? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Makuh
podróżnik
Posty: 216
Rejestracja: 28-05-2016 12:14

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Makuh » 19-03-2019 22:15

Tym razem będzie zagadka tekstowa.

Proszę wymienić w porządku malejącym 15 najdłuższych rzek mających swój początek w Sudetach (wliczając w to Przedgórze)

Uwagi:

1) Obszar, który biorę pod uwagę zawiera Sudety wraz z Przedgórzem Sudeckim (podprowincja 332 wg J. Kondrackiego). Proszę nie prowadzić tutaj dyskusji, czy Przedgórze to są Sudety, czy nie. Proszę.

2) Bierzemy pod uwagę długość rzeki od źródła do ujścia, nie tylko jej sudecki odcinek. Ważne żeby źródło znajdowało się na obszarze opisanym w p.1.

3) Sam spędziłem ponad godzinę na ustaleniu listy takich rzek, ale może zawierać ona błędy. W związku z tym dopuszczam ewentualność, że ktoś może mnie poprawić

4) Oczywiście nie obyło się bez wątpliwości. Więc aby je rozwiać musiałem przyjąć pewne (niekoniecznie prawdziwe) założenia:

- Rzeka Orlica powstaje z połączenia Dzikiej Orlicy i Cichej Orlicy. Uznałem Cichą Orlicę jako jeden z potoków źródłowych Orlicy, zsumowałem długości obu rzek i uznałem ją za całkowitą długość Orlicy. Jak ktoś mnie przekona, że wszystkie 3 rzeki należy traktować osobno, to jestem gotów ustąpić
- W przypadku Opavy brałem długość z Wikipedii. Nie jestem w tym przypadku przekonany, czy bierze ona pod uwagę potoki źródłowe
- W przypadku rzeki Ślęzy również brałem pod uwagę wartość z Wikipedii. Nie wiem, czy jest to długość "starego biegu", czy długość "nowego biegu" (dawnego Ligockiego Potoku), ale uznałem ją za prawdziwą.
- W niektórych wypadkach różne źródła podają różne długości, co może namieszać w ostatecznej kolejności. Jestem w stanie uznać każdą wersję. Dla łatwiejszej weryfikacji proszę o podawanie długości przy nazwie rzeki.

Wygrywa ten, kto pierwszy poda moją wersję lub wersję inną, biorącą pod uwagę powyższe punkty. W razie wątpliwości roszczę sobie prawo do podjęcia samodzielnej decyzji, czy daną odpowiedź uznać :D
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Raubritter » 20-03-2019 16:18

Makuh pisze:Tym razem będzie zagadka tekstowa.

Proszę wymienić w porządku malejącym 15 najdłuższych rzek mających swój początek w Sudetach (wliczając w to Przedgórze)

Uwagi:

1) Obszar, który biorę pod uwagę zawiera Sudety wraz z Przedgórzem Sudeckim (podprowincja 332 wg J. Kondrackiego). Proszę nie prowadzić tutaj dyskusji, czy Przedgórze to są Sudety, czy nie. Proszę.

2) Bierzemy pod uwagę długość rzeki od źródła do ujścia, nie tylko jej sudecki odcinek. Ważne żeby źródło znajdowało się na obszarze opisanym w p.1.

3) Sam spędziłem ponad godzinę na ustaleniu listy takich rzek, ale może zawierać ona błędy. W związku z tym dopuszczam ewentualność, że ktoś może mnie poprawić

4) Oczywiście nie obyło się bez wątpliwości. Więc aby je rozwiać musiałem przyjąć pewne (niekoniecznie prawdziwe) założenia:

- Rzeka Orlica powstaje z połączenia Dzikiej Orlicy i Cichej Orlicy. Uznałem Cichą Orlicę jako jeden z potoków źródłowych Orlicy, zsumowałem długości obu rzek i uznałem ją za całkowitą długość Orlicy. Jak ktoś mnie przekona, że wszystkie 3 rzeki należy traktować osobno, to jestem gotów ustąpić
- W przypadku Opavy brałem długość z Wikipedii. Nie jestem w tym przypadku przekonany, czy bierze ona pod uwagę potoki źródłowe
- W przypadku rzeki Ślęzy również brałem pod uwagę wartość z Wikipedii. Nie wiem, czy jest to długość "starego biegu", czy długość "nowego biegu" (dawnego Ligockiego Potoku), ale uznałem ją za prawdziwą.
- W niektórych wypadkach różne źródła podają różne długości, co może namieszać w ostatecznej kolejności. Jestem w stanie uznać każdą wersję. Dla łatwiejszej weryfikacji proszę o podawanie długości przy nazwie rzeki.

