tam, gdzie nie jeżdżą już pociągi....

Jeżeli wybrałeś się gdzieś poza Sudety i nie wstydzisz się tego, daj znać!
buba1
bardzo stary wyga

tam, gdzie nie jeżdżą już pociągi....

Postautor: buba1 » 05-01-2011 22:53

Zdjecia pochodza z roznych lat, z wyjazdow w rozne czesci polski- łączy je jedno- dotycza terenow gdzie jeszcze niedawno można było dotrzec pociagiem,a teraz tylko wiatr wyje w dawnych dworcowych budynkach, poczekalniach, nastawniach, na tory wkracza rdza i roslinnosc a gwarne niegdys perony zarastaja mchem i pachnacym chwastem.

zawsze gdy jestem na opuszczonych stacyjkach gra mi gdzies w glowie fragment piosenki Kaczmarskiego „Poczekalnia”

„Wybiegamy na perony, lecz na torach leży rdza
Semafory hen pod lasem opuszczone
Żaden pociąg nie zabierze już z tej poczekalni nas
Milczą teraz niepotrzebne megafony”

Troche się tych wyjazdow przez lata nazbieralo-wiec postanowilam w koncu zebrac wszystko do kupy :)

część zamieszczonych zdjec może odbiegac jakoscia od obecnie przyjetych „norm i standardow”. Pochodza z zakurzonych albumow, były robione 20letnia „idiotenkamera” i skanowane w specyficzny sposob – bez uzycia skanera ;)

TRASA ŚWIDNICA- JEDLINA (dolnoslaskie)

mniej lub bardziej zarosnieta

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na calej trasie kilka malowniczych wiaduktow

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

mijane po drodze stacyjki:

Bystrzyca Dolna

Obrazek

Lubiechów

Obrazek

Zagórze Śląskie

Obrazek

i cale morza poziomek porastajacych torowisko!!!! :)

Obrazek

Obrazek

LINIA KALISZ POMORSKI – WAŁCZ (zachodniopomorskie)

Obrazek

Obrazek

wiadukt

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

stacja Krępa Krajeńska

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

przystanek Jeziorki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

TRASA HAJNÓWKA- GRANICA PAŃSTWA (BIAŁORUŚ) (podlaskie)

linia zamknieta dla ruchu osobowego. Ruch towarowy toczy się tam pelna parą – zwłaszcza w nocy. Spalismy dwa noclegi w lasach i bagnach przy torach- w nocy chyba kilka nascie kursow, w dzien jakby mniej. Glownie cysterny z bialoruskim gazem.

Fragment linii idzie nasypem – grobla przez jezioro Siemianowskie

Obrazek

Obrazek

Ostatnia stacyjka przed bialoruska granica- Cisówka. Najpiekniejsza i najbardziej klimatyczna stacja kolejowa jaka w zyciu udalo mi się spotkac. Polozona kilka kilometrow od wioski o tej samej nazwie, wsrod mokradeł i przedziwnych drog , które zaczynaja się przy torach a koncza nagle w bagnach... poczatkowo chcemy spac w „budynku” stacyjnym- rezygnujemy jednak – jest straszny przeciag... zatem szukamy miejsca na rozbicie namiotu- co w tym terenie nie jest takie proste... gdy w koncu znajdujemy w miare sucha i nie zapadajaca się kępe...okazuje się ze przed nami znalazly ja mrowki!!! zmudne poszukiwania trzeba zaczynac od początku....

a noca snuja się przedziwne mgly, odzywaja z bagien glosy- ni to ptakow ni to wyjacych psow, a ksiezyc jest dziwny- jakby większy, przechylony i czerwony... to ile jest komarow wspominac chyba nie muszę.... ;) ale mnie komary nie gryza :-D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ciekawa rzecza jest dobrze oznakowany przejazd kolejowy- droga prowadzi z wioski cisowka, przekracza tory i po paru metrach konczy się slepo w bagnie... tzn konczy jak cos na ksztalt „rowu przeciwczolgowego” ;)

Obrazek

TRASA HAJNÓWKA- BIAŁOWIEŻA (podlaskie)

odkryta przypadkiem- w sposob zupelnie nie zamierzony ;) szukalismy miejsca na biwak w lasach pod białowieza... nie było to proste- wszedzie bagno, grząsko, stojaca woda... w gre wchodzil jedynie dlugi, suchy, mocno zarosniety trawa i chwastem nasyp.. już po rozbiciu namiotow okazalo się ze pod plecami mam cos twardego - ”cos” okazalo się fragmenetem starej szyny kolejowej... noc była pelna emocji ;) jako ze przyszla burza i wokół waliło piorunami....

