? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 31-03-2019 23:40

Bardzo dobry trop :)

Przedwojenna fotografia pochodzi z tej oto książeczki:

Obrazek

Zdjęcie jej okładki zaczerpnąłem z aukcji na eBayu: https://www.ebay.de/itm/Deutschland-Bil ... 2626926262

I teraz można zacząć guglować. Wcześniej zagadka była praktycznie nie do odgadnięcia dla kogoś, kto nie znał przedwojennego zdjęcia z podpisem, bowiem w literaturze powojennej (wliczając w nią internet) właściwie nic nie ma na temat tej, pod kilkoma względami fascynującej, górki, a zdjęć powojennych z jej wierzchołka to już w ogóle.

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: włodarz » 01-04-2019 16:32

Na zdjęciach (nie)wyraźnie widać kamieniołom w tle. Najpierw skojarzył mi się z Miłkiem. Tyle, że łacińska nazwa w Kaczawskich to Silesia (dawna, północna kulminacja w masywie Połomu, obecnie splantowana). Widocznym kamieniołomem byłby wtedy Połom a skałki pewnie są gdzieś na krawędzi wyrobiska.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 02-04-2019 18:25

Włodarzu, kto Ci powiedział, że Silesia została splantowana? Góra istnieje do dzisiaj i ma się całkiem dobrze. To naprawdę bardzo ładna górka, z wierzchołkiem o niemal tatrzańskim charakterze (skalisty i eksponowany, trochę trzeba się natrudzić, żeby na niego wejść, przydają się ręce itd.). Dzisiejsza nazwa góry to Silesia, przed wojną zwana Schnaumberg, Schnaumenberg lub w dialekcie ludowym Schnaumrich.

Wiele można wywnioskować z dokładniejszej mapy geologicznej tego terenu:

Obrazek

Widać, że z wapieni (oznaczonych niebieskim kolorem) jest zbudowana wschodnia część góry (i ta część Silesii rzeczywiście jest zryta starymi kamieniołomami i hałdami), natomiast wierzchołek i zachodnie stoki budują zieleńce (barwa jasnozielona). Zaryzykowałbym stwierdzenie, że ta część góry w ogóle nie została naruszona działalnością kamieniołomów. Co więcej, wygląda na to, że te malownicze skałki nieco poniżej szczytu, na których kiedyś trenowali wspinacze, to naturalny twór przyrody.

Taki wierzchołek Silesii widziała zapewne też ta osoba stojąca na szczycie skał blisko urwiska na przedwojennym zdjęciu:

Obrazek

Lepiej charakter Silesii widać z oddali, na przykład spod skał na sąsiedniej Mesznej (590 m n.p.m.). Nawiasem mówiąc, ta fotografia dobrze pokazuje moje poświęcenie, jakie wiązało się z zejściem w dół po skałach celem zrobienia zdjęcia takiego samego jak przed wojną ;)

Obrazek

Jeszcze efektowniej wygląda szczyt Schnaumbergu na drugiej fotografii tej góry zamieszczonej w wyżej wymienionym numerze "Deutschland-Bildheftu" poświęconym Górom Kaczawskim:

Obrazek

Takiej góry mogłyby pozazdrościć niepozornym Górom Kaczawskim nawet Tatry! Jednak wydaje mi się, że ta fotografia została podrasowana, mnie przynajmniej nie udało się zobaczyć takiej sylwetki góry z żadnego miejsca. Tak wierzchołek wygląda od południa, od strony Połomu:

Obrazek
Obrazek

Jeszcze dwa inne ujęcia Silesii. To zdjęcie zostało zrobione z północnego zachodu, ze skalnej grani pozostawionej między dwoma wyrobiskami kamieniołomu Silesia:

Obrazek

I nieco szerszy widok z tego samego miejsca razem z Połomem:

Obrazek

Nota bene, ta sztuczna grań to kolejne piękne i prawie nieznane miejsce w Górach Kaczawskich zasługujące na szersze opisanie kiedyś w przyszłości. Pionowe ściany po obu stronach osiągają do 40 m wysokości, górą prowadzi wąska ścieżka, a szerokość grani miejscami zwęża się do ok. 40-50 centymetrów. Po Kozích hřbetach i Grzędzie w Karkonoszach to najefektowniejsza skalna grań, jaką znam w Sudetach.

