Dolina Łaby i okolice

Jeżeli wybrałeś się gdzieś poza Sudety i nie wstydzisz się tego, daj znać!
Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec

Dolina Łaby i okolice

Postautor: Krzysztof63 » 10-09-2019 14:16

Trudno zdefiniować moje wycieczki jakimś jednym zgrabnym tytułem. Wybrałem się w północno - zachodnie Czechy z rowerem i karabinem. Na rowerze miałem jeździć, a z karabinu strzelać w inscenizacji z okazji 206 rocznicy bitwy pod Kulm. Pierwotny plan skurczył się niestety do pięciu dni. I tak w środę wyjechałem z domu trochę przed południem, przyjechałem do Terezina na tyle późno, żeby zdążyć pojeździć po twierdzy i zaliczyć Litomierzyce. W czwartek doliną Łaby do Roudnic, skąd przez Podřipsko z powrotem do Terezina. Wieczorem już tylko spacerowo po samej twierdzy. W piątek przejechałem autem do Děčína, skąd rowerem śmignąłem wokół Decinskiego Sneznika do Koenigstein i wróciłem doliną Łaby. Po wycieczce pojechałem autem do Chlumca, gdzie już rozwijał się obóz wojskowy. W sobotę lało od rana, a popołudniu udało się przeprowadzić dwie inscenizacje na temat epizodów bitwy. W niedzielę już tylko powrót do domu, byłem tak złachany fizycznie, że obejrzałem po drodze tylko kilka miasteczek, a planowaną wycieczką na Hrad Ralsko musiałem odpuścić.

Jeśli chodzi o infrastrukturę turystyczna, szczególnie rowerową, to możemy tylko pomarzyć. Mnóstwo tras, przeważnie o dobrych nawierzchniach, dobrze oznakowanych. Bardzo wielu turystów, szczególnie na trasie dolina Łaby (jakaś moda na wielodniowe wycieczki wzdłuż rzeki). Wyjazd na kilka dni to jednak tylko strata czasu, jest tak wiele miejsc i rzeczy do obejrzenia, że można by tam spędzić całe miesiące, a nawet lata. Tylko trzeba najpierw wygrać w totolotka.

Parę moich fotek z wycieczek: https://photos.app.goo.gl/3UbMw7He3EyzawrX6
Parę fotek z bitwy: https://fandah.rajce.idnes.cz/Chlumec_1813_-2019/
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
Raubritter
stary wyga

Re: Dolina Łaby i okolice

Postautor: Raubritter » 10-09-2019 22:46

Te położone na górze ruiny zamku Hazmburk robią naprawdę mega wrażenie! Nie dziwię się teraz zatem, że aż trzy razy nie udało się zdobyć zamku Žižce w trakcie wojen husyckich.
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec

Re: Dolina Łaby i okolice

Postautor: Krzysztof63 » 11-09-2019 09:53

Hazmburk ma ten potencjał, że można go obejść i objechać naokoło. Nie trafiłem na jakąś super pogodę, więc zdjęcia takie sobie. Zresztą jeżdżenie na rowerze i fotografowanie nie idą w parze, za każdym razem trzeba przystanąć, co tak zwalnia tempo, że trasę na trzygodzinny spacer jedzie się się sześć - siedem godzin. A ile miejsc nie sfotografowałem w ogóle? Z kolei pieszo nie ma szans na taką trasę, a autem to średnia przyjemność, z kolei można podejść w miejsca, które z rowerem odpuściłem, choćby ten Hazmburk.

Krótko mówiąc, wybór środka transportu determinuje późniejsze efekty. Generalnie jestem zadowolony, chociaż akurat forma mi nie dopisała i męczyłem się trochę. Planowałem trasy po 100 - 120 km i nieco inne przebiegi, zamiast Poripska miałem zrobić Kokorinsko, ale w górkach umarłbym w butach, tak słaby byłem. W Niemczech chciałem dojechać do Pirny, ale też nie ryzykowałem, skróciłem sobie trasę o 30 km.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Wróć do „Relacje z wypraw”