Obrazek

TRASA WAŁBRZYCH- JEDLINA (dolnoślaskie)

nieczynny tunel

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

TRASA STRZELCE OPOLSKIE- KOLONOWSKIE (opolskie)

wycieczke zaczynamy w barze „U ryska” w miejscowosci Kadłub- wlasciwe wykorzystanie pustego budynku stacyjnego :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

stacyjka która wybitnie zapada nam w pamiec jest Sporok. Budynek opuszczony i otwarty, ale w dobrym stanie. W srodku dzialajace piece, resztki mebli- widac jakby ktos czasem tu na dziko pomieszkiwal. Niestety nie udaje się spotkac zadnego lokatora

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

pozostale stacyjki- Staniszcze i Rozmierka są normalnymi budynkami mieszkalnymi i nie zapadaja nam w pamiec...

TRASA KLUCZBORK – JEŁOWA (opolskie)

stacyjka Borkowice i Kały- zamieszkane

drewniany przystanek Bukowo

Obrazek

stacyjka w Tułach jest taka jakiej caly dzien szukamy- opuszczona i polozona w lesie, z dala od zabudowan wsi. Rozkladamy się na dluzszy biwak przyrzadzajac cieple żarełko

Obrazek

Obrazek

Obrazek

następna stacyjka- Laskowice tez nie znalazla lokatorow

Obrazek

TRASA CHEŁM – WŁODAWA (woj.lubelskie)

zawsze chcialam przejechac ta trasa – znaną z często spiewanej po chatkach studenckich piosenki
SDM - "Wojtka Bellona ostatnia ziemska podróż do Włodawy"

"mówisz - wszystko się uda
o to nie ma żadnej obawy
przecież jedziemy dziś
na dwa dni do Włodawy"

przejechac się nie dalo- spoznilam się... pozostalo przejsc :)

przystanek stacyjny Stulno- porosniety wyjatowo pachnacym zielskiem

Obrazek

oraz stacyjka docelowa- Włodawa

Obrazek

TRASA KOŹLE – BABORÓW (woj. opolskie)

stacyjka Maciowakrze- polozona na uboczu- wspaniale miejsce na piknik a także nocleg :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

stacyjka Długomiłowice

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

TRASA KRAPKOWICE- PRUDNIK (woj. opolskie)

z calej trasy zainteresowala nas tylko stacyjka Łącznik, ale niestety i tam nie udalo się wejsc do srodka :(

Obrazek

Obrazek

TRASA STRZELCE OPOLSKIE- KĘDZIERZYN KOŹLE (woj.opolskie)

stacyjka zamieszkana ale warta uwagi ze względu na wdzieczna nazwe – Zimna Wódka ;)

Obrazek

Zalesie Śląskie- budynek ponoc oficjalnie opuszczony.. acz chyba ma wielu dzikich lokatorow:dym z komina, rozrzucone zabawki, tupot w korytarzach

Obrazek

TRASA SYCÓW- NAMYSŁÓW (woj. dolnoslaskie/opolskie)

wieksza część trasy ma już zdjete torowisko....

stacyjka Gołębice

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

kiedys wysypywali zboże na drogi a teraz jabłka na tory??? ;)

Obrazek

TRASA SOBÓTKA – KOBIERZYCE

trasa nieczynna dla ruchu osobowego, ale towarowki tam ponoc czasem zapychaja... więc torowisko malo zarosniete ale oczy trzeba było mieć dookola glowy.. w koncu wyszlo tak ze szlismy caly dzien a żaden pociag nas nie minal.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stacyjka Sobótka

Obrazek

miejsce dawnej stacyjki Rogów Sobócki- budynek rozebrany

Obrazek

Obrazek

Stacyjka Olbrachowice- zarosnieta wyjatkowo dorodnymi krzakami bzu!!! :)

Obrazek

Obrazek

kibelek również zjedzony przez bez

Obrazek

w samej wiosce tez urodzaj na rozne sielskie widoczki :)

Obrazek

TWORÓG(slaskie) opuszczony tor

Obrazek

Obrazek

Obrazek

LINIA SYCÓW- OLESNICA (dolnoslaskie)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Syców

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stradomia

Obrazek

Jemielna Oleśnicka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

oraz to samo miejsce w szacie wczesno-wiosennej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ciag dalszy nastapi... (a przynajmniej mam takowa nadzieje :) )