Drugie ujęcie to widok "z lotu ptaka" na Silesię, czyli z wierzchołka Połomu:

Obrazek

Jeśli chodzi o współczesną nazwę góry, to pochodzi ona od działającego tu przed wojną zakładu Marmorkalkwerk "Silesia" GmbH zajmującego się wyrobem wapna marmurowego, mączki marmurowej itp. Czyli rzadki przykład funkcjonującego do dzisiaj germanizmu w nazewnictwie Sudetów (jest nawet w Wojcieszowie ulica o nazwie Silesia). I nie jedyny taki w Wojcieszowie. Popularna Gruszka (kamieniołom, przystanek autobusowy, ścieżka dydaktyczna) z kolei "upamiętnia" braci Gruschka prowadzących dawniej zakład Kalkwerke Gebr. Gruschka GmbH wyrabiający wapno gaszone, palone itp.

Nie sposób nie wspomnieć o związanej z górą legendzie o Schnaumrichmännchenie - człowieczku z głową pod prawą pachą nawiedzającym Schnaumberg. Według jednego źródła jest to górnik, który podczas kłótni zepchnął ojca ze skał, ale nie zaznał po tym spokoju i sam rzucił się w przepaść. Zgodnie z innym zabił dziewczynę i spadł w przepaść podczas ucieczki. Zjawa ma przestać się ukazywać, gdy ktoś postawi nad przepaścią krzyż i da ofiarę na 7 mszy.

Krzyża na wierzchołku nie widziałem, ale na szczytowych skałach można wypatrzyć wiele wyrytych inskrypcji upamiętniających zdobywców tej góry. Zarówno przedwojennych:

Obrazek

...jak i powojennych:

Obrazek

A na koniec taki widoczek spod szczytu Silesii na Wojcieszów. Na pierwszym planie ul. Silesia odchodząca od ul. Robotniczej:

Obrazek

To tyle opisu Schnaumbergu zwanego dzisiaj Silesią - góry, która według niektórych źródeł nie istnieje. Może zbyt obszernego, ale myślę, że ta górka warta jest przybliżenia. Włodarzu, zgadłeś, o jakie miejsce chodzi, więc Twoja kolej na zagadkę.
Ostatnio zmieniony 02-04-2019 21:37 przez Hazmburk, łącznie zmieniany 3 razy.

Gryf
obieżyświat
Posty: 759
Rejestracja: 03-06-2006 10:45
Lokalizacja: Wrocław lub Ziemia Kłodzka

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Gryf » 02-04-2019 19:36

Hazmburk fotki nie wyświetlają się.
Kotlina Kłodzka ≠ Ziemia Kłodzka! :)

www.bushcraft.pl

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Hazmburk » 02-04-2019 21:18

Wkleiłem na nowo linki z Googla. Teraz zdjęcia są widoczne?

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Raubritter » 02-04-2019 22:26

Ja wszystkie widzę :)
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat
Posty: 864
Rejestracja: 19-07-2013 07:10
Lokalizacja: W-w

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Zły Marcin » 03-04-2019 07:23

Również widoczne!
Interesująca wzmianka o Schnaumrichmännchenie, człowieczku z głową pod pachą :o

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: włodarz » 03-04-2019 19:13

Hazmburk cieszę się, że opisałeś to mało znane miejsce. Muszę kiedyś zobaczyć je na własne oczy.

A dla wszystkich moja, też skalna, zagadka.
Obrazek

Makuh
podróżnik
Posty: 216
Rejestracja: 28-05-2016 12:14

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Makuh » 03-04-2019 19:16

Czerwone Skałki pod Suchawą?
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: włodarz » 03-04-2019 19:32

Szybko poszło. Zadajesz.

Makuh
podróżnik
Posty: 216
Rejestracja: 28-05-2016 12:14

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Makuh » 03-04-2019 20:35

Nie wiem, czy widać zdjęcie, bo po raz pierwszy skorzystałem z fotosika.

Pytanie: gdzie znajduje się ten pomnik?

Obrazek
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: włodarz » 04-04-2019 08:00

W Nowej Rudej, w Słupcu.

Makuh
podróżnik
Posty: 216
Rejestracja: 28-05-2016 12:14

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: Makuh » 04-04-2019 09:28

włodarz pisze:W Nowej Rudej, w Słupcu.


Oczywiście. Zadajesz.
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: włodarz » 04-04-2019 17:57

W którym sudeckim kościele stoi ta figura św. Jana Nepomucena?
Obrazek

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: ? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Postautor: włodarz » 05-04-2019 16:03

Cały ołtarz wygląda tak
Obrazek


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”