? ? ? ZAGADKA ? ? ?

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 14-11-2013 00:43

Michał pisze:Broumovskie Steny w Czechach, lub Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie, aczkolwiek w Gorzeszowie nie przypominam sobie tam takiej zabudowy.

Niestety, nie te rejony ;)

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 14-11-2013 08:26

Hazmburk pisze:Z tego, co pamiętam, tylko Walczak odgraniczał Przedgórze Sudeckie od Sudetów. .
Nie tylko Walczak.
Hazmburk pisze:. Współcześni geografowie uznają za północną granicę Sudetów północną granicę Przedgórza Sudeckiego (por. np.: Kondracki, Potocki, SGTS, "Atlas Śląska Dolnego i Opolskiego" i in.).
Owszem, szczególnie uznają je biurokraci, np. w jednym z rozporządzeń ministerialnych Sudety to "teren położony na południe i południowy zachód od drogi Jędrzychowice - Bolesławiec (droga nr 4) - Złotoryja - Jawor (droga nr 363) - Strzegom (droga nr 374) - Świdnica (droga nr 382) - Tworzyjanów (droga nr 35) - Sobótka - Jordanów Śl. (drogi lokalne) - Łagiewniki (droga nr 8) - Strzelin (droga nr 39) - Sarby - Szklary - Karłowice Wielkie - Otmuchów (drogi lokalne) - Nysa (droga nr 46) - Prudnik - Trzebinia (droga nr 41)"oraz miejscowości "Bolesławiec, Złotoryja, Jawor, Strzegom, Świdnica, Sobótka, Łagiewniki, Strzelin, Otmuchów, Nysa, Prudnik."Zostawmy jednak te śmieszności i spójrzmy prawdzie w oczy...
Sudety (332) – łańcuch górski na obszarze południowo-zachodniej Polski i północnych Czech, stosunkowo niewielki skrawek znajduje się w Niemczech; najwyższy szczyt Śnieżka, 1602 m n.p.m.; są najwyższą częścią Masywu Czeskiego oraz najwyższymi górami Czech. Ciągną się od Doliny Łaby po Bramę Morawską. Od północnego wschodu obcięte są wyraźnym uskokiem – uskokiem sudeckim brzeżnym od Przedgórza Sudeckiego. Północna granica z Niziną Śląsko-Łużycką na linii Złotoryja – Bolesławiec – Zgorzelec jest umowna. Również południowa granica na obszarze Czech i Moraw jest dość zawikłana.(...)
Sudety dzielą się na:
najwyższe Sudety Zachodnie - najwyższy szczyt Śnieżka (cz. Sněžka, niem. Schneekoppe) 1602 m n.p.m. w Karkonoszach,
Sudety Środkowe - najwyższy szczyt Wielka Desztna (cz. Velká Deštná, niem. Deschneyer Großkoppe) 1115 m n.p.m. w Górach Orlickich, a po polskiej stronie Orlica (cz. Vrchmezí niem. Hohe Menze) 1084 m n.p.m. również w Górach Orlickich,
Sudety Wschodnie - najwyższy szczyt Pradziad (cz. Praděd, niem. Altvater) 1492 m n.p.m. w Jesionikach, a po polskiej stronie Śnieżnik (cz. Králický Sněžník, niem. Glatzer Schneeberg) 1425 m n.p.m. w Masywie Śnieżnika.
dodatkowo:
Przedgórze Sudeckie przez niektórych autorów jest włączane w skład Sudetów, albo jako osobna jednostka, albo jako część Sudetów Środkowych.
(wytłuszczenia moje) - patrz > http://pl.wikipedia.org/wiki/Sudety

I dokładnie tak sprawa wygląda, bowiem Sudety to łańcuch górski, a Przedgórze Sudeckie to w większości tereny ledwie pagórkowate z grupami niewysokich wzgórz, a więc żaden to łańcuch górski.
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga

Postautor: wirek » 14-11-2013 09:19

następna zagadka brzmi: kiedy moderator przeniesie waszą dyskusję o granicach Sudetów do "Hydeparku"? :mrgreen:

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 14-11-2013 09:25

Mimo to, Przedgórze Sudeckie i inne jego Pogórza itp. oraz Sudety jako takie, wchodzą w skład ogólnej jednostki pod nazwą Sudety. Poza Sudetami leży np. Kaukaz.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 14-11-2013 09:43

