Autostop. Autostop. W Beskid Niski ruszaj, hop!

Jeżeli wybrałeś się gdzieś poza Sudety i nie wstydzisz się tego, daj znać!
Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4191
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Re: Autostop. Autostop. W Beskid Niski ruszaj, hop!

Postautor: Pudelek » 29-07-2018 09:19

Każdy inny byle nie ten ;) A najlepiej w bazowym :D
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4784
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

Re: Autostop. Autostop. W Beskid Niski ruszaj, hop!

Postautor: buba1 » 29-07-2018 15:58

W bazie na Radocynie to w ogole jacys dziwni ludzie bywaja... Jakis czas temu jak tam bylismy to pisali petycje i obklejali nią okoliczne drzewa i słupy, zeby wyasfaltowac droge do Radocyny bo na szutrze im sie samochody kurzą i lakier rysuje. Wiekszosc tych oszołomow to byli wlasnie ci SKPB, ich rodziny i znajomi. Bylo tam na tyle niesympatycznie, ze odpuscilismy sobie nocleg tam i nocke spedzilismy w wiacie troche dalej...
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Autostop. Autostop. W Beskid Niski ruszaj, hop!

Postautor: Dolnoślązak » 29-07-2018 18:52

Pudelek pisze:Każdy inny byle nie ten ;) A najlepiej w bazowym :D

Znaczy czerwoni i kabareciarze (PO, zielona moc) :lol: We Wro to co wyrabia Grzechu i spółka w kontekście wyborów na prezydenta, wpierw Chybicka, potem nie wiadomo skąd niejaki Ujazdowski z PISu, a teraz ponoć jeszcze kto inny to trudno odbierać ich poważnie jako alternatywę dla pomstowanego wszędzie PISu. Więc ten tego, chyba najlepiej byłoby się rozbić we własnym namiocie :lol:

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4191
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Re: Autostop. Autostop. W Beskid Niski ruszaj, hop!

Postautor: Pudelek » 29-07-2018 19:25

Ten własny namiot to kojarzy mi się z Kukizem, więc też lepiej nie ;)
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Autostop. Autostop. W Beskid Niski ruszaj, hop!

Postautor: Dolnoślązak » 30-07-2018 08:48

Kukiz przynajmniej grać i śpiewać potrafi a jak choćby przykład Czech pokazuje, rządzić każdy może :wink:

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Autostop. Autostop. W Beskid Niski ruszaj, hop!

Postautor: Leuthen » 30-07-2018 11:51

Nazewnictwo namiotów bazowych nie oddaje w pełni aktualnej złożoności życia politycznego w Polsce :lol:
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4191
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Re: Autostop. Autostop. W Beskid Niski ruszaj, hop!

Postautor: Pudelek » 31-07-2018 16:24

Ostatni dzień w Beskidzie Niskim wita upalnym porankiem. Zaczęło się na ciepło, skończy się na ciepło.

Śniadanie z własnych zapasów szykujemy w ogródku przed budynkiem schroniska w Myscowej.
Obrazek

Pani opiekująca się PTSM-em zjawia się nawet przed umówionym czasem. Miło sobie dyskutujemy m.in. o problemach z wodą, które wynikają z powodu źle wykopanej studni. Podobno mają ją "poprawiać". Na pożegnanie zostawiamy jej pół słoika ogórków otrzymanych wczoraj w autostopie, a których nie zdołaliśmy rady zjeść ;).

Dzisiejsza trasa jest teoretycznie stosunkowo krótka, lecz nie możemy na nią przeznaczyć całego dnia. Na początek idziemy zobaczyć cmentarz. W dolnej części zachowało się kilkanaście rusińskich nagrobków.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sporo pójdziemy asfaltem. Mogliśmy co prawda częściowo go minąć wdrapując się na jedną z górek, ale uznaliśmy, że wersja z drogą będzie mniej męcząca.
Obrazek
Obrazek

Po cichu liczyłem znowu na złapanie jakiegoś stopa, ale w poniedziałkowe przedpołudnie ruchu prawie brak, a ci co jadą nie mają ochoty nas zabrać. Trudno.

Mijamy stare domy otoczone kwiatami, bagienka i odpoczywające krowy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy jednym z gospodarstw okradają pszczoły ;).
Obrazek

W okolicy najostrzejszego podjazdu dogania nas rowerzysta. Schodzi z koła i kawałek idziemy razem. Usłyszawszy o naszych planach sugeruje zmianę trasy i przejście granią, a w ogóle wylicza, że mamy przed sobą o wiele więcej kilometrów, niż pokazywała mapa. Na szczęście w matematyce nie był zbyt biegły :D.
Obrazek

Bardzo fajny odcinek z ciągłymi widokami na górę Kamień i jej zbocza, a także polanki, po których poprowadzono GSB. Właśnie tam mogliśmy wcześniej odbić od drogi z Myscowej, lecz teraz także nie żałujemy, iż wybraliśmy asfaltówkę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niby wokół cywilizacja, ale jednak taka innego wymiaru: znów leniwie przyglądają nam się krowy, sporo wiekowych domostw.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Myscowa kończy się na Wisłoce, którą można przebyć brodem wyłożonym płytami albo po wiszącym, ruszającym się mostku.
Obrazek
Obrazek

W wąskim cieniu przeprawy dla pieszych urządzamy odpoczynek chłodząc stopy w wodzie. Kilkanaście metrów obok nas czasem coś przejedzie przez rzekę, niekiedy niestandardowe konstrukcje.
Obrazek

