać się ponieść wyobraźni.

Wiele źródeł opisuje, jak ukształtowały się Sudety. Kiedyś nie wgłębiałem się w to za bardzo i miałem fałszywe wyobrażenie o tym procesie. Otóż jak ktoś czyta, że np. morze wtargnęło na dany teren x milionów lat temu, to wydawało mi się, że nastąpiło to w danym momencie. I tak było z każdym wydarzeniem. Dlatego też obserwując, że na moich oczach góry się nie zmieniają, ubzdurałem sobie, że stan obecny będzie trwał do końca świata i jeden dzień dłużej.

Oczywiście, tak nie jest. Sudety zmieniają się codziennie. Ostatnio zacząłem się zastanawiać, jak to będzie wyglądać w przyszłości. Jak bardzo urosną Śnieżka i Śnieżnik? Kiedy piękne formacje skalne w Górach Stołowych ulegną całkowitej erozji? Jak bardzo ludzie zniszczą góry (wietrzenie vibramowe wydaje się dość skuteczne)?

Może słabo szukałem, ale nie znalazłem żadnego opracowania na ten temat. Może ktoś coś?
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: Lech » 22-11-2016 14:03

Makuh pisze: Może ktoś coś?
Tak. Ja coś dodam od siebie. Otóż Sudety zapadną się i w ich miejscu znowu powstanie morze, a najwyższe szczyty staną się wyspami. Natomiast wypiętrzony zostanie obszar Monokliny Przedsudeckiej, a najwyższa kulminacja tego wypiętrzenia znajdzie się gdzieś w okolicy między obecnym Poznaniem a Lesznem.
Obrazek

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat
Posty: 864
Rejestracja: 19-07-2013 07:10
Lokalizacja: W-w

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: Zły Marcin » 22-11-2016 14:25

leżę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ze stolicą w Poznaniu

witios
łazik
Posty: 92
Rejestracja: 28-01-2015 23:17

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: witios » 24-11-2016 22:22

Lech nie zapominaj się. My tu jesteśmy tylko jako goście. Sudety (w większości) leżą w dlś a nie wlkp. Tak więc, my WIELKOPOLANIE możemy jedynie poczytać, ewentualnie podziwiać ich wpisy.
Dlugoweekendowo-niedzielny rozdeptywacz gór z WLKP :mrgreen:

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec
Posty: 476
Rejestracja: 10-08-2013 11:18
Lokalizacja: Świdnica

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: Krzysztof63 » 25-11-2016 09:40

Makuh pisze:... Ostatnio zacząłem się zastanawiać, jak to będzie wyglądać w przyszłości...

Asfalt. Wszędzie asfalt. Powszechna peneplenizacja i zaasfaltowanie na płasko.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: Lech » 25-11-2016 13:24

witios pisze:Lech nie zapominaj się. My tu jesteśmy tylko jako goście. Sudety (w większości) leżą w dlś a nie wlkp. Tak więc, my WIELKOPOLANIE możemy jedynie poczytać, ewentualnie podziwiać ich wpisy.
Większość obszaru Sudetów to jednak leży poza Dolnym Śląskiem - na Górnym Śląsku (Śląsk Opolski), Śląsku Czeskim, na Morawach, w Czechach i na Łużycach. Możemy owszem "podziwiać" niektóre wpisy, ale mamy nad nimi jedną przewagę. Otóż oni w większości mają swoje korzenie w dalekich krainach, a nie na Dolnym Śląsku, stopy ich pradziadów tu nigdy nie stanęły. Natomiast jak dowodzą źródła pisane, przede wszystkim listy i pamiętniki, Wielkopolanie począwszy od XVII wieku zaczęli coraz liczniej przyjeżdżać w Sudety, jako kuracjusze uzdrowisk. Tutaj leczyli się, udzielali się w życiu towarzyskim, ale także zwiedzali okolice, poznawali sposoby gospodarowania przez ówczesnych właścicieli tych ziem, niejednokrotnie ze zdumieniem dowiadywali się o piastowskim rodowodzie władców śląskich księstw. Dużą grupę stanowili też przybywający w Sudety z obowiązku wielkopolscy rękodzielnicy, podwyższający swoje kwalifikacje przez tzw. wędrówki czeladnicze. Tradycja tych wędrówek dotrwała prawie do I wojny światowej. Jako przykład mogą tu posłużyć wojaże po Europie, zakończone pobytem w Kłodzku, poznańskiego introligatora Stanisława Haremzy, opisane w książce “Poznańskie wspominki. Starzy poznaniacy opowiadają" (Poznań, 1960). Jako Wielkopolanie mamy niepodważalne prawo też tu pisać, gdyż od przynajmniej 300 lat Sudety są naturalnym kierunkiem podróży Wielkopolan, czy to w celu wypoczynkowym, czy leczenia w uzdrowiskach. Odsyłam w tym miejscu do książki Ryszarda Kincla "Sarmaci na Śnieżce". To u nas drukowano pierwsze polskie przewodniki po Sudetach, a gazety codzienne bardzo często opisywały i reklamowały sudeckie kurorty i ich okolice... Pierwszy w historii przewodnik górski w języku polskim, opisujący Karkonosze, został wydany w Poznaniu za sprawą Antoniego Radziwiłła - namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego, który u podnóża Karkonoszy miał swoją rezydencję...
Obrazek