Fadel pisze:Mimo to, Przedgórze Sudeckie i inne jego Pogórza itp. oraz Sudety jako takie, wchodzą w skład ogólnej jednostki pod nazwą Sudety. Poza Sudetami leży np. Kaukaz.
To w takim razie Monoklina Przedsudecka też wchodzi w skład Sudetów, bowiem stanowi ona razem z Sudetami geologiczną całość. Myślę, że ci, którzy ledwie pagórkowate tereny Przedgórza Sudeckiego uważają za Sudety, nie będą mieli oporów w uznaniu za Sudety również terenów położonych na północny wschód od Odry, np.regionu Wzgórz Ostrzeszowskich itd.

Geograficznie obejmuje północne części Niziny Śląskiej i Niziny Śląsko-Łużyckiej, Wał Trzebnicki, Obniżenie Milicko-Głogowskie, zachodnią część Niziny Południowowielkopolskiej, Pojezierze Leszczyńskie, Wzniesienia Zielonogórskie oraz południowe części Pojezierza Lubuskiego, zachodnie części Pojezierza Wielkopolskiego
.> http://pl.wikipedia.org/wiki/Monoklina_przedsudecka
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 14-11-2013 11:25

Wystarczy spojrzeć na mapę. Sudety od Nizin Środkowoeuropejskich odcięte są grubą krechą.

Obrazek

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 14-11-2013 11:43

Fadel pisze:Wystarczy spojrzeć na mapę. Sudety od Nizin Środkowoeuropejskich odcięte są grubą krechą.
E tam. Na mapie można rysować sobie dowolnie grube krechy w zależności od fantazji danego kartografa. Natomiast w terenie faktycznie gruba krecha jest widoczna "jak wół" w postaci uskoku brzeżnego, który oddziela Sudety od terenu położonego przed tymi górami. Zresztą na portalu Sudety.it, a więc tym gdzie dyskutujemy, jest o tym wyraźnie mowa
Sudety i Przedgórze Sudeckie
Sudety razem z przedgórzem stanowią geologiczną całość aż po tereny leżące nad doliną Odry. Krajobrazowo jednak ważniejszy jest uskok tektoniczny, który jest widoczny na praktycznie całej długości Sudetów na lini Bolesłowiec-Złotoryja-Jawor-Świebodzice-Złoty Stok w postaci wyrastających nagle kilkusetmetrowych wałów górskich(...) Przedgórze Sudeckie to tereny na północ od gór, z których są one doskonale widoczne.(...)
A więc mowa jest dwóch odmiennych obszarach - o Sudetach i Przedgórzu Sudeckim, a nie jednym obszarze. I nie ma znaczenia, że owa geologiczna całość obejmuje także Monoklinę Przedsudecką, która geograficznie sięga daleko na północ oo Odry.
Obrazek

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 14-11-2013 12:13

Monoklina Przedsudecka to jednostka geologiczna leżąca na terenie Niziny Środkowoeuropejskiej. Mylisz pojęcia geologiczne z fizycznogeograficznymi. To podstawowy błąd kompromitujący kandydatów na przewodników sudeckich. Zapytaj np. Bartłomieja Ranowicza, ponieważ Tadeusz Steć i Jurek Borucki akurat wykitowali.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 14-11-2013 13:18

Fadel pisze:Monoklina Przedsudecka to jednostka geologiczna leżąca na terenie Niziny Środkowoeuropejskiej. Mylisz pojęcia geologiczne z fizycznogeograficznymi. .
Nic nie mylę. Zacytowałem tylko pewne fragmenty tekstów, m.in. z portalu SUDETY.IT zwracając uwagę na wymienioną tam odrębnie nazwę Sudetów i Przedgórza Sudeckiego. Najwidoczniej wg Ciebie ich autorzy coś mylą. A Ranowicz nie jest posiadaczem absolutnej wiedzy geograficznej, a tylko jednym z wielu wyrażających opinię, że Przedgórze Sudeckie leży w Sudetach w przeciwieństwie do wielu innych, którzy tak nie uważają.
Ostatnio zmieniony 14-11-2013 13:25 przez Lech, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 14-11-2013 13:25

Lech pisze:
Fadel pisze:Monoklina Przedsudecka to jednostka geologiczna leżąca na terenie Niziny Środkowoeuropejskiej. Mylisz pojęcia geologiczne z fizycznogeograficznymi. .
Nic nie mylę. Zacytowałem tylko pewne fragmenty tekstów, m.in. z portalu SUDETY.IT zwracając uwagę na wymienioną tam odrębnie nazwę Sudetów i Przedgórza Sudeckiego. Najwidoczniej wg Ciebie ich autorzy coś mylą.