Awatar użytkownika
seb_135
wędrowiec

Postautor: seb_135 » 05-01-2011 23:06

buba, skąd Ty masz na to wszystko czas...? :-)

jak patrzę na Twoje relacje, to strasznie mi jest wstyd. jak tylko będziemy mieć kilka dni, to musimy się gdzieś z Martą wybrać. a nuż pomożemy powiększać kolekcję :-)
"following our will and wind we may just go where no one's been"

Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Postautor: Michał » 06-01-2011 02:11

Rewelka, po prostu rewelka. Jak oglądam te zdjęcia, to wpadam w depresję, że nie fociłem kolei, gdy to wszystko funkcjonowało. Niestety, byłem trochę za młody, trochę inne zainteresowania, inne możliwości (a właściwie ich brak) .... :cry:
Świdnica- Jedlina. Jest iskierka nadziei, że zostanie reaktywowana w celach turystycznych, podobno UMWD przejął tę linię.
Kalisz Pom.- Wałcz. Ma być reaktywowana, podobno już remontują wiadukty. Należy zauważyć, że wogóle cała linia była skazana na zagładę przez PKP, tylko dzięki uporowi samorządów reaktywowano StargSzcz- Kalisz Pom. Miasto
Wałbrzych- Jedlina. Czynna jak najbardziej, ten tunel to na nieczynnym torze, ale drugi jest czynny, nawet szynobus jeździ.
STrzelce Op- Fosowkie( a nie Kolonowskie, to błąd). Nie wiadomo, po co elektryfikowana, już w momencie elektryfikacji był niewielki ruch. Przejechałem ją 2 razy w lokomotywie. Pamiętam, że jeździły nią parowozy TKt48 w relacji Fosowskie- KędzK.
Kluczbork- Jełowa- Opole reaktywowana, ma się świetnie :D
CHełm- WŁodawa. Swego czasu próbowano reaktywować, jeździł SN81, ale z mizernym skutkiem. Słyszałem, że do końca swych dni bardzo dobry stan toru, Vszlak= 120 km/h.
Koźle (KKZ) Baborów- na odcinku Baborów- Polska Cerekiew, raz w tygodniu (w kampanii częściej) jedzie towarowy.
Krapkowice- Prudnik, tzw linia państwowego znaczenia ( :lol: :lol: ) ze względu na wojskową jednostkę magazynową w lesie. Oczywiście stan jaki widać (chociaż byli zainteresowani klienci na pociągi towarowe). Dwa razy była impreza drezynowa. Ciekawostką, jest, że kiedy budowano drogową obwodnicę Prudnika, to na skrzyżowaniu linii z obwodnicą, zamontowano najnowszej generacji SSP, ze wszystkimi bajerami tj licznikami osi, Top-kami, itp. , (za sumę rzędu 0,5 mln zł) choć już wtedy linia była nieczynna. Podczas imprezy ręczna drezyna ku ogólnemu entuzjazmowi, wzbudziła SSP, i wyświetlił się synał na Top. Obecnie SSP zdemontowano.
STrzelce Op- KędzK. Obecnie w całości rozkradziona przez złomiarzy, a szkoda, bo mogłaby sie przydać jako alternatywa dla linii KK- Opole na czas modernizacji. FOciłem ostatnie dni funkcjonowania (2000 r.) mam kilka pamiątek, m in. ostatni bilet wystawiony na te linię. ROk później w miejskiej bibliotece urządziłem wystawę fotograficzną poświęconą ostatnim pociągom która cieszyła sie wielkim zainteresowaniem.
Sobótka -kobierzyce, było na forum o (niedoszłej) planowanej reaktywacji.
SYców- Olesnica. Pokazały się ponownie towarowe, ale była to kilkurazowa akcja.

ciag dalszy nastapi... (a przynajmniej mam takowa nadzieje

Na pewno ciąg dalszy nastapi, polski rząd usilnie pracuje nad tym, aby Ci nie zabrakło motywów do zdjęć, min. Grabarczyk nawet z tego tytułu dostał kwiaty.
Pzdr

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 06-01-2011 11:08

nawet jeśli gdzieś linie reaktywowali, to dworców nie. Zatem jest opcja, że można po trasie przejechać pociągiem, a ruiny i tak się zobaczy ;)
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 06-01-2011 11:31

Wow :!: :shock:

Ja ponownie jestem pod ogromnym wrażeniem tej kolekcji, niemniejszym niż swego czasu po fotorelacji z zamków i pałacyków dolnośląskich.

Już kiedyś pisałem o alternatywnym przewodniku po ukraińskich bezdrożąch...teraz dołączam prośbę o album z fotografiami stacyjek i dworków :D
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei.

gar
stary wyga

Postautor: gar » 06-01-2011 12:27

Nie zostało nic innego jak pozazdrościć i napaść oczy. Takich pięknych zamkniętych linii i budynków stacyjnych jest mnóstwo, więc wszystko ciągle przed bubą (i forumowiczami)
Wszystko co piękne jest przemija, wszystko co piękne jest zostaje ...