Awatar użytkownika
voi-vod
obieżyświat
Posty: 693
Rejestracja: 22-09-2008 22:25
Lokalizacja: Sobótka

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: voi-vod » 25-11-2016 15:19

witios pisze:Dlugoweekendowo-niedzielny rozdeptywacz waszych gór z WLKP :mrgreen:

"Waszych" powinno być z dużej litery. Wielkopolanin na bakier z ortografią :lol:
"Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

"Lepiej jest milczeć, narażając się na podejrzenie o głupotę, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości."

witios
łazik
Posty: 92
Rejestracja: 28-01-2015 23:17

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: witios » 25-11-2016 22:01

Owszem powinno, ale na dużą literę to trzeba sobie zasłużyć, coś sobą prezentować. A nie tylko pluć jadem na kogoś kto ma inne poglądy (w tym przypadku chodzi, akurat o turystykę)
Dlugoweekendowo-niedzielny rozdeptywacz gór z WLKP :mrgreen:

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec
Posty: 476
Rejestracja: 10-08-2013 11:18
Lokalizacja: Świdnica

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: Krzysztof63 » 25-11-2016 22:28

voi-vod pisze:
witios pisze:Dlugoweekendowo-niedzielny rozdeptywacz waszych gór z WLKP :mrgreen:

"Waszych" powinno być z dużej litery. Wielkopolanin na bakier z ortografią :lol:

Ortografia nic na ten temat nie mówi, co najwyżej podręcznik kindersztuby. To forma zwrotu grzecznościowego, stosowana dawniej głównie w korespondencji, obecnie bardzo nadużywana.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: Lech » 03-12-2016 13:35

Okazuje się, że nie trzeba czekać X milinów lat aby zobaczyć z Poznania wschodzące słońce, wyłaniające się zza grzbietu wypiętrzonej Monokliny Przedsudeckiej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec
Posty: 476
Rejestracja: 10-08-2013 11:18
Lokalizacja: Świdnica

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: Krzysztof63 » 04-12-2016 23:41

Chcesz przez to powiedzieć, że Monoklina Przedsudecka przesunie się pod ziemią na wschód od Poznania? To bardzo śmiała teoria.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: Lech » 05-12-2016 08:21

Nic się nie przesunie, bowiem Poznań leży w obrębie Monokliny Przedsudeckiej. A widok jest na południowy wschód, bo tam w grudniu słońce wschodzi, czyli w kierunku widocznego wypiętrzenia południowo wschodniej krawędzi Monokliny Przedsudeckiej, gdzie przebiega z północnego zachodu na południowy wschód front fałdowań waryscyjskich.

Obrazek

W Polsce front pasa fałdowań waryscyjskich przebiega mniej więcej łukiem pomiędzy punktami 100 km na wschód of Opola, 50 km na południowy wschód od Poznania i 20 km na południe od Szczecina. Przedpole waryscydów rozciąga się na północny wschód od tej linii po kraton wschodnioeuropejski.
> http://slownik-geologiczny.wikidot.com/ ... aryscyjska
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec
Posty: 476
Rejestracja: 10-08-2013 11:18
Lokalizacja: Świdnica

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: Krzysztof63 » 06-12-2016 07:19

Z rozmachem interpretujesz ten obrazek. Niestety, na wielu innych obrazkach Monoklina jest mniejsza, np na tym: http://geosilesia.us.edu.pl/275,geoslas ... cznej.html
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: Lech » 06-12-2016 07:59

Na większości map geologicznych wygląda to jeszcze inaczej. Przed Sudetami zaznaczono też Blok Przedsudecki. Jednak Monoklina Przedsudecka obejmuje Poznań, a jej granica biegnie łukiem z północnego zachodu na południowy wschód.

Obrazek
Obrazek

witios
łazik
Posty: 92
Rejestracja: 28-01-2015 23:17

Re: Sudety za X milionów lat

Postautor: witios » 06-12-2016 22:54

Patrząc na mapę z geosilesi to mieszkam w centrum monokliny sudeckiej. Wpawdzie to nie Sudety, ale zawsze to czułem, że mam coś wspólnego z górami ;-)
Dlugoweekendowo-niedzielny rozdeptywacz gór z WLKP :mrgreen:


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”