Tak więc wspomnianym autorom pozostawmy dyskusję, czy Sudety leżą w Poznaniu, czy gdzie indziej.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 14-11-2013 13:38

Fadel pisze:Tak więc wspomnianym autorom pozostawmy dyskusję, czy Sudety leżą w Poznaniu, czy gdzie indziej.
Nikt tu nic podobnego nie twierdzi. Natomiast przywołałeś tu Ranowicza, który bynajmniej nie jest posiadaczem absolutnej wiedzy geograficznej, a tylko jednym z wielu ideologów przewodnictwa sudeckiego wyrażających opinię, że Przedgórze Sudeckie leży w Sudetach w przeciwieństwie do wielu innych, którzy wcale tak nie uważają. Ja należę do grupy osób dostrzegających spore różnice między regionami w Polsce i też nie uważam, że Przedgórze Sudeckie leży w Sudetach. Mam prawo powoływać się na geografów, którzy oba te obszary wyraźnie między sobą rozdzielili i nikt nie powinien mnie z tego powodu dyskredytować.
Obrazek

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 14-11-2013 13:52

Zgadzam się. Tak jak Polska leży w Europie, tak i Przedgórze Sudeckie w Sudetach. Pomimo tego, że są rozdzielone wyraźną granicą. Btw. Ja nikogo nie dyskredytuję.

włodarz
obieżyświat

Postautor: włodarz » 14-11-2013 17:34

Wracając do zagadek: Gdzie napotkamy ten tajemniczy domek dla krasnoludków?

Taki las i takie kamienie widziałem na zielonym szlaku z Oldrichovskeho sedla na Oldrichovsky Spicak, ale czy jest tam taki smerfny domek ? Nie widziałem.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 14-11-2013 17:39

Lechu, zwyczajnie nie masz racji, a Twoje argumenty są bardzo słabe. To, co piszesz, to są wyłącznie Twoje prywatne poglądy. Przeciwstawianie wyrywków z Wikipedii uznanym naukowym źródłom jest co najmniej śmieszne. Wikipedia, jak sam pewnie doskonale wiesz, zawiera sporo błędów, w tym przypadku pogrubione przez Ciebie zdania są nieścisłe lub Ty je tendencyjnie interpretujesz. Pewnie przy tym nie zauważyłeś, że w tym samym artykule obok tekstu widnieją mapki z podziałem regionalnym Sudetów, które wskazują na coś przeciwnego niż Twoja interpretacja tekstu z Wikipedii.

Masz rację, że istnieje coś takiego, jak Sudecki Uskok Brzeżny. I na tym w zasadzie Twoja racja się kończy, bo - tak jak już wspomniałem - regionalizacja fizjograficzna uwzględnia nie tylko geomorfologię, ale też wiele innych czynników, takich jak geologia, krajobraz, kultura, tradycja itd.

Poniżej specjalnie dla Ciebie zestawienie najważniejszych, używanych przez geografów regionalizacji fizjograficznych Sudetów. Łatwo zauważyć, że wszystkie zaliczają Przedgórze Sudeckie do Sudetów. Jeśli uważasz, że jest inaczej, przedstaw w podobny sposób lepsze źródło - na pewno będzie to interesująca lektura dla wszystkich zainteresowanych regionalizacją fizyczno-geograficzną Sudetów.

Kondracki:

Obrazek

Potocki:

Obrazek

SGTS:

Obrazek

"Atlas Śląska Dolnego i Opolskiego":

Obrazek

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 14-11-2013 17:43

włodarz pisze:Taki las i takie kamienie widziałem na zielonym szlaku z Oldrichovskeho sedla na Oldrichovsky Spicak, ale czy jest tam taki smerfny domek ? Nie widziałem.

Niestety, ja tam takiego domku też nie widziałem ;)

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”