? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Lech » 06-02-2019 21:36

Pudelek pisze:To teraz sprawdzenie miejsca, do którego się jedzie, jest objawem geniuszu intelektualnego?
Każde miejsce zanim ktoś je po raz pierwszy osobiście nie zobaczy jest dla niego miejscem nieznanym, niezależnie czy ten ktoś jest geniuszem czy tylko zwykłym "zjadaczem chleba".
Obrazek

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4191
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Pudelek » 06-02-2019 23:44

Może w Wielkopolsce. Ja jadąc w "miejsce nieznane" wiem, czy do gór ma 1 czy 100 kilometrów. A geniuszem chyba nie jestem.
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Raubritter » 07-02-2019 07:24

Pudelek pisze:Może w Wielkopolsce


Pudel, zejdź już proszę z tej Wielkopolski lub zastąp ją może Monokliną Przedsudecką spod Moraskiej Góry :wink: :lol:
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Lech » 07-02-2019 08:15

Pudelek pisze:Może w Wielkopolsce
Tu raczej tylko w niewielkim stopniu, bowiem to region "gdzie Polska była efektem eksperymentu socjologiczno-demograficznego" - jak to określił pewien partyjny ideolog. Mieszkańcy tego regionu są po prostu bardziej pragmatyczni i nie ulegają fałszom. Tu na ogół ludzie są świadomi, że tak jak istnieją naginacze historii, przedstawiający powstania zakończone klęskami jako powód do chwały, politycy przedstawiający rządy poprzedników jako zdrajców, a własne błędy jako sukces - tak samo istnieją autorzy przewodników i geografowie stosujący podziały geograficzne niezgodne z rzeczywistością i zdrowym rozsądkiem. Stąd później niektórzy pod ich wpływem bezmyślnie wyciągają takie niedorzeczne wnioski jak np.: "(...) najniżej położony punkt polskich Sudetów. Prawie wszystkie podziały fizycznogeograficzne wskazują koryto rzeki Wierzbiak koło Legnickiego Pola (126 m n.p.m.)". To są normalne jaja - Sudety, to koryto leniwie płynącej rzeki przez niemal równinne okolice z niewielkimi pagórkami, wokół których nie ma żadnych gór.
Obrazek

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4191
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Pudelek » 07-02-2019 16:23

Raubritter pisze:
Pudelek pisze:Może w Wielkopolsce


Pudel, zejdź już proszę z tej Wielkopolski lub zastąp ją może Monokliną Przedsudecką spod Moraskiej Góry :wink: :lol:


to mogłoby być zbyt wąskie :P
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 07-02-2019 22:53

Jako reformator regionalizacji geograficznych Sudetów na pewno nie zapiszesz się w historii, Lechu, ale jako największy sudecki troll być może już tak.

Wracając do wież widokowych (których już chyba nikt nie szuka, poza mną), przeszukałem dość gruntownie te obszary zabudowane na granicy doliny Łaby i Sudetów. Najniżej położonym obiektem spełniającym podane wyżej kryteria jest według mnie dawny gasthaus z wieżą widokową w dzielnicy Drezna Wachwitz na wysokości 146 m n.p.m. Kto go znajdzie i poda jego nazwę, ewentualnie znajdzie obiekt położony niżej, ten zostanie zwycięzcą w zagadce.

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat
Posty: 864
Rejestracja: 19-07-2013 07:10
Lokalizacja: W-w

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Zły Marcin » 07-02-2019 22:57

Hazmburk pisze: według mnie dawny gasthaus z wieżą widokową w dzielnicy Drezna Wachwitz na wysokości 146 m n.p.m.

daj ludziom szansę, zlituj się...w ramach podpowiedzi
widać tę wieżę widokową z Poznania?

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Raubritter » 08-02-2019 07:23

Hazmburk pisze:Najniżej położonym obiektem spełniającym podane wyżej kryteria jest według mnie dawny gasthaus z wieżą widokową w dzielnicy Drezna Wachwitz na wysokości 146 m n.p.m. Kto go znajdzie i poda jego nazwę, ewentualnie znajdzie obiekt położony niżej, ten zostanie zwycięzcą w zagadce.


Czy jest to dawna gospoda “Zur Güldenen Aue”, a następnie "Johannesbad"?
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Lech » 08-02-2019 08:13

Hazmburk pisze:Jako reformator regionalizacji geograficznych Sudetów na pewno nie zapiszesz się w historii, Lechu, ale jako największy sudecki troll
Nie jestem żadnym reformatorem regionalizacji geograficznych Sudetów. To regionalizacja Sudetów została zreformowana przez grupę reformatorów, którzy zaanektowali Przedgórze Sudeckie przyłączając ten spory obszar leżący poza górami do Sudetów. Ja tylko uznaję podział zastosowany m.in. przez Wojciecha Walczaka (geografa i geomorfologa, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego), w jego pracy pt. "Sudety", bo to podział jak najbardziej sensowny. To po pierwsze. A po drugie złośliwości wyrażane za pomocą nazywania innego uczestnika forum dyskusyjnego "trollem" nie zmienią faktu, że zaliczanie sporych obszarów równinnych leżących na wysokości niewiele ponad 100 m n.pm., w dodatku w wyraźnym oddaleniu od gór jak np. "koryto rzeki Wierzbiak koło Legnickiego Pola (126 m n.p.m.)" - do Sudetów czyli obszaru określanego jako łańcuch górski - nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem.
Obrazek