Wygrywa ten, kto pierwszy poda moją wersję lub wersję inną, biorącą pod uwagę powyższe punkty. W razie wątpliwości roszczę sobie prawo do podjęcia samodzielnej decyzji, czy daną odpowiedź uznać :D



Dżizus, Makuh, przeczytawszy Twoją zagadkę,poczułem się jak znowu na maturze z geografii :D
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Makuh
podróżnik
Posty: 216
Rejestracja: 28-05-2016 12:14

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Makuh » 20-03-2019 17:13

Raubritter pisze:

Dżizus, Makuh, przeczytawszy Twoją zagadkę,poczułem się jak znowu na maturze z geografii :D


U mnie wszelkie pomoce naukowe są dozwolone :D
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Lech » 21-03-2019 07:15

Makuh pisze:Tym razem będzie zagadka tekstowa.

Proszę wymienić w porządku malejącym 15 najdłuższych rzek mających swój początek w Sudetach (wliczając w to Przedgórze)
(...)

3) Sam spędziłem ponad godzinę na ustaleniu listy takich rzek, ale może zawierać ona błędy. W związku z tym dopuszczam ewentualność, że ktoś może mnie poprawić.


Przygotowujesz jakąś obszerną monografię tego terenu i potrzebujesz potwierdzenia lub korekty zebranych danych do rozdziału o rzekach przepływających przez ten teren?
Obrazek

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Raubritter » 21-03-2019 07:27

Lech pisze:
Makuh pisze:Tym razem będzie zagadka tekstowa.

Proszę wymienić w porządku malejącym 15 najdłuższych rzek mających swój początek w Sudetach (wliczając w to Przedgórze)
(...)

3) Sam spędziłem ponad godzinę na ustaleniu listy takich rzek, ale może zawierać ona błędy. W związku z tym dopuszczam ewentualność, że ktoś może mnie poprawić.


Przygotowujesz jakąś obszerną monografię tego terenu i potrzebujesz potwierdzenia lub korekty zebranych danych do rozdziału o rzekach przepływających przez ten teren?


Zaczyna się :lol: :lol: :lol:
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Lech » 21-03-2019 07:53

Raubritter pisze:Zaczyna się
A co niby by miało się zacząć w odpowiedzi na pytanie o cel zebrania tak obszernych danych?
Obrazek

Makuh
podróżnik
Posty: 216
Rejestracja: 28-05-2016 12:14

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Makuh » 21-03-2019 09:38

Oświadczam, że wymyślona przeze mnie zagadka ma być wyłącznie zabawą i nie zostanie użyta do żadnej pracy naukowej, czy też popularnonaukowej. Gdybym szukał potwierdzenia danych do poważnej pracy, to na pewno nie robiłbym tego na forum internetowym. Doskonale wiem, że instnieją bardziej wiarygodne źródła.

Jeśli zagadka nie przypadła do gustu i nie otrzymam na nią odpowiedzi do końca tygodnia, to zadam inną.
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Lech » 21-03-2019 17:51

Makuh pisze:Oświadczam, że wymyślona przeze mnie zagadka ma być wyłącznie zabawą i nie zostanie użyta do żadnej pracy naukowej.
No może nie pracy naukowej, ale wyczerpująca odpowiedź, wraz z powołaniem się na konkretne dane liczbowe, by musiała mieć rozpiętość jakiegoś porządnego artykułu krajoznawczego.
Obrazek

Makuh
podróżnik
Posty: 216
Rejestracja: 28-05-2016 12:14

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Makuh » 29-03-2019 06:02

Skoro nikt nie próbował, to podaję kolejność, którą mnie się udało ustalić. Być może jest błędna, ale to już temat na inną dyskusję.

1. Łaba
2. Odra
3. Sprewa
4. Morava
5. Bóbr
6. Nysa Łużycka
7. Czarna Elstera
8. Nysa Kłodzka
9. Izera
10. Orlica (wraz z Cichą Orlicą)
11. Kwisa
12. Opava
13. Ploučnice
14. Große Röder
15. Bystrzyca

Zmieniam więc zagadkę.