Awatar użytkownika
fiaa
podróżnik

Postautor: fiaa » 06-01-2011 17:19

Bubo, czy już ci pisałem, że za takie relacje kocham cię miłością platoniczną, bezinteresowną i dozgonną?

Nie?

No to piszę. :lol:
Modlitwa - modlitwą
a tu trzeba brzytwą
albo jeszcze gorzej
sprężynowym nożem

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 06-01-2011 17:24

gar pisze:. Takich pięknych zamkniętych linii i budynków stacyjnych jest mnóstwo, więc wszystko ciągle przed bubą (i forumowiczami)

jesli masz jakas sugestie co do ciekawej linii ktora mozna by sie wybrac to bym byla bardzo wdzieczna za podpowiedz. Na innym forum juz mnie namawiaja na zorganizowanie wiosna jakiejs kilkudniowej trasy stacyjkowej- wiec jak sa chetni to fajnie by bylo!

Najlepiej zeby po drodze bylo pare opuszczonych budynkow stacyjnych - coby bylo gdzie klimatycznie spac :)

Kiedys byla w necie taka strona- idealna do takiego planowania bo byly wyszczegolnione linie kolejowe z calej polski wraz ze stacjami i zdjecia owych stacji z opisem co sie tam znajduje (tupu kasy, perony itp) (wiec mozna bylo zobaczyc ktore sa opuszczone). I jakos nie moge sie do tej stronki doszperac :(

Awatar użytkownika
ecowarrior
stary wyga

Postautor: ecowarrior » 06-01-2011 18:26

Kolejna odsłona z serii "Buba = nokaut klasyczny"!!
Ukłon szacunku od forumowego "pseudoturysty" :lol:

Awatar użytkownika
Strider
wędrowiec

Postautor: Strider » 06-01-2011 18:33

ecowarrior pisze:Kolejna odsłona z serii "Buba = nokaut klasyczny"!!
Ukłon szacunku od forumowego "pseudoturysty" :lol:

to chyba się nazywa ANTYturystyka :)
.. a ja nadal gonie sny jak desperados zagubiony gdzieś na szlaku..

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 06-01-2011 18:38

Eco napisał:

Ukłon szacunku od forumowego "pseudoturysty"

Eco, a nie napiłbyś się zimnego "Lecha"? :D Może gdzieś w Harzu?

Awatar użytkownika
ecowarrior
stary wyga

Postautor: ecowarrior » 06-01-2011 19:22

Ba, drażnisz podniebienie :D A co do Harzu to owe góry są wpisane w tegoroczny plan wypraw, zapewne nie tylko mój... :)
Jak już ktoś powiedział, w kupie raźniej :wink:

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 06-01-2011 20:19

jeszcze troche fotek z podobnych klimatow udalo się znalezc!

okolice dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. Coś na kształt gieldy staroci, gdzie można nabyc rozne klimatyczne rupiecie. A „stoiska” rozlozone prosto na pokrytych rdza torowiskach. W tle ruiny kolejowych zabudowan i niezapomniana atmosfera „bazaru z przedmiescia”...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

okolice stacji w Pyskowicach- linia jak najbardziej czynna.
Ale udalo nam się znalezc bocznice ktorymi już nic nie jezdzi, mini skansen i zawalona niestety parowozownie której dach spadl na łeb prosto uroczym starym parowozikom..:( sympatycy skansenu planowali je jakos wydobyc spod zwalow blach i betonu- mam nadzieje ze im się udalo!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 06-01-2011 20:44

Z klimatów kolejowych podobało mi się to. Bohužel to se už ne vrátí.

http://www.youtube.com/watch?v=Uh90jzF_4qM

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 06-01-2011 23:27

Fadel pisze:Z klimatów kolejowych podobało mi się to. Bohužel to se už ne vrátí.

http://www.youtube.com/watch?v=Uh90jzF_4qM

oj jaka szkoda! takie wyjatkowe miejsce!

Michał pisze:Na pewno ciąg dalszy nastapi, polski rząd usilnie pracuje nad tym, aby Ci nie zabrakło motywów do zdjęć, min. Grabarczyk nawet z tego tytułu dostał kwiaty.
Pzdr

ale wbrew pozorom znalezienie opuszczonej zadaszonej i otwartej stacyjki, na dodatek polozonej z dala od zabudowan jest bardzo trudne...

Wróć do „Relacje z wypraw”