Kipcior
tramp
Posty: 23
Rejestracja: 10-09-2013 10:56

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Kipcior » 08-02-2019 09:40

Śledzę to forum od dawna, czasem lubię poczytać relacje czy najnowsze wieści, ale prawda jet taka, że dla takiej osobyjak ja, to forum sprawia wrażenie klubu dyskusyjnego towarystwa wzajemnej adoracji, które toleruje tylko i wyłacznie siebie nawzajem, a wszystkich innych poucza ,co widać z powyższej wymiany zdań z Lechem. Dlatego nie dziwię się, że ilość osób postujących ogranicza się do kilku i nie piszę o tym dlatego, żeby komuś dopierniczyć tylko stwierdzam fakt. Ale być może o to chodzi, zebyc kisić się we własnym sosie :) Pozdrawiam i pewne będe śledzić relacje o ile nadgorliwy admin nie wywali mnie z kwadratu :")

P.S.
Równiez jestem z Wlkp i nie rozumiem przytyków Pudelka.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 08-02-2019 15:05

Jeśli chodzi o moje zdanie, to cenię każdą osobę, która wnosi do forum merytoryczne treści, w tym krytykę wynikającą z autentycznego zainteresowania tematem. Chciałbym, aby takich osób było tu jak najwięcej. Lech, niestety, do nich nie należy. A szkoda, bo mógłby być jedną z takich osób, ma na przykład sporo doświadczeń z Sudetów z dawnych lat, które na pewno zainteresowałyby wielu forumowiczów i czytelników. Mam nadzieję, że przynajmniej wnukom o nich opowiada, a nie o uprawnieniach przewodnickich albo marketingowym spisku właścicieli pensjonatów i geografów fałszujących granice Sudetów.

Raubritter pisze:Czy jest to dawna gospoda “Zur Güldenen Aue”, a następnie "Johannesbad"?

Niestety, nie. Johannesbad (mieszczący się przy ul. Wachwitzgrund 76) to jest gospoda, do której należała wzmiankowana wcześniej wieża widokowa przerobiona na cele mieszkalne. Budynek samej gospody leży na wysokości ok. 200 m n.p.m.
Ostatnio zmieniony 08-02-2019 15:22 przez Hazmburk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Raubritter » 08-02-2019 15:20

Hazmburk pisze:Niestety, nie. Johannesbad (mieszczący się przy ul. Wachwitzgrund 76) to jest gospoda, do której należała wzmiankowana wcześniej wieża widokowa przerobiona na cele mieszkalne. Budynek samej gospody leży na wysokości ok. 200 m n.p.m.


Ach, no tak - mea culpa ;)
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4191
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Pudelek » 08-02-2019 15:51

Kipcior pisze:P.S.
Równiez jestem z Wlkp i nie rozumiem przytyków Pudelka.


wcale mnie to nie dziwi :mrgreen:
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Lech » 08-02-2019 16:12

Hazmburk pisze:Jeśli chodzi o moje zdanie, to cenię każdą osobę, która wnosi do forum merytoryczne treści, w tym krytykę wynikającą z autentycznego zainteresowania tematem.
Twierdzisz, że zwrócenie uwagi na prace Wojciecha Walczaka (geografa i geomorfologa, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego) i zawarty w nich podział Dolnego Śląska m.in. w jego pracach "Dolny Śląsk Cz. 1 Sudety" i "Dolny Śląsk Cz. 2 Obszar Przedsudecki", nie jest uwagą merytoryczną??? Czy krytyka reformy polegającej na połączeniu części Obszaru Przedsudeckiego w jedną całość z Sudetami, oparta na autopsji czyli na wieloletnich wędrówkach zarówno po Sudetach jak i po znacznie różniącym się od tych gór Obszarze Przedsudeckim, nie wynika z autentycznego zainteresowania tematem?
Ostatnio zmieniony 08-02-2019 18:40 przez Lech, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

włodarz
obieżyświat
Posty: 962
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: włodarz » 08-02-2019 18:39

Kipcior, może czas zostać aktywnym użytkownikiem tego forum? Skoro przeglądasz to forum tak długo to chyba lubisz Sudety, więc raczej coś o nich wiesz, więc chyba możesz się z nami podzielić swoim widzeniem tych pięknych gór. Bo osób tu piszących jest faktycznie mało i prawdę mówiąc dziwię się (ale równocześnie cieszę), że to forum jeszcze działa. Jest to jedyne forum, na którym Sudety grają pierwsze skrzypce. Na innych to pasmo jest niemalże marginalizowane, bo beskidziarze i tatromaniacy tam przeważają. Są tam oczywiście i ludzie dobrze znający Sudety, ale wielu tutaj nie pisze , choć mogliby (nie ma przecież zakazu uczestniczenia w życiu kilku forów jednocześnie). Nie piszą? Ich wybór, choć niewątpliwie strata dla forum o Sudetach.
Co do TWA to jest to zjawisko występujące na wszystkich forach. Można się po prostu do takiej grupy przyłączyć lub przyjąć do wiadomości, że istnieje i się tym nie przejmować.
Co do potyczek słownych Lecha z Pudelkiem, to miały one miejsce już w czasach kiedy ludzie rzucali kamieniami w dinozaury. Kiedyś były częstsze i bardziej burzliwe i choć w większości nie prowadziły do ustalenia jakiejś obiektywnej prawdy, a jedynie służyły do wykazania czyja prawda jest prawdziwsza, to ubarwiały forumowe życie.


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”