Wymień 5 miejsc w Sudetach, gdzie spotykają się szlaki we wszystkich 5 kolorach

Ja znalazłem takich 7, z czego 2 budzą moje wątpliwości, ale jak ktoś je poda w odpowiedzi, to też się liczy :)
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 29-03-2019 15:46

Na portalu Mapa-turystyczna.pl znalazłem 6 takich miejsc:

1. Przystanek PKS Biały Jar w Karpaczu,
2. Schronisko Szwajcarka w Rudawach Janowickich,
3. Szczyt Trójgarbu w Górach Wałbrzyskich,
4. Dworzec kolejowy Wałbrzych Główny,
5. Schronisko Andrzejówka w Górach Suchych,
6. Szczyt Wielkiej Sowy w Górach Sowich.

Siódmego nie znalazłem, być może miałeś na myśli Schronisko pod Łabskim Szczytem, ale tam wszystkie szlaki nie spotykają się w tym samym punkcie.

Makuh
podróżnik
Posty: 216
Rejestracja: 28-05-2016 12:14

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Makuh » 29-03-2019 20:55

Hazmburk pisze:Na portalu Mapa-turystyczna.pl znalazłem 6 takich miejsc:

1. Przystanek PKS Biały Jar w Karpaczu,
2. Schronisko Szwajcarka w Rudawach Janowickich,
3. Szczyt Trójgarbu w Górach Wałbrzyskich,
4. Dworzec kolejowy Wałbrzych Główny,
5. Schronisko Andrzejówka w Górach Suchych,
6. Szczyt Wielkiej Sowy w Górach Sowich.

Siódmego nie znalazłem, być może miałeś na myśli Schronisko pod Łabskim Szczytem, ale tam wszystkie szlaki nie spotykają się w tym samym punkcie.


Uznaję odpowiedź.

Siódmym miejscem jest ulica 1 Maja w Kudowie-Zdrój.

Natomiast dwoma miejscami, które budzą moje wątpliwości są Szwajcarka i Andrzejówka.

W przypadku Szwajcarki wydaje się, że szlaki czerwony na Sokolik i czarny na Krzyżną Górę zaczynają się przy schronisku, a żółty przebiega przez parking pod schroniskiem i nie styka się z nimi.

W przypadku Andrzejówki wydaje się, że szlak czarny zaczyna się bliżej Waligóry i przez to nie styka się ze GSS-em i ze szlakiem zielonym.\

Tak to wygląda np. na wspomnianej już stronie mapa-turystyczna.pl. Natomiast, o ile pamiętam, to w terenie szlakowskazy o wszystkich kolorach były chyba w jednym miejscu. Stąd moje wątpliwości.

Hazmburk, Twoja kolej na zagadkę :)
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 30-03-2019 00:38

Na zdjęciu, które zrobiłem 12 lat temu przy Szwajcarce, jest wymalowanych na jednym drzewie 5 szlaków:

Obrazek

Jeśli chodzi o Andrzejówkę, to posłużę się takim oto zdjęciem drogowskazu znalezionym w sieci u pewnej Nałogowej Podróżniczki (http://nalogowapodrozniczka.blogspot.com/2016/05/korona-gor-polski-waligora-ruprechticky.html):

Obrazek

Kudowę-Zdrój faktycznie przeoczyłem podczas poszukiwania tych miejsc.

A moje pytanie brzmi: gdzie to jest?

Obrazek

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 30-03-2019 21:54

Cicho pod zagadką, więc dorzucę jeszcze jedno zdjęcie. Może ono z czymś się skojarzy?

Obrazek

Druga fotografia oczywiście przedwojenna, jak ktoś uważnie obejrzy oba zdjęcia, to zauważy, że zostały zrobione dokładnie z tego samego miejsca.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 31-03-2019 19:10

Kolejna podpowiedź. Współczesna nazwa tej góry jest w języku... łacińskim. To chyba jedyny taki przypadek w Sudetach.

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Raubritter » 31-03-2019 20:20

Nie wiem gdzie to, ale to przedwojenne zdjęcie jest piękne :) Zostało wydane w formie pocztówki, czy to typowe zdjęcie?

Zgaduję - gdzieś w Górach Kaczawskich?
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”