Poszukiwania jaskin kolo Ołdrzychowic

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
buba1
bardzo stary wyga

Poszukiwania jaskin kolo Ołdrzychowic

Postautor: buba1 » 15-02-2016 21:32

Juz od jakiegos czasu zainteresowaly mnie jaskinie kolo Ołdrzyszowic Klodzkich. Udalo sie namierzyc informacje ze moze ich tam byc sztuk cztery: Jaskinia z Otoczami (Otoczakami?), Przy Torach, W Leju oraz czwarta chyba nienazwana, miejscowy wspominal cos o jaskini w kamieniolomie przy kapliczce, ale sam tam nie byl tylko jego kuzyn. Do dwoch pierwszych mozna wykopac w necie informacje jak dojsc.

Na poczatek postanawiamy poszukac tej “Przy Torach”. Ruszamy spod stacyjki droga o zmiennej nawierzchni.

Obrazek
Obrazek

W blizszej i dalszej odleglosci przewijaja sie rozne stare zabudowania

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podazamy wzdluz toru, poczatkowo sciezka a potem samym nasypem

Obrazek
Obrazek

i polami ktore zwykle sa plowe ale niektore podejrzanie zielenieja.

Obrazek
Obrazek

Mija nas dwukrotnie mila lokomotywka ale nie chce sie zatrzymac na stopa ;)

Obrazek
Obrazek

W miejscu gdzie tory wlaza w las i miedzy skaly powinna byc jaskinia. I faktycznie jest jakas dziura przypominajac lisia nore.

Obrazek
Obrazek

Jak sie do niej wlezie to glowa troche wystaje a nogi sa juz prawie przy koncu. Czy to ta ktorej szukamy? nie za mala? szlag wie… ale innej w najblizszej okolicy nie znalezlismy.

Obrazek
Obrazek

Gdy sobie wracamy gdzies na gorce nad miejscowoscia mignela nam kapliczka. To pewnie ta przy ktorej jest kamieniolom i kolejna jaskinia? No to sobie tam pelzniemy. Wylazimy na jakas bezimienna gorke z krzyzem i dogodnym miejscem ognisko-biwakowym. Widoki tez sympatyczne wsrod szumiacych plowych traw. Po niebie przewalaja sie czarne chmury.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mila kapliczka na rozdrozu.

Obrazek
Obrazek

I wpadlismy tu na czarny szlak.. wiec to nie ta kapliczka ktorej szukamy.. Tamta jest gdzies blizej stacyjki.

Zaczyna popadywac jakims sniego-deszczem wiec nie szukamy dalej. Lokomotywka tez wraca ciagnac duzo wagonow.

Obrazek

Zapewne jeszcze tu wrocimy, moze znajdziemy kolejne jaskinie albo cos zgola innego ale tez ciekawego :P

A na przeleczy Wilczej zjadamy leczo klnac trochu na budowniczych tej baaardzo zacisznej wiatki.
Obrazek
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat

Re: Poszukiwania jaskin kolo Ołdrzychowic

Postautor: Zły Marcin » 15-02-2016 21:53

buba1 pisze:A na przeleczy Wilczej zjadamy leczo klnac trochu na budowniczych tej baaardzo zacisznej wiatki.

e, no czeeeemu, świetnie się sprawdza 8)
Liściopad '14
Obrazek

:o

buba1
bardzo stary wyga

Re: Poszukiwania jaskin kolo Ołdrzychowic

Postautor: buba1 » 15-02-2016 22:00

Zły Marcin pisze:
buba1 pisze:A na przeleczy Wilczej zjadamy leczo klnac trochu na budowniczych tej baaardzo zacisznej wiatki.

e, no czemu, świetnie sie sprawdza 8)
Liściopad '14
Obrazek
:o

Lepsza taka niz zadna i fajno ze ma kominek! acz osobiscie wole jak wiata ma rowniez sciany. Bo inaczej trzeba zabierac do niej swoje wlasne: maj 2013

Obrazek

Obrazek
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga

Postautor: wirek » 16-02-2016 14:39

"Jaskinia w kamieniołomie przy kapliczce" to mi się raczej z Rogóżką kojarzy, co prawda kapliczka zrujnowana a i "koło" dość duże

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 18-02-2016 13:04

wirek pisze:"Jaskinia w kamieniołomie przy kapliczce" to mi się raczej z Rogóżką kojarzy, co prawda kapliczka zrujnowana a i "koło" dość duże

Nie to nie miala byc Rogozka tylko na poludnie od stacji Oldrzychowice, na gorce, ale nie przy czarnym szlaku tylko troche na zachod od niego, blizej stacji. Na mapie mam tam znaczona kapliczke i jakies mini urwisko i to by sie mniej wiecej zgadzalo z tym co opowiadal nam poznany wiosna miejscowy. Pewnie kiedys poszukamy, zapewne nie znajdziemy ale sobie polazimy milym terenem.