Kolejna miejscowość to Kąty (Кути). Nie zabawimy w niej długo.
Obrazek

Po ponownym przekroczeniu Wisłoki (tym razem nowym, wypasionym mostem) wchodzimy na Główny Szlak Beskidzki i zaczynamy mozolne podchodzenie pod Grzywacką Górę.
Obrazek

Za plecami widoki na wioskę w dole, masyw Kamienia i drogę w kierunku Krempnej.
Obrazek
Obrazek

Po prawej centrum Kątów z nowym kościołem...
Obrazek

...po lewej pasące się stado owiec.
Obrazek

Mniej więcej w połowie trasy ktoś wybudował małą wiatę. Aż się chce na chwilę usiąść obok kartonów z napisem "Wędrówki pisane marzeniami".
Obrazek
Obrazek

W górnej części łąki odsłoniły się widoki na południowy-zachód z Działem i Barani(e)m.
Obrazek

Całe podejście pod Grzywacką Górę liczy niecałe 2 kilometry i ponad 200 metrów przewyższenia, ale zajęło nam sporo czasu. Upał nie zachęcał do pędzenia przed siebie, robiliśmy dużo zdjęć, a potem jeszcze w lesie drugą pauzę.
Obrazek

Na szczycie Grzywackiej Góry (567 metrów n.p.m.) zainstalowano wątpliwej urody krzyż służący równocześnie jako wieża widokowa. Tylko jak tu na nią wejść, skoro nie ma z nami osoby upoważnionej, która mogłaby wyrazić zgodę?? Brakowało jeszcze informacji, że owa osoba mieszka w najbliższej wiosce, w drugim domu na prawo.
Obrazek
Obrazek

Postanowiliśmy zignorować ten groźny napis i spojrzeć na panoramę, która z żadnej strony nie jest niczym ograniczona. Pod nami Nowy Żmigród z okolicznymi wioskami, daleko w tle Pogórze Ciężkowickie, a z lewej strony zdjęcia Liwocz, najwyższy szczyt tego pasma oddalony o około 30 kilometrów.
Obrazek

Fałdy Beskidu Niskiego zakończone Cieklińską.
Obrazek

Dolina Wisłoki i... wielka latarka!
Obrazek
Obrazek

Długo na górze nie wytrzymuję, nieustanne drgania i wychylenia bardzo pobudzają mój lęk wysokości.
Obrazek

Z tej perspektywy kaplica jeszcze bardziej przypomina ręczną latarkę dla olbrzymów.
Obrazek

Sielską atmosferę psuje gówniarz zabawiający się jazdą na swoim motorze. Na szczęście po kilku kursach zjeżdża w dół. Również i my zaczynamy schodzić korzystając z zielonego szlaku. Zanim wejdziemy w las możemy jeszcze podziwiać ostatnie ujęcia Kątów i Kamienia.
Obrazek
Obrazek

Wysoka trawa świadczy o tym, że mało kto tędy chodzi. Z kolei po dojściu do przysiółka miejscami brak oznaczeń gdzie skręcić.
Obrazek
Obrazek

Naszą wycieczkę kończymy w Nowym Żmigrodzie. Dotychczas tylko zdarzyło mi się przez niego przejeżdżać samochodem, chyba nigdy się nie zatrzymywałem (możliwe, że jedynie na cmentarzu wojennym). Licząca ponad tysiąc mieszkańców wioska (w przeszłości miasteczko) leżała na granicy polskiego osadnictwa, na południe od niej zaczynały się tereny Łemkowskie, z których właśnie zeszliśmy. Do II wojny światowej sporą część ludności stanowili także Żydzi.
Obrazek

Na mapie zaznaczono "rynek z zabytkowymi kamieniczkami". I są, naliczyłem ze dwie. Pozostałe domy nowe albo bezpłciowe. Sam plac wybrukowany, ciężko znaleźć cień pod niedużymi drzewami. To i tak cud, że w czasach masowych wycinek w centrach miast tutaj trochę się ich ostało.
Obrazek
Obrazek

Mamy sporo czasu do odjazdu busika (który ostatecznie ruszy z opóźnieniem, gdyż będziemy krążyć po ulicach w oczekiwaniu na pasażera stojącego w kolejce do... mięsnego!), więc z braku laku zaglądam tu i tam. Przy skrzyżowaniu stoi jakieś muzeum.
Obrazek

W rogu rynku wznosi się biała wieża kościoła Piotra i Pawła. Może w nim będzie coś ciekawego?
Obrazek

Nie było, zresztą od wnętrza oddziela krata. Z kolei nie wiem czy taka była intencja rzeźbiarza, ale na zewnętrznej kompozycji Jezus wygląda jak naćpany żebrak.
Obrazek

Pozostało tylko wejść do rozgrzanego busa i rozpocząć wielogodzinną podróż do domów...

I kolejny wypad w Beskid Niski stał się historią.
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Autostop. Autostop. W Beskid Niski ruszaj, hop!

Postautor: Raubritter » 04-08-2018 10:09

Pudelek pisze:Długo na górze nie wytrzymuję, nieustanne drgania i wychylenia bardzo pobudzają mój lęk wysokości.


Miałem tak samo, pamiętam że wchodziliśmy na wieże w czwórkę i nagle jak poczułem drgania to stanąłem w połowie schodów i czym prędzej w dzikiej panice zbiegłem na dół. Dopiero gdy zeszli na dół ci odważniejsi, powoli wdrapałem się na górę ale chyba i tak nie na sam szczyt :oops: :lol:
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.


Wróć do „Relacje z wypraw”