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 19-02-2016 07:11

Zawsze warto wziąć "papierową" czy wgraną do do GPS'a właściwą mapę:
Obrazek

Można pokombinować z różnymi:

Obrazek

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 19-02-2016 12:23

o to na jednej z twoich map ta jaskinia kolo kapliczki nad stacyjka tez jest zaznaczona! wogole podobna do mojej ale dokladniejsza- np. juz wiem ze wyszlismy na gorke Sędzisz (u mnie jest ona bezimienna)

mozna by cos zrobic aby zamieszczone przez ciebie mapy tak nie migaly? chcialam sie im przyjrzec ale sie nie da bo sie ciagle zmieniaja... :roll:

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 19-02-2016 13:45

"Migają" celowo. Przyłóż kursor czy paluszek na jaskini na mapie topograficznej, to zobaczysz to miejsce na ortofotomapie i geologicznej.
Mapki wrzucę jak będę w domu. Jaskini szukaj na wapieniach czy dolomitach, Jaskinia W Leju jest wg mnie źle oznaczona, prawdopodobnie ponieważ nie można było koło Sędzisza pomieścić tylu znaków.
Chyba że na powierzchni leżą łupki łyszczykowe, a pod spodem dolomity, zarwał się strop jaskini i powstał lej krasowy.

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 19-02-2016 16:31

Fadel pisze:"Migają" celowo. Przyłóż kursor czy paluszek na jaskini na mapie topograficznej, to zobaczysz to miejsce na ortofotomapie i geologicznej

a sprytne! :D

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 19-02-2016 22:30

Tutaj obiecane "statyki":
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tą przy kapliczce typuję tutaj:

Obrazek

oblukaj też to:
Kamieniołomy przy kapliczce

Obrazek

Obrazek

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 20-02-2016 13:45

dzieki!

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 05-03-2016 20:27

Ponieważ na Prima Aprilis wybieram się "pojaskiniować", przejrzałem dostępne materiały, i wynalazłem to:

http://m.bazagis.pgi.gov.pl/cbdg/#/main?config=id_nvty4s2g8p

Należy sobie niestety w dość żmudny sposób najechać na Ołdrzychowice i wyklikać ledwo widoczne znaczki jaskiń. Wtedy po prawej stronie wyjadą informacje. Kliknąć "pokaż więcej", wyjadą np. takie:
http://jaskiniepolski.pgi.gov.pl/Details/Information/3909
Są tam podane współrzędne geograficzne w systemie WGS84 otworów. Wystarczy je wczytać do odbiornika GPS, lub przenieść na mapę "papierową" :) . Na samym dole można obejrzeć plan jaskini.

Z tych informacji wynika, że przy kapliczce są dwie jaskinie (oddalone od siebie o 1,2 m).

Jaskinia przy Torach (której synonimem jest nazwa Jaskinia z Otoczakami), jest opisana tutaj:
http://jaskiniepolski.pgi.gov.pl/Details/Information/3894

Można wywnioskować z tego, że te jaskinie były eksplorowane przez żagańskie "Bobry". I do nich powinnaś się zwrócić z prośbą o info, czy istnieje i gdzie się znajduje Jaskinia w Leju i dlaczego na mapach Compassu przy torach zaznaczono dwie jaskinie (być może w ten sposób zaznaczono, że jaskinia ta ma dwa otwory). Faktem jest, że po północnej stronie torowiska znajduje się soczewka wapieni, ale z planu jaskini nie wynika, aby aż tam umiejscawiać ten drugi otwór.

Kontakt:
SPELEOKLUB BOBRY ŻAGAŃ
Żagań, ul. Rynek 11, III piętro
68-100 Żagań, skr. poczt. 90
tel. 601 967 489, 607 503 568

Wróć do „Relacje z